یکشنبه ۲ آبان ۱۳۸۹ - ۱۵:۴۹
۰ نفر

همشهری ‌آنلاین: دفتر پژوهش‌های فرهنگی صدمین شماره از سری کتاب‌های «از ایران چه می‌دانم؟» را با عنوان شیر ایرانی به قلم سام‌ خسروی‌فرد، روزنامه‌نگار محیط‌زیست و کارشناس این حوزه راهی بازار نشر کرد

شیر ایرانی

 به گزارش همشهری آنلاین  مولف در این اثر که در پنج فصل تدوین شده ،سعی کرده است علاوه بر پرداختن به زیست‌شناسی و بوم‌شناسی شیر به زبان ساده، مروری نیز به چگونگی پرداختن به شیر در فرهنگ و هنر ایرانیان داشته باشد.

در این کتاب با اشاره به انقراض شیر ایرانی در شش دهه پیش مولف کوشیده است با استفاده از منابع موجود و در دسترس آنچه تاکنون درباره شیر ایرانی به ثبت رسیده  را گردآوری کند و به طور خلاصه در قالب از پیش تعیین شده و 120 صفحه‌ای مجموعه «از ایران چه می‌دانم» قرار دهد. طبیعی است هر کدام از فصول این کتاب می‌تواند موضوع اثری مفصل باشد به عنوان مثال شیر در ادبیات کلاسیک ما جایگاهی خاص داشته و پرداختن به آن خود نیازمند اثری مستقل و مجزاست. اما به دو دلیل، ایجاز و سادگی درارائه مطالب مد نظرم ولف بود؛ نخست قالب کتاب که نباید از 120صفحه بیشتر می‌شد و دوم مخاطبان آن که جوانان و نوجوان هستند.

توجه به نوجوانان و جوانان به عنوان مخاطب، الزاماً به این معنی نیست که کتاب شیر ایرانی برای گروه‌های سنی دیگر جالب و جذاب نیست. با توجه به این که روش‌شناسی و گردآوری مطالب به طور عمده با نگرشی آکادمیک انجام شد اما تلاش شده  از مباحث خشک علمی و یا اظهار نظر شخصی در این اثر پرهیز شود

ویراستار شیر ایرانی، دکتر حسن باستانی‌راد است و کتاب در 114 صفحه به قیمت 2500 تومان از سوی انتشارات دفتر پژوهش‌های فرهنگی عرضه عمومی شده است.

پس از کتاب «میراث طبیعی ایران»، شیر ایرانی دومین اثر خسروی‌فرد است که از سری کتاب‌های «از ایران چه می‌دانم؟» توسط دفتر پژوهش‌های فرهنگی منتشر شده است.

کد خبر 119087
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ادبیات و کتاب

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز