سه‌شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۲:۳۱

همشهری آنلاین: دانشمندان انگلیسی نرم‌افزاری را ویژه تلفن همراه آیفون توسعه داده‌اند که می‌تواند از میزان شادی و خوشبختی کاربران نقشه برداری کند

آیفون

امروزه تلفن‌های همراه هوشمند کاربردهای بسیاری پیدا کرده‌اند. برای مثال با اتصال به یک حسگر می‌توانند گازهای اتمسفر را و یا جریان ترافیک اندازه‌گیری کنند.

اکنون محققان مدرسه اقتصاد لندن نرم افزار جدیدی را با نام Mappiness ویژه آیفون  توسعه داده‌اند که می‌تواند از سطح خوشبختی شهروندان انگلیسی نقشه برداری کند.

Mappiness به صورت رایگان در App Store، فروشگاه آنلاین نرم افزارهای اپل برای بارگذاری در اختیار کاربران انگلیسی آیفون قرار گرفته است.

این نرم افزار به دانشمندان اجازه می‌دهد که یک یا چند بار در روز با داوطلبانی که شرکت در این آزمایش را پذیرفته‌اند تماس گیرند و از آنها در مورد برخی مسائل ساده سئوال کنند.

این محققان از داوطلبانی که نرم افزار Mappiness را نصب کرده‌اند سئوالاتی از این قبیل را می‌پرسند: "در این لحظه چه حسی دارید؟" "الان مشغول به چه کاری هستید؟" و "آیا تنها هستید یا خیر؟"

نرم افزار سنجش خوشبختی

موقعیت جغرافیایی داوطلبان از طریق "جی. پی. اس" یکپارچه با آیفون ردیابی می‌شود. سپس این محققان با استفاده از میکروفن‌های این تلفن همراه، نوع و بلندی صدای داوطلب را اندازه‌گیری می‌کنند.

داوطلبانی که در جاده هستند می‌توانند تصاویری نیز از محیط اطراف خود تهیه کرده و از طریق این نرم افزار برای این محققان ارسال کنند.

هدف از این تحقیقات، درک این نکته است که محیط‌های مختلف چگونه بر روی درجه خوشبختی اثر می‌گذارند.

به اعتقاد ریچارد لایارد، مدیر برنامه رفاه مرکز کارایی اقتصادی مدرسه پزشکی اقتصاد لندن، این یک پروژه تحقیقاتی متحولانه و بهترین روشی است که تاکنون برای درک اینکه احساسات چگونه از ساختمان‌ها و محیط طبیعی ما تاثیر می‌گیرند، انجام شده است.

تمام این اطلاعات به صورت بی نام جمع آوری شده و از طریق یک اتصال سری به مرکز پردازش مدرسه اقتصاد لندن ارسال می‌شوند.

این محققان برای این بررسی‌ها حداقل به سه هزار داوطلب نیاز دارند. در مدت کوتاهی پس از قرار دادن این نرم افزار بر روی App Store انگلیس، بیش از 400 نفر داوطلب شرکت در این تحقیقات شدند.

کد خبر 114125

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار