جمعه ۱۹ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۱:۱۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: قرص آسپیرین در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی‌ها از آن زمانی که دچار سردرد شده‌اند استفاده می‌کنند، برخی دیگر هنگام سرماخوردگی. اما جدیدا پژوهشگران دانشگاه آکسفورد به عملکرد ضد سرطانی قرص آسپیرین پی بردند.

aspirin

اسم رایج آن آسپیرین است، اما در اصل این دارو تشکیل شده از اسید استیل سالیسیلیک. پژوهشگران بریتانیایی تحقیق درازمدتی درباره‌ عملکرد ضد سرطان آسپیرین انجام داده‌اند.

به گزارش دویچه‌وله، پیتر راتول (Peter Rothwell) و تیم علمی‌اش به این نتیجه رسیده‌اند که اگر هر آلمانی به مدت چند سال روزی یک آسپیرین مصرف کند، می‌توان سالانه از مرگ‌های سرطانی بیش از ۲۰ هزار نفر جلوگیری کرد. بر اساس گفته‌ دانشمندان، این اولین تحقیقی است که اثبات می‌کند آسپیرین قادر به کاهش میزان مرگ و میر سرطانی است.

کاهش ریسک مرگ سرطانی به میزان ۲۰ درصد

پژوهشگران در این مورد ۸ تحقیق جداگانه انجام دادند که در آنها بیش از ۲۵ هزار نفر در دو گروه شرکت داشتند. یک گروه برای مدت ۲۰ سال قرص آسپیرین مصرف کردند، اما گروه دیگر تنها از یک شبه‌دارو استفاده کردند. نتیجه آن بود که ریسک سرطان در گروه اول به میزان ۲۰ درصد کاهش یافت. قدرت تاثیر آسپیرین، هم به مدت زمان استفاده از آن و هم به سن شرکت‌کنندگان بستگی داشت. هر چه سن افراد بالاتر بود، تاثیر ضد سرطانی آسپیرین نیز بیشتر می‌شد.

در عین حال شرکت‌کننده‌ای که بیش از ۵ سال قرص آسپیرین مصرف کرده بود، ریسک مرگ سرطانی او بیش از ۳۰ در صد کاهش یافته بود. اما پژوهشگران می‌گویند که میزان مرگ و میر سرطانی در کل کاهش یافته است. برای مثال مرگ ناشی از سرطان مری به میزان ۶۰ درصد، سرطان روده‌ بزرگ ۴۰ درصد، سرطان ریه ۳۰ درصد و سرطان پروستات به میزان ۱۰ درصد کاهش یافته است.

این تحقیق

درست است که تاثیرات مثبت این تحقیق طولانی مدت واضح هستند، اما با وجود این پژوهشگران در این مورد محتاطانه برخورد می‌کنند. محققین موسسه‌ هماتولوژی و انکولوژی آلمان اگرچه از نتایج این تحقیق استقبال کرده‌اند، اما در عین حال از آن انتقاد هم می‌کنند. به گفته‌ آنان یک نقص بزرگ این تحقیق آن است که دانشمندان دز آسپیرین را مشخص نکرده‌اند.

پژوهشگران دانشگاه آکسفورد خود نیز در گزارشی به بعضی نارسایی‌ها در این تحقیق اعتراف می‌کنند. آنها می‌گویند که این تحقیق تنها محدود به بیست سال پس از مصرف آسپیرین است. اما این که آیا آسپیرین پس از بیست سال نیز قادر به کاهش ریسک مرگ و میر سرطانی است، هنوز مشخص نیست.

آسپیرین، رقیق کننده‌ خون

آسپیرین همانند ایبوبروفن و دیکلوفناک ضد عفونت در بدن عمل می‌کند و در عین حال خون را نیز رقیق می‌کند. این عملکردهای آسپیرین باعث می‌شود که از سکته ‌جلوگیری کند. اما رقیق شدن خون توسط آسپیرین می‌تواند باعث خونریزی‌های شدید نیز بشود. به همین دلیل پژوهشگران مطمئن نیستند که آیا جلوگیری آسپیرین از سرطان بیشتر از ریسک عوارض ناشی از آن است یا نه.

با وجود این نتایج، پیتر راتول می‌گوید که باید از مصرف بیش از حد آسپیرین خودداری شود، اما وی در عین حال توصیه می‌کند که از نتایج این تحقیق در مبارزه با سرطان بهره‌برداری شود.

کد خبر 131566
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی