همشهری آنلاین: نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در آستانه گفتگوهای استانبول با شبکه تلویزیونی NBC آمریکا گفتگو کرد.

جلیلی

به گزارش واحد مرکزی خبر، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در این گفتگوی تلویزیونی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بانگاهی مثبت وارد این گفتگوها می‌شود و ظرفیت‌های غیرقابل انکار جمهوری اسلامی ایران فرصتی خوب برای همکاری در سطح جامعه جهانی است.

جلیلی گفت: امروز این یک سوال بزرگ برای مردم آمریکاست که نتیجه سی سال تقابل با دموکراسی در ایران برای آنها چه بوده است؟ ما فکر می‌کنیم در سی سال گذشته آمریکا رویکرد تقابل با ملت ایران را دنبال کرده که برای خود مردم آمریکا هزینه داشته است.

وی گفت: مردم آمریکا امروز حتما می پرسند که چه فایده ای از مقابله با یک ملت و یک دموکراسی نصیب شان شده است؟ در ایران یک دیکتاتوری سی سال پیش سرنگون شد، دیکتاتوری که با کودتای نظامی دولت آمریکا روی کار آمده بود.

جلیلی افزود: دولت‌های ایالات متحده با دموکراسی چه مشکلی دارند که از زمانی که دیکتاتور سرنگون شد و جمهوری و دموکراسی در ایران حاکم شد رو به تقابل با ملت ایران آوردند؟ سی سال تقابل با ملت ایران چه نتیجه‌ای برای مردم آمریکا دربر داشته است؟

دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به این پرسش که در مذاکرات استانبول درباره چه موضوعاتی گفتگو خواهد شد، پاسخ داد: براساس توافق صورت گرفته در مذاکرات ژنو در استانبول برای همکاری حول نقاط مشترک گفتگو خواهیم کرد که این می‌تواند طیف وسیعی از موضوعات را فراهم کند.

وی افزود: اما آن چیزی که اهمیت دارد این است که با چه رویکردی می‌خواهند وارد این گفتگو شوند؟ آن چه مسلم است این است که تعامل با جمهوری اسلامی ایران حتما به نفع مردم تمام کشورهاست.

خبرنگار NBC با اشاره به ادعای اوباما مبنی بر آمادگی برای تعامل با ایران نظر جلیلی را در این خصوص جویا شد؟ جلیلی گفت: آقای اوباما با شعار تغییر روی کار آمد و به نظر می‌رسد مردم آمریکا هم با انتظاری که از تغییر داشتند به او رای دادند.

وی گفت: امروز در بسیاری از نقاط جهان بسیاری از نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که انتظار مردم آمریکا و مردم دنیا درباره این تغییر برآورده نشده و تغییری حادث نشده است.

جلیلی افزود: مردم دنیا دیدند که همان سیاست‌های اشتباه گذشته کماکان ادامه دارد و همان هزینه‌هایی که قبلا بوده دوباره دارد به مردم آمریکا و خارج از آمریکا تحمیل می‌شود.

جلیلی گفت: ما فکر می‌کنیم که لازم است مردم آمریکا فرصت یابند از زاویه‌ای دیگر هم پدیده‌ها را تحلیل کنند. اشتباه محاسباتی جدی که دولت‌های آمریکا داشته‌اند، باعث شده هزینه‌های زیادی به مردم آمریکا تحمیل شود.

وی گفت: امروز مردم آمریکا باید انتخاب کنند که آیا منافع و مصالح خودشان را بیشتر می‌خواهند و یامصالحی که در خارج از آمریکا برای آنها تعیین می‌شود؟ بسیاری از سیاست هایی که آمریکا حداقل در منطقه ما دنبال می‌کرده، غلط بوده است.

جلیلی افزود: ما ده سال پیش گفتیم که آن چه آمریکا در صحنه افغانستان دنبال می‌کند اشتباه است. شما می‌دانید آمریکا هزاران میلیارد دلار هزینه کرد، هزاران انسان بی گناه در افغانستان کشته شدند، سربازان آمریکایی کشته شدند و امروز بعد از 10 سال خود آمریکایی‌ها به مسیر غلط و اشتباهی که پیموده‌اند اعتراف می‌کنند.

وی گفت:همین مسئله در عراق اتفاق افتاد. هزاران انسان بی گناه بلکه ده ها و صدها هزار انسان بی گناه کشته و مجروح شدند و میلیاردها دلار هزینه شد، فاجعه و مصیبت برای مردم منطقه به وجود آورد اما چه فایده‌ای برای مردم آمریکا داشت؟

جلیلی افزود: در زمینه اعمال تحریم‌ها در قبال جمهوری اسلامی نیز همین گونه است. شما امروز می‌بینید جمهوری اسلامی ایران در یک مسیر پیشرفت بسیار سریع قرار دارد و موسسات اقتصادی معتبر جهان به پیشرفت اقتصادی جمهوری اسلامی ایران اذعان می کنند.

