چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۸۹ - ۰۸:۳۸
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: امروزه سیستم‌های عامل بسیاری وجود دارند که هر کدام به منظور خاصی طراحی شده‌اند و هدف از ساخت سیستم عامل بهره‌وری کامل از منابع است که بیش‌تر سخت‌افزاری هستند.

linux & windows

به گزارش ایسنا، مسلم عزتی - کارشناس مهندسی نرم‌افزار با بیان این مطلب اظهار کرد: لینوکس یک هسته است و وظیفه هسته مدیریت حافظه، سخت‌افزار، ورود و خروج داده‌ها و تمامی موارد اصلی سیستم‌عامل است که این هسته می‌تواند در اختیار تمام برنامه‌نویسان قرار بگیرد و هر شخص یا سازمان یا گروهی این هسته را به سیستم عاملی که مورد نیاز است تبدیل می‌کند، به همین دلیل ورژن‌های لینوکس خیلی زیاد است.

وی ادامه داد: لینوکس واقعا محصول کشور خاصی نیست، تعداد زیادی از مردم در سراسر جهان در حال کار برروی آن و توسعه آن هستند.

عزتی یادآور شد: تعداد برنامه‌نویسانی که برروی بخش‌های مختلف سیستم ‌عامل لینوکس کار می‌کنند، به حدود 400 هزار نفر می‌رسد، در حالی که تعداد کل برنامه‌نویسان مایکروسافت کمتر از100 هزار نفر است و این نقطه قوت این سیستم عامل در اشکال‌زدایی آن است.

این کارشناس مهندسی نرم‌افزار، افزود: ساختار لینوکس با ویندوز کاملا متفاوت است به این دلیل برنامه‌های ویندوز روی لینوکس اجرا نمی‌شوند (البته راه‌هایی وجود دارد مانند شبیه‌سازها، ولی در حالت عادی خیر).

وی تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های لینوکس پایداری و استقامت بسیار بالای آن است. این سیستم‌های عامل‌ به راحتی‌ خراب نمی‌شوند؛ لینوکس‌هایی وجود دارند که شما می‌توانید سال‌ها بدون نیاز به بوت، از آن‌ها استفاده کنید اما در سمت مقابل حتی جدیدترین و پایدارترین سیستم‌های ویندوز نیز پایدار نیستند.

عزتی تاکید کرد: ویژگی دیگر امنیت است؛ لینوکس از ابتدا برای محیط‌های شبکه‌یی و چند کاربره طراحی شده است که باعث رعایت مسائل امنیتی از ابتدا در آن شده، درحالی که ویندوز در حال حاضر نیز از نظر امنیتی دارای نقاط ضعف فراوانی است، مثلا یک برنامه مخرب با استفاده از همین ضعف‌های امنیتی می‌تواند کل سیستم ‌عامل را نابود کند، ولی در صورتی که مورد مشابهی در لینوکس وجود داشته باشد، حداکثر به دایرکتوری آسیب خواهد رسید، نه کل سیستم‌ عامل.

این کارشناس گفت: برای از کار انداختن ویندوز بیش از یک هزار ویروس و کرم وجود دارد، همین امر باعث شده حدود 70 درصد از سایت‌های وب در جهان برروی سیستم ‌عامل لینوکس و سرویس‌دهنده وب آپاچی قرار بگیرند ولی استفاده از سرور ویندوز بیش‌تر به خاطر اجرا کردن برخی از نرم‌افزارهای مهم مانند SQL است که یک برنامه برای ذخیره اطلاعات است که خیلی کارآمد و قوی است و کسانی که می‌خواهند سایتشان از این امکانات استفاده داشته باشد، باید از ویندوز استفاده کنند.

کد خبر 122024
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز