سه‌شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: در جلسه علنی روز سه‌شنبه 12بهمن‌، حمید بهبهانی با 147 رای موافق استیضاح شد.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی عدم رای اعتماد به حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری را به رای گذاشتند که بر این اساس با 147 رای موافق، 78 رای مخالف و 9 رای ممتنع از مجموع 234 رای مأخوذه ، نمایندگان رأی اعتمادشان را از حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری برداشتند.

بدین ترتیب، حمید بهبهانی از وزارت راه برکنار شد.

گفتنی است این استیضاح در حالی در مجلس مطرح شد که بهبهانی در صحن علنی پارلمان حضور نداشت.

بهبهانی که در جلسه علنی روز پنج‌شنبه مورخ 12 شهریور ماه سال گذشته با شعار " تلاش برای ارتقای استاندارد پروازی " توانست 167 رای نمایندگان را از آن خود کند و از مجلس برای تصدی مسئولیت وزارت راه و ترابری رای اعتماد بگیرد؛ امروز به دلیل برخی سوانح هوایی از این سمت برکنار شد.

لازم به ذکر است؛ جواد جهانگیرزاده، نادر قاضی‌پور، سید سلمان ذاکر، سلیمان جعفرزاده، مؤید حسینی صدر، عزیز اکبریان، علی مطهری (شبستر)، اکبرنژاد، عیسی‌زاده، خدادادی، توکلی، بت‌کلیا، اکرمی، یوسف‌نژاد، دستغیب، کامران، طاهرخانی از نمایندگان استیضاح‌کننده وزیر راه وترابری بودند.

در اسامی جدیدی از استیضاح‌کنندگان وزیر راه که در اختیار خبرنگاران پارلمانی گذاشته شد نام‌هایی همچون الیاس نادران، حمیدرضا کاتوزیان، پرویز سروری، علی مطهری(تهران)، علیرضا زاکانی، علی عباس پور تهرانی‌فر مشاهده می‌شد.

قبول نداشتن استیضاح،جائی در جمهوری اسلامی ندارد

به گزارش ایلنا، در جریان بررسی طرح استیضاح بهبهانی، بهروز جعفری نماینده سمیرم در مجلس در تذکری آئین‌نامه‌ای اظهار کرد: وزیر و رئیس‌جمهور باید در دفاع از خودشان در جلسه استیضاح حضور پیدا می‌کردند اما دولت امروز استیضاح را منتفی می‌دانست.

لاریجانی نیز در پاسخ به وی تاکید کرد: دولت نباید بگوید بلکه مجلس باید بگوید که استیضاح منتفی است و حضور وزیر و هیات وزیران در جلسه استیضاح الزامی بوده و اگر نیامدند تخلف کرده‌اند و این امر روشنی است.

وی افزود: اینکه بگویند استیضاح را قبول نداریم، ما از این حرف‌ها در نظام جمهوری اسلامی ایران نداریم و این تصمیم مجلس و حق آن است.

عدم حضور وزیر راه در جلسه استیضاح تخلف است

محسن نریمان نماینده بابل هم طی تذکری با استناد به ماده 222 آئین‌نامه داخلی مجلس اظهار داشت: در این ماده الزام قانونی برای حضور وزیر در جلسه استیضاحش وجود دارد، اما این در حالی است که بهبهانی در این جلسه حضور نیافته است.

علی لاریجانی که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت در پاسخ به این تذکر گفت: بر طبق آئین‌نامه مجلس حضور وزیر در جلسه استیضاح الزامی است و عدم حضور وی تخلف حساب می‌شود.

کد خبر 127207
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز