جمعه ۶ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۲:۳۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: راتکو ملادیچ، فرمانده پیشین صرب که نامش در فهرست جنایت‌کاران جنگی قرار دارد، به اتهام محاصره سارایوو، قتل‌عام و نسل‌کشی مسلمانان در سربرنیتسا از سال ۱۹۹۵ تحت تعقیب دادگاه بین‌المللی لاهه بود، دستگیر شد.

 راتکو ملادیچ جنایتکار جنگی صرب دستگیر شد

به گزارش دویچه وله،رئیس‌جمهور صربستان روز پنج‌شنبه ۲۶ مه (۵ خرداد) در یک نطق تلویزیونی خبر دستگیری راتکو ملادیچ فرمانده سابق صرب‌های بوسنی را تأیید کرد.

بوریس تادیچ گفت:«ملادیچ در خاک صربستان دستگیر شده است.» وی بدون آنکه اطلاعات بیشتری در مورد محل دقیق دستگیری این جنایتکار جنگی بدهد گفت که به عملیات دستگیری وی افتخار می‌کند و به تمامی کسانی که در این عملیات همکاری داشتند تبریک می‌گوید.

راتکو ملادیچ فرمانده سابق صرب‌ به دلیل جنایات جنگی در فاصله‌سال‌های ۹۲ تا ۹۵ تحت تعقیب دادگاه بین‌المللی لاهه بود. دادگاه جرایم و جنایات جنگی لاهه ملادیچ را به اتهام اشغال ۴۴ ماهه سارایوو، قتل‌عام۱۰ هزار نفر و  کشتار ۸ هزار مرد جوان و پیر مسلمان در شهر سربرنیتسا جنایتکار جنگی اعلام و حکم بین‌المللی بازداشت وی را سال ۱۹۹۵ صادر کرد.

در طول این سال‌ها اتحادیه اروپا باها از مقامات صربستان به دلیل اقدام ناکافی برای دستگیری ملادیچ، انتقاد کرده بود. 

رئیس‌جمهور صربستان در نطق تلویزیونی روز پنج‌شنبه خود اضافه کرد که با دستگیری ملادیچ اکنون ‎اعتبارمعنوی صربستان در خارج کشور به سطح بالاتری ارتقا خواهد یافت. وی تأکید کرد که صربستان راتکو ملادیچ ۶۹ ساله را هر چه سریع‌تر به دادگاه بین‌المللی جنایات و جرایم جنگی تحویل خواهد داد. او همچنین ابراز امیدواری کرد که دستگیری این فرمانده پیشین صرب درهای آشتی در منطقه بالکان را باز کند.

پیش از نطق تلویزیونی رئیس‌جمهور، رسانه‌های صرب گزارش‌هایی در مورد عملیات سازمان اطلاعات مخفی این کشور و دستگیری مردی با نام میلوراد کومادیچ منتشر کرده بودند.

به نقل از این گزارش‌ها، فرد دستگیر شده نشانه‌های فرمانده پیشین صرب را داشته است. رادیو بلگراد محل دستگیری این مرد را نزدیکی شهر زرن‌یانین در شمال کشور اعلام کرد.

پلیس پس از انگشت‌نگاری از فرد دستگیر شده اعلام کرده است که او بدون هیچ تردیدی، راتکو ملادیج ، جنایتکار جنگی تحت تعقیب است.

رئیس‌جمهور صربستان همزمان با علام دستگیری راتکو ملادیچ گفت«تمامی کسانی نیز که در این سال‌ها به او کمک کردند تا خود را پنهان کند، پای میز محاکمه کشیده خواهند شد.»

بوریس تادیچ خطاب به کسانی که به ملادیچ کمک کردند، گفت:«تا پیش از پایان دوره ریاست جمهوری من ‎(بهار ۲۰۱۲) همه دستگیر و محاکمه خواهید شد.»

رئیس‌جمهور صربستان ابراز امیدواری کرد که دستگیری ملادیچ راه این کشور را در مسیر عضویت در اتحادیه اروپا هموار کند. دستگیری ملادیچ از پیش‌شرط‌های اتحادیه اروپا برای پذیرش صربستان بود.

از بروکسل، مقر اتحادیه اروپا گزارش شده که کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه،‌ راهی بلگراد شده است.

کد خبر 136128

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز