گروه سلامت: کابوس‌های پیشین بشر یکی پس از دیگری رنگ می‌بازند و کابوس‌های تازه‌ای جای آنها را می‌گیرند، با این وجود رویاهایی که به حقیقت می‌پیوندند،گاه طعم تلخ زندگی ماشینی را شیرین‌ می‌کنند.

دانشمندان برای اولین عمل پیوند رحم در تاریخ پزشکی آمریکا آماده می‌شوند. 24 آبان 1385 پزشکان شهر نیویورک اجازه انجام عمل پیوند رحم را دریافت کردند و هم‌اکنون مشغول مصاحبه با بیماران احتمالی این عمل جراحی هستند.

روزنامه واشنگتن پست نوشت دانشمندان سرگرم برنامه‌ریزی برای نخستین پیوند رحم یک زن در آمریکا هستند. این پیوند، نخستین تلاش پزشکان آمریکایی برای پیوند رحم به یک انسان خواهد بود اما این عمل در عرصه جهانی، قبلا انجام شده است. 

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد که گروهی به رهبری دکتر «جوزپه دل‌پریوره» از دانشگاه نیویورک سرگرم بررسی وضعیت چند زن هستند که سرطان، حادثه و یا عوامل دیگری رحم آنان را از بین برده ولی آنان آرزومندند که بتوانند صاحب فرزند شوند. دل پریوره گفت: یکی از بزرگترین آرزوهای زنان، داشتن فرزند به شمار می‌آید و ما فکر می‌کنیم که می‌توانیم به زنانی که دچار مشکل هستند، برای دستیابی به این آرزوی بزرگ کمک کنیم.

این در حالی است که توماس موری- متخصص بیوتکنیک از مرکز هیستیگز در نیویورک- معتقد است: پیوند رحم مسائل پزشکی و اخلاقی بسیار دشواری مطرح می‌کند که توجیه آنها بسیار مشکل خواهد بود. دکتر متس برنستورم از دانشگاه گوتنبرگ سوئد- پژوهشگری که مدت 6 سال روی عمل پیوند رحم تحقیق کرده- نیز معتقد است: قبل از اینکه به سراغ انسان‌ها برویم باید مطالعات زیاد دیگری روی حیوانات انجام دهیم. 

عربستان، پیشگام در پیوند رحم

اولین مورد از پیوند رحم به سال 2002 در عربستان سعودی برمی‌گردد که نتیجه آن موفقیت‌آمیز نبود.

در این جراحی، پزشکان رحم یک زن ۴۶ساله را به یک زن ۲۶ساله پیوند زدند که هرچند بعد از ۱۴هفته به دلیل لخته‌شدن خون، ناچار شدند عضو پیوندی را از بدن گیرنده خارج کنند، اما اعلام کردند که از لحاظ تکنیکی به موفقیت قابل توجهی در این زمینه دست یافته‌اند.

چندی پیش نیز، گروه جراحی دکتر جوزپه دل پیرو عمل موفقی را روی یک میمون انجام داد. میزان موفقیت این عمل مشخص نیست زیرا این میمون آبستن نشده است. با این حال سیستم خون‌رسانی رحم سالم بوده و سیستم ایمنی رحم دریافتی را دفع نکرده است.

اما برخی از پزشکان و پژوهشگران از خطراتی که می‌تواند برای زنان و جنین احتمالی آنان در آینده به وجود آید ابراز نگرانی کرده‌اند زیرا معتقدند که قبل از پیوند رحم روی انسان، این کار روی حیوانات به اندازه کافی آزمایش نشده است.

کد خبر 13684

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان