دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۱۲:۵۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: سرویس امنیتی پاکستان اخبار تازه‌ای از محل اسقرار، همراهان و نحوه کشته شدن بن لادن را اعلام کرد.

بن لادن

به گزارش ایسنا، سرویس امنیتی پاکستان( ISI ) اعلام کرد که در جریان حمله‌ نیروهای آمریکایی به محل اختفای اسامه بن لادن، رهبر شبکه‌ تروریستی القاعده دو تن از زنان وی و چهار پسرش به همراه چهار همرزم وی دستگیر شدند.

 در این عملیات که چهار ساعت به طول انجامید حداقل سه هلی کوپتر ارتش آمریکا دخالت داشتند.

 تاکنون حداقل دو شبکه‌ تلویزیونی اقدام به پخش تصاویری از جسد بن لادن کرده‌اند.

 دولت آمریکا از بررسی هویت بن لادن با آزمایش‌های ژنتیکی خبر داد. طبق اظهارات یک عضو دولت آمریکا کارشناسان از تکنیک‌های روش شناسایی صورت استفاده می‌کنند تا هویت رهبر القاعده تضمین شود.

 به گفته این عضو دولت آمریکا آزمایش‌های دی.ان ای انجام شده و نتایج این بررسی‌ها بزودی در اختیار عموم قرار می گیرد.

 اسامه بن لادن در یک خانه‌ دو طبقه به فاصله 100 یارد از یک آکادمی ارتش پاکستان در منطقه ابیت آباد در ایالت خیبرپختونخواه پاکستان واقع در 150 کیلومتری اسلام آباد پنهان شده بود. چهار هلی کوپتر حامل نیروهای ضد تروریستی آمریکا ساعات اولیه بامداد امروز (دوشنبه 12 اردیبهشت) به این خانه حمله کردند.

 به گفته شاهدان به دنبال حمله به این خانه محافظان بن لادن از بام این ساختمان به سوی هلی‌کوپترها شلیک کردند که یکی از این هلی‌کوپترها سقوط کرد. همچنین صدای حداقل دو انفجار در این منطقه شنیده شده است.

 آمریکا اعلام کرده است که هیچ یک از نیروهای آمریکایی دراین حمله آسیب ندیده است. گفته می‌شود که منطقه ابیت آباد میزبان حداقل یک هنگ ارتش پاکستان و همچنین هزاران پرسنل نظامی پاکستانی است. در این منطقه ساختمان‌های نظامی نیز وجود دارد.

 اطراف این منطقه را کوه و تپه پر کرده و از مرز افغانستان و پاکستان به اندازه‌ی نصف روز فاصله دارد.

 مقام‌های امنیتی ارشد پاکستان اعلام کردند که این عملیات با مشارکت دو فروند هلی کوپتر و تعدادی نیروی زمینی انجام شد.

 هارون رشید، از ساکنان منطقه ابیت آباد گفت که این حمله حدود 1:15 بامداد به وقت محلی رخ داد. وی گفت: در این زمان صدای انفجار شنیدم و پس از آن صدای تیراندازی نیز به گوش می‌رسید. ناگهان صدای تیراندازی متوقف شد و پس از آن یک انفجار بزرگ رخ داد.

 10 روز پیش رئیس ارتش پاکستان در یک آکادمی نظامی نزدیک محل اختفای بن لادن سخنرانی کرده و گفته بود که ارتش پاکستان ستون فقرات شبه نظامیان مرتبط با القاعده و طالبان را شکسته است.

 یکسری از ساکنان این منطقه نیز اعلام کردند که بن لادن طی یک نبرد 80 دقیقه‌ای در ابوت آباد کشته شده است. یکی از این ساکنان گفت: شاهد بودیم که یکی از این هلی کوپترها سقوط کرد و انفجار بزرگی رخ داد.

 یک سخنگوی گروه تحریک طالبان در بیانه‌ای خبر مرگ بن لادن را رد کرد و اعلام اوباما درمورد کشته شدن رهبر القاعده را بی پایه واساس توصیف کرد.

 منابع شبه نظامیان همچنین اعلام کردند که اعضای ارشد القاعده و طالبان که در پاکستان مخفی شده‌اند آماده ترک این کشور هستند.

 منابع شبه نظامیان اعلام کردند که گروه القاعده جانشین وی را احتمالا به زودی (ظرف 24 ساعت) اعلام خواهد کرد.

کد خبر 134001
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیا و اقیانوسیه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز