همشهری آنلاین: بازیگر مشهور سینمای آمریکا، مایکل داگلاس،در یک برنامه تلویزیونی درباره ابتلایش به سرطان گلو سخن گفت. اما همه ما باید در مورد این بیماری چیزهایی را بدانیم.

michael douglas

به گزارش هلث‌دی  نیوز مایکل داگلاس،‌ بازیگر مشهور سینمای آمریکا، در برنامه تلویزیونی دیوید لترمن ظاهر شد و گفت از سه هفته قبل سرطان گلو در او تشخیص داده شده و تازه اولین هفته پرتودرمانی و شیمی‌درمانی را به پایان رسانده است.

او به لترمن گفت گرچه سرطانش به گره‌های لنفاویش گسترش پیدا کرده، ‌اما به ناحیه گردن محدود مانده است، بنایراین 80 درصد احتمال بهبودی وجود دارد.

او گفت: "من از ابتدای تابستان گلودرد شدیدی داشتم و به دکترهای زیادی مراجعه کردم ولی آنها چیزی پیدا نکردند. تا هنگامی که یک معاینه پزشکی مجدد یک تومور کوچک را کشف کرد."

 سرطان‌های سر و گردن که در دهان،‌ بینی، سینوس‌ها و گلو بروز می‌کنند به طور شایع در افراد بالای 50 سال که سابقه سیگار کشیدن،‌ جویدن توتون، یا مشروبخواری شدید دارند دیده می‌شود. با این حال در سال‌های اخیر تعداد بیشتر و بیشتری از  موارد سرطان گلو  به عفونت مقاربتی با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مربوط شده است.

 یک بررسی در سالا 2008 که نتایج آن در "ژورنال سرطان‌شناسی بالینی" منتشر شد نشان داد که موارد سرطان‌های دهان مربوط به HPV که در لوزه‌ها و قاعده زبان ایجاد می‌شوند، در طول سه دهه اخیر در میان افراد در دهه 40 زندگی سه برابر شده‌اند.

سرطان داگلاس مطابق گزارش‌ها در قاعده زبانش قرار دارد،‌ جایی که معمولا HPV در آن حضور دارد. ظاهرا با وجودی که او در مرحله 4 سرطانش است،‌ که به طور معمول بدترین مرحله به حساب می‌آید،‌ پزشکان پیش‌آگهی مطلوبی را برای بیماری او قائل هستند.  براساس بررسی پژوهشگران دانشگاه جانز هاپکینز افراد مبتلا به  تومورهای گلو که از لحاظ ویروس HPV مثبت هستند نسبت به تومورهای غیرمربوط به این ویروس، بخت زنده ماندن بیشتری دارند.

امان این پیش‌آگهی بهتر نباید مانع از آن شود که با انجام اقدامات احتیاطی اصولا مانع ابتلای خود به ویروس HPV شویم.

پرهیز از بی‌بندوباری جنسی و استفاده از  وسائل حفاظتی مانند کاندوم در هر شکل رابطه جنسی اصل اول است. این ویروس در هر نوع رابطه جنسی در صورت عدم استفاده از کاندوم قابل انتقال است.

واکسیناسیون بر ضد HPV می‌تواند به محافظت در برابر شایع‌ترین گونه‌های سرطان‌زای این ویروس کمک کند. در حال حاضر دو واکسن گارداسیل  Gardasil و سرواریکس Cervarix,  در بازار موجود است و برای همه دختران و زنان 11 تا 26 سال توصیه می‌شود. گارداسیل برای استفاده در پسران و مردان جوان نیز تایید شده است.

به غیر از اینها،‌ اجتناب از سیگار کشیدن و مشروبخواری نیز خطر سرطان‌های سر و گردن را کاهش می‌دهد.

و بالاخره اینکه در مورد سایر نوشیدنی‌ها هم مراقب باشید.

 یک بررسی جدید جالب در سال گذشته که در ژورنال پزشکی بریتانیا منتشر شد‌، نشان داد که افرادی که چای "بسیار داغ" می‌نوشند،‌ نسبت به افرادی که چای گرم می‌نوشند، با احتمال هشت برابر بیشتر ممکن است به سرطان مری مبتلا شوند.

HealthDay

کد خبر 115407

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز