همشهری‌آنلاین: به گفته دانشمندان یک گونه پشه جدید در آفریقا کشف شده که می‌تواند مبارزه برای کنترل مالاریا را پیچیده‌تر کند.

پشه مالاریا

به گزارش ایسنا، محققان فرانسوی که به جمع‌آوری پشه‌های تالاب‌های نزدیک دهکده‌های بورکینافاسو در غرب آفریقا می‌پردازند اظهار کرده‌اند که نوعی پشه از زیرگروه آنوفل گامبیائه را شناسایی کرده‌اند که شباهتی با انواع ثبت شده پیشین ندارد.

این پشه بسیار مستعد عفونی شدن با انگل مالاریا بوده، تمایل به ماندن در فضای خارجی به جای فضای داخلی دارد و به همین جهت می‌تواند از دام بیشتر اقدامات کنونی کنترلی بگریزد.

این گونه پشه توسط مرکز ملی فرانسه برای تحقیقات علمی در پاریس شناسایی شد.

دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند مشخص کنند که این گونه جدید پشه مسئولیت انتقال چه میزان مالاریا را بر عهده دارد، اما هراس آنها از این مساله است که ممکن است این جانور عاملی اصلی باشد.

مالاریا نوعی بیماری عفونی است که توسط پشه‌ها که نیمی از جمعیت جهان را تهدید می‌کنند منتشر می‌شود. بیشتر قربانیان این بیماری کودکاشن زیر پنج سال در مناطق فقیر در کشورهای جنوب صحرای آفریقا هستند.

در آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت در مورد بیماری مالاریا آمده که در دهه‌های اخیر پیشرفت‌هایی در زمینه مقابله با این بیماری صورت گرفته است.

more  ده نکته در باره مالاریا

در پژوهشی که در مجله ساینس به چاپ رسیده آمده است که به گفته دانشمندان فرانسوی این پشه که به تازگی شناسایی شده شبیه هیچ کدام از پشه‌های پیشین نیست. این امر احتمالا به این دلیل است که نمونه‌های پیشین از فضاهای داخلی محل زندگی انسان‌ها انتخاب شده بودند.

سازمان جهانی بهداشت که خواستار تحقیقات سریع‌تر و ساخت داروهای جدید ضد مالاریا شده سال گذشته اعلام کرده بود که در صورت سرمایه‌گذاری گسترده، جامعه بین‌المللی تا سال 2015 مرگ و میر توسط بیماری مالاریا را متوقف خواهد کرد اما با کشف این نمونه‌های جدید ظاهرا جنگی پایان ناپذیر علیه این بیماری ادامه خواهد داشت.

کد خبر 127564
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز