یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۳:۲۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام توصیه هایی به مناسبت فرارسیدن نوروز برای پیشگیری از ارتکاب جرم توسط مجرمان گفت: رعایت توصیه‌های پلیس موجب کاهش جرایم و سرقت‌ها می‌شود.

سارق سرقت دزدی

سرهنگ عباسعلی محمدیان در گفتگو با مهر با بیان این مطلب افزود: با توجه به فرارسیدن نوروز جهت پیشگیری از ارتکاب جرم توسط مجرمان هر ساله توصیه‌هایی به مردم می‌شود.

 وی ادامه داد: توجه مردم به توصیه‌های پلیسی عرصه را برای فعالیت مجرمان تنگ کرده و باعث کاهش آمار جرایم می‌شود.

 رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ به بیان این توصیه‌ها پرداخت و گفت: هنگام دریافت وجه از عابر بانک مواظب باشید کسی رمز شما را نبیند، هرگز افراد سالخورده و کودکان را داخل خودرو تنها نگذارید و در حفظ و نگهداری از کارتهای اعتباری دقت لازم را بعمل آورید.

more  چطور خانه‌ را ایمن نگهداریم؟

 وی افزود: از آراستن فرزندان خود به زیور آلات در معابر خودداری کنید، از گذاشتن کارت خودرو و اسناد و اوراق مالکیت و بهادار در داخل خودرو خودداری نمائید، سوئیچ خود را در معرض دید و دسترس دیگران قرار ندهید و از بردن مسافران مشکوک به خارج از مسیرهای اصلی و اماکن متروکه خودداری کنید.

 سرهنگ محمدیان تصریح کرد: مراقب کف‌زن‌هایی که از شما درخواست خرد کردن پول می نمایند باشید، به هنگام تصادف یا نزاع‌هایی که احتمال ساختگی بودن آنها می‌رود مراقب باشید و اتومبیل خود را رها نکنید، از قرار دادن تمام پول خود در یک جیب خودداری کنید و در پایانه‌های مسافربری به خودروهای مسافربری متفرقه اعتماد نکنید.

 وی ادامه داد: نشانی دقیق و شماره تلفن تماس خود را یادداشت و داخل جیب افراد سالخورده و کودکان قرار دهید، در طول سفر مراقب فرزندان خود باشید، از پذیرفتن مواد خوراکی و آشامیدنی از افراد ناشناس جدا خودداری کنید و از قرار دادن کلید منزل در محلهای قابل دسترس مانند "جاکفشی" و غیره خودداری کنید.

 رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: از قرار دادن کلید منزل نزد افراد بی‌مسئولیت و کسانی که به آنها اطمینان کافی ندارید، خودداری کنید، قبل از مسافرت اشیاء قیمتی خود را به صندوق امانات بانک‌ها و یا اقوام و دوستان مورد اطمینان بسپارید و هنگام مسافرت از همسایگان مورد اطمینان خود بخواهید تا مراقب منزلتان باشند.

 وی اظهار کرد: نسبت به تعویض قفلهایی که کلید آنها گم شده یا برای مدتی در اختیار دیگران بوده سریعا اقدام کنید، مقابل تمام پنجره‌ها، نقاط نفوذ پذیر، نورگیر، ورودی دیوارهای کوتاه منزل حفاظ مقاوم و مطمئن نصب کنید و از نگه داشتن پول نقد بیش از حد نیاز در منزل خودداری کنید.

 سرهنگ محمدیان افزود: محل نگهداری وجوه نقد، طلا و جواهر و اشیاء با ارزش را به سایرین نشان ندهید، در هنگام سفر سعی کنید از تردد و استراحت در محل‌های خلوت اجتناب نمائید، در طی سفر افراد سالخورده و کودکان را در اقامتگاه تنها نگذارید و چنانچه به منزل دوستان و آشنایان خود مراجعه می‌کنید و آنها در منزل حضور ندارند از نوشتن عدم حضور آنها روی درب و دیوار خودداری کنید.

 وی ادامه داد: در صورتی که اطراف منزل یا مغازه شما فاقد روشنایی کافی می‌باشد با نصب لامپ، روشنایی محل را تأمین نمائید، مراقب معاشرت فرزندانتان با افراد غریبه و دوستی‌های کاذب این افراد باشید و خوابیدن کنار جاده و تظاهر به بیماری و ... از شگردهای سارقین است؛ مراقب اینگونه افراد باشید.

 رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ  گفت: در اماکن زیارتی، هنگام گرفتن وضو هرگز به اشخاص ناشناس برای نگهداری وجوه، اشیاء و کیف خود اعتماد نکنید، در محل‌هایی که ازدحام جمعیت وجود دارد مانند پارکها، تفرج گاهها، زیارتگاهها و ... مراقب جیبهای خود باشید و هنگام تردد خودرو دقت کنید تمام درب‌ها و شیشه‌های آن کاملا بسته باشد.

 وی افزود: از پارک اتومبیل خود در نقاط خلوت و تاریک خودداری کنید و حتی الامکان از محلی با نور کافی یا پارکینگ عمومی استفاده کنید، برای پیشگیری از آسیب پذیری خود و عزیزانتان در ترددهای بین شهری از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید و قبل از مسافرت آگاهی‌های لازم را در مورد مقصد به کودکان بدهید و در مورد شیوه رفتار کودکان در طی سفر، توصیه‌های لازم را بنمائید.

 سرهنگ محمدیان تصریح کرد: در مناطق خلوت برای کمک کردن به افراد ناشناسی که در ظاهر اتومبیل شان دچار نقص فنی شده و یا تقاضای بنزین می‌نمایند توقف کنید، هرگز از افرادی که کنار جاده‌ها به صورت متفرقه اقدام به عرضه مواد خوراکی و نوشیدنی می‌کنند چیزی نخرید و هیچگاه تلفن همراه خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید.

کد خبر 129874
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز