همشهری آنلاین: آیا سر کار به صفحه فیس‌بوک‌تان می‌روید یا توئیت می‌کنید؟ یک پژوهش در استرالیا نشان می‌دهد که جستجوی در اینترنت برای سرگرمی در حین ساعات کار بهره‌وری را افزاییش می دهد.

workplace

بررسی در دانشگاه ملبورن نشان داد افرادی در سرکار از اینترنت برای امور شخصی استفاده می‌کنند، نسبت به افرادی که این کار نمی‌کنند، 9 درصد بهره‌وری بیشتری دارند.

سرپرست این پژوهش برنت کوکر از بخش مدیریت و بازاریابی دانشگاه می‌گوید "جستجو در اینترنت در محل کار برای تفریح" یا WILB به افزایش تمرکز کارکنان کمک کرده بود."

کوکر می‌گوید: "افراد نیاز دارند اندکی از کارشان فاصله بگیرند تا دوباره بر آن متمرکز شوند."

"رها کردن کوتاه‌مدت و مختصر کار،‌ برای مثال یک جستجوی سریع در اینترنت، ذهن را قادر می‌کند به خودش استراحت دهد، و در نهایت مجموع کلی میزان تمرکز فرد در روزهای کاری افزایش می‌یابد، و کارآیی او بالا می‌برد."

بر اساس این بررسی که بر روی 300 کارمند انجام شد، 70 درصد آنها در سر کار به WILB می‌پردازند.

در میان شایع‌ترین فعالیت‌ها در این جستجوی اینترنتی برای سرگرمی، خواندن اخبار آنلاین در سایت‌های اینترنتی، بازی کردن بازی‌های آنلاین و تماشای کلیپ‌های ویدئویی روی یوتیوب است.

کوکر می‌گوید: "شرکت‌ها میلیون‌ها دلار را صرف نرم‌افزارهای کامپیوتری می‌کنند تا دسترسی کارمندان‌شان به تماشای ویدئوهای آنلاین، استفاده از شبکه‌های اجتماعی یا خرید آنلاین را مانع شوند،‌ چرا که تصورشان این است که این کار باعث میلیون‌‌ها دلار زیان از لحاظ بهره‌وری می‌شود."

"اما همیشه این تصور درست نیست."

با این وجود، کوکر می‌گوید این پژوهش درباره افرادی بود که از اینترنت در حد متعادل استفاده می‌کردند، به عبارتی کمتر از 20 درصد وقت‌ اداری‌شان را صرف اینترنت می‌کردند.

او می‌گوید: "افرادی که گرایش‌های اعتیاد به اینترنت دارند، نسبت به افرادی که این عادت را ندارند، بهره‌وری کمتری دارند."

amazingdata

کد خبر 131552

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ارتباطات و فناوری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز