گروه سیاسی: سخنگوی شورای نگهبان با اظهار امیدواری برای بررسی لایحه بودجه در فرصت باقیمانده تا پایان سال‌جاری در مجلس گفت که اعضای شورا حاضرند برای اعلام نظر درخصوص لایحه بودجه، تعطیلات خود را لغو کنند.

کد خدایی

به گزارش ایسنا سخنگوی شورای نگهبان درخصوص ارسال دیرهنگام لایحه بودجه به مجلس و تدبیر شورای نگهبان در این رابطه گفت: تنها راهکار لغو تعطیلات است و در این جهت اعضای شورا آمادگی دارند که هر زمان لایحه از سوی مجلس تصویب و به شورا ارسال شود، در کوتاه‌ترین زمان به آن رسیدگی کنند.

راهکارهای قانونی برای بررسی بودجه

عباسعلی کدخدایی تأکید کرد: اینطور نیست که بن‌بستی ایجاد شود. راهکارهایی در آیین‌نامه داخلی مجلس ازجمله یک دوازدهم و دودوازدهم پیش‌بینی شده است. مجلسی‌ها نیز رایزنی‌هایی داشته‌اند که امیدواریم در فاصله باقیمانده مجلس بتواند به بررسی لایحه بپردازد و ما اعلام نتیجه کنیم.سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد: ولی اگر این امر صورت نگرفت، راهکارهای قانونی وجود دارد و قانون اساسی و سایر قوانین ما به اندازه کافی انعطاف لازم را برای جلوگیری از بن‌بست‌ها دارند.

از کدخدایی درخصوص نتیجه طرح جامع انتخابات سؤال شد که وی پاسخ داد: مصوبه دوفوریتی مجلس هنوز به دست ما نرسیده است و هر وقت برای شورای نگهبان ارسال شود، اعلام‌نظر می‌کنیم.
وی خاطرنشان کرد: آنچه مهم است و ما بارها نیز آن را یادآور شده‌ایم این است که ما از دولت و مجلس درخواست کرده‌ایم که قانون جامع انتخابات را تدوین کنند تا اینگونه اصلاحات پیوندی را شاهد نباشیم؛ زیرا اینگونه موارد نمی‌تواند تأمین‌کننده نیازهای جامعه خوب و رو به رشد ما باشد و به هر حال زمان گذشت و گمان نمی‌کنم در فرصت باقیمانده سال89 مجلس بتواند چنین قانونی را تصویب کند. خواهش ما از دولت و مجلس این است که اقدامات اولیه را انجام دهند تا در مجلس نهم قانون جامع انتخابات را داشته باشیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال که آیا برای تصویب یک دوازدهم باید لایحه‌ای مجزا ارائه شود؟ گفت: بنده نمی‌توانم اظهارنظری در این زمینه داشته باشم. هرچه اقتضائات قانون باشد باید براساس آن عمل کرد.

اعلام زمان‌بندی انتخابات در 3 ماهه اول 90

کدخدایی همچنین درخصوص انتخابات سال آینده مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه ان‌شاءالله حضور گسترده مردم را در این انتخابات داشته باشیم، گفت: مذاکراتی با دوستان در وزارت کشور درخصوص زمان‌بندی انتخابات در حال انجام است و ان‌شاءالله اگر به نتیجه قطعی رسیدیم، اعلام می‌کنیم. سه ماهه اول سال90، سه‌ماهه آغاز انتخابات است و تاریخ‌ها و زمان‌بندی‌ها اعلام خواهد شد.

زمان اصلاح قانون انتخابات گذشته است

خبرنگاری با بیان اینکه با توجه به بررسی طرح استانی‌شدن انتخابات مجلس در کمیسیون‌ها، اصلاح قانون انتخابات مجلس چه زمانی باید صورت گیرد؟ که کدخدایی گفت: دیگر زمان اصلاح قانون انتخابات مجلس گذشته است و نباید انتظار داشته باشیم اصلاحات جزئی و پیوندی منجر به قانون انتخابات شود. از جهت نظارتی و اجرایی برای ما امکان‌پذیر نیست که این اصلاحات را به کار ببندیم. البته از لحاظ قانونی مشکل خاصی نیست و ظاهرا این مصوبه نیز از دستور کار کمیسیون‌ها خارج شده است.

کد خبر 130301

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز