مجموع نظرات: ۰
شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ - ۱۹:۳۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: اکنون دندانپزشکان می‌توانند با روشی جدید و بدون استفاده از دستگاه تراش پوسیدگی دندان را برطرف کنند. یک شرکت آلمانی در هامبورگ برای این اختراع، جایزه نوآوری سال ۲۰۱۰ را دریافت کرده است.

icon

دوسوم آلمانی‌ها هنگام مراجعه به دندانپزشک احساس خوبی ندارند و از معالجه‌ دندان در نزد پزشکان می‌ترسند. اما یک شرکت آلمانی  در شهر هامبورگ برای بیمارانی که مخصوصا از دستگاه تراش دندان رنج می‌برند، خبر خوبی دارد. این شرکت روشی ابداع کرده است که توسط آن می‌شود با پوسیدگی دندان بدون دستگاه تراش مبارزه کرد. 

استفاده از مایعات در روش جدید

در روش جدید می‌توان حفره‌های دندان را پر و از پخش شدن پوسیدگی جلوگیری کرد. این روش به این صورت است که توسط ژلی مخصوص، بالاترین لایه‌ محل پوسیده‌ برداشته می‌شود و جای آن با مایعی رقیق به نام ICON  پر می‌شود. این ماده خود به خود سفت می‌شود.

درکل کشور آلمان حدود ۶۰۰۰ دندانپزشک در حال حاضر از این روش در مطبشان استفاده می‌کنند. 

روش جدید تنها مناسب پوسیدگی‌های سطحی

به گفته‌ زوزانه اشتگن، مدیر شرکت DMG در هامبورگ، تنها می‌توان در برخی موارد از این روش استفاده کرد. او می‌گوید: «این روش تنها برای پوسیدگی‌هایی که در مراحل ابتدایی هستند مناسب است. اما اگر پوسیدگی عمیق باشد، احتیاج به دستگاه تراش است».

به گزارش دویچه‌وله، دندانپزشکان تا حالا از دو راه با پوسیدگی دندان مبارزه می‌کنند. اول این که به دندان بیمار فلورید می‌زنند و از بیمار می‌خواهند که از دندانش خوب مراقبت کند. بعد از آن تنها راه این است که صبر کنند و امید داشته باشند که این خرابی دندان به سوراخ‌های بزرگ تبدیل نشود. راه دیگر استفاده از دستگاه تراش دندان است.

پروفسور اولریش شیفنر از کلینیک دانشگاهی شهر اپندورف می‌گوید که با تراشیدن دندان مقداری از ماده‌ سالم  خود دندان نیز از بین می‌رود. او می‌گوید: «مشکل دستگاه تراش این است که ما حتی  برای معالجه‌ سوراخ‌هایی که فقط مربوط به مینای دندان می‌شود باید مقداری از خود دندان را بتراشیم تا به خود پوسیدگی برسیم».

 

پوسیدگی دندان

استفاده از نخ دندان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

از روش جدید مخصوصا برای از بین بردن پوسیدگی بین دندان‌ها استفاده می‌شود. کلا معالجه به روش جدید برای هر دندان حدود ۲۰ دقیقه وقت می‌برد و هزینه‌اش بین ۸۰ تا ۱۰۰ یورو است. بیمه‌‌های درمانی این هزینه را تامین نمی‌کنند. به همین دلیل توصیه‌ بسیاری از دندانپزشکان این است که از این پوسیدگی‌ها با استفاده از نخ دندان جلوگیری کنند. نخ دندان در حال حاضر مناسبترین روش برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است.

درباره‌ این روش جدید نیز تحقیقاتی شده است. پروفسور اولریش شیفنر در این‌باره می‌گوید: «تحقیقات نشان می‌دهد که در 75% موارد معالجه شده، پوسیدگی دندان متوقف شده است. به همین دلیل ما به هدف مطلوبمان رسیده‌ایم».

کد خبر 115358
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی