همشهری آنلاین: انتقال جنجال‌برانگیز محموله اورانیوم از ایالت زاکسن آلمان به روسیه آغاز شده است و اکنون 300 کیلوگرم ماده رادیواکتیو از مرکز تحقیقات هسته‌ای آلمان شرقی در روسن‌دورف در راه مسکو است.

روزنامه هاندلزبلات از درزدن گزارش داد، شب دوشنبه 18 محموله که مجموعا 200 کیلوگرم اورانیوم بسیار غنی‌شده و 100 کیلوگرم اورانیوم کم غنی‌شده را حمل می‌کردند، با نظارت شدید پلیس با یک خودرو ویژه بار زده شدند تا از فرودگاه درزدن با یک هواپیمای باری روسی به مرکز تحقیقات هسته‌ای پودولسک مسکو منتقل شود.
این انتقال به فرودگاه شاهد اتفاقات چندان مهمی نبود. بنا به اعلام پلیس، فقط در راده‌برگ تظاهرکنندگان راه را با خودروهای‌شان مسدود کردند، اما کاروان حامل این مواد هسته‌ای راه خود را باز کرد و با تاخیر اندکی مسیر خود را ادامه داد.
این محموله در فرودگاه به هواپیمای روسی که بر زمین نشسته بود، تحویل شد. پس از طی شدن روند اداری، این هواپیما به سوی روسیه عازم شد.
وزارت حفاظت از تشعشعات هسته‌ای آلمان چند هفته پیش انجام این انتقال را اعلام کرده بود. قرار است در مرکز تحقیقات هسته‌ای پودولسک این مواد سوختی دوباره قابل استفاده  شود.
کد خبر 11328

دیدگاه خوانندگان

وبگردی