وی گفت: تحریم‌ها در حقیقت شرکت‌های آمریکایی را از یک فرصت بسیار خوب در ایران محروم کرد. حالا شما برآیند این همه اشتباهات و هزینه‌هایی که مردم آمریکا پرداختند را حساب کنید. من فکر می‌کنم مردم آمریکا راضی نیستند این مسیر تداوم پیدا کند.

جلیلی افزود: این اشتباهات محاسباتی است که دولت مردان آمریکایی انجام داده‌اند و هزینه‌های آن را مردم آمریکا می پردازند.

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این پرسش که آیا تحریم‌ها باعث شد ایران به میز مذاکره برگردد؟ گفت: این موضوع از همان دست اطلاعات غلطی است که متاسفانه امروز به مردم آمریکا داده می‌شود. اولا شما می‌دانید که ما در ایران یک ماه است که بزرگترین جراحی اقتصادی تاریخ کشورمان را شروع کردیم. این نشانه چیست؟ غیر از این است که نشانه یک شرایط بسیار خوب اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در کشور است؟

وی گفت: تعبیر بازگشتن ایران به میز مذاکره یکی دیگر از اطلاعات غلطی است که داده می‌شود. جمهوری اسلامی ایران هیچ وقت گفتگوها را ترک نکرده است و ما همیشه آنها را دعوت می‌کردیم که به گفتگو برگردند.

جلیلی افزود: اتفاقا تحلیل دیگری وجود دارد که گفته می‌شود چون تحریم کنندگان دیدند که تحریم نمی‌تواند مفید باشد و آن مسیر غلط است، آنها به گفتگوها برگشتند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: امروز یکی از بهترین راه های مقابله با تولید و اشاعه سلاح‌های هسته‌ای تقویت NPT و آژانس است و بهترین راه تقویت NPT این است که اعضا ضمن انجام تکالیفشان از حقوق شان نیز برخوردار باشند.

جلیلی در ادامه این سوال را مطرح کرد که چرا دولت آمریکا با برخی از کشورهایی که NPT را امضاء نکردند و حتی سلاح هسته ای آزمایش کردند، روابط هسته‌ای برقرار می‌کند اما نسبت به حقوق هسته‌ای یک کشور که زیر نظر بازرسان آژانس فعالیت کاملا صلح آمیز هسته‌ای دارد، این گونه حساسیت نشان می‌دهد؟ در حالی که آژانس بین المللی انرژی اتمی 25 بار در گزارش‌های رسمی‌اش اعلام کرده است فعالیت‌های صلح آمیز ایران هیچ گونه انحرافی نداشته است.

جلیلی با اشاره به برگزاری کنفرانس خلع سلاح تهران با شعار «سلاح هسته‌ای برای هیچ کس و انرژی صلح آمیز هسته‌ای برای همه» در سال گذشته، گفت: ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که سلاح هسته‌ای را هم نامشروع می‌دانیم و هم ناکارآمد و کسانی که می‌خواهند با قدرت سلاح های هسته‌ای مقاصدشان را پیش ببرند عقب مانده هستند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت که افکارعمومی جهانی این تحلیل را دارند که برخی می‌خواهند با بعضی از موضوعات دروغین و فرضی، تهدیدهای اصلی را در سایه ببرند درحالی که امروز سوال‌های بسیار جدی در سطح جهان درباره تهدیدات امنیتی وجود دارد که با موضوعات دروغینی که ازجانب برخی از قدرت ها القاء می شود قابل مقایسه نیست.

وی گفت: مثلا نزدیک به 40 سال است که 200 پوند موادهسته‌ای در داخل آمریکا گم شده است، مردم آمریکا سوال می‌کنند که دولت های آمریکا چه تحقیقی در این باره انجام داده‌اند. طبق گزارش‌های خود آمریکا این‌ها موادی بودند که قابلیت ساخت سلاح هسته‌ای را داشته است.

جلیلی افزود: خوب است که مردم آمریکا سوال کنند که سرنوشت این 200 پوند مواد هسته‌ای چه شده است؟ آیا گم شدن این ها آن هم در داخل خاک آمریکا نمی‌تواند امنیت مردم آمریکا را به خطر بیاندازد؟ وی گفت: چرا اف.بی.آی و سیا هنوز گزارشی به مردم نداده است. البته این سوال برای جامعه جهانی هم هست که چه رابطه ای است بین این مواد هسته‌ای و تجهیز رژیم صهیونیستی به سلاح هسته‌ای؟

وی افزود: ما فکر می‌کنیم که این موضوع بسیار اهمیت دارد و در اسناد رسمی دولت آمریکا هم آمده است.

کد خبر 126058
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی