سه‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۸۹ - ۰۵:۵۶
۰ نفر

آرش نهاوندی: گوگل از جمله سایت‌هایی است که نشان داده همه عناوین را می‌تواند به‌خود اختصاص دهد.

گوگل

این سایت علاوه بر اینکه به‌عنوان برترین موتور جست‌وجو محسوب می‌شود و طبق اخبار انتشار یافته، قرار است نخستین تلویزیون اینترنتی را راه‌اندازی کند، همچنین دارای وجوه و ویژگی‌های بسیار خاص خود است که همین دلیلی شده است تا آن را پرمخاطب‌ترین سایت اینترنتی بدانند.

اما این سایت اخیرا توانسته است در جمع بدها نیز مقام اول را از آن خود کند.بر همین اساس اخیرا خبری انتشار یافته مبنی بر اینکه گوگل به‌دلیل اینکه دو برابر مجموع سایت‌های بینگ، یاهو و توییتر کاربران را به لینک‌های مخرب هدایت می‌کند، از سوی شرکت امنیتی باراکودا نت ورکس، «سلطان بدافزار» نام گرفته است. طبق اعلام این شرکت، در بررسی انجام گرفته از 25هزار موضوع مورد جست‌وجو در 5/5میلیون نتیجه جست‌وجو، گوگل 69درصد، یاهو 18درصد، بینگ 12درصد و توییتر یک درصد از بدافزارهای یافته شده را به‌خود اختصاص داده‌اند.

‌یکی از دلایل بالا بودن سهم گوگل در بدافزارها توجه به رخدادهای جدید دنیای فناوری اطلاعات می‌باشد زیرا این موتور جست‌وجو در گرفتن موضوعات روز سریع است و بدافزارهای گنجانده شده در جست‌وجو نیز از این بابت سود می‌برند.دلیل دیگر شاید محبوبیت آشکار گوگل باشد؛ براساس تحلیل اخیر کام اسکار، 6/62درصد از کل ترافیک جست‌وجوی آمریکا در سایت گوگل است که بسیار بیشتر از 9/18درصد در یاهو و 7/12درصد در بینگ است؛ درصد بدافزارهای اعلام شده از سوی باراکودا نیز تقریبا مطابق با این سهم بازار است که نشان می‌دهد این عامل برتر است.

اما گوگل چه ویژگی‌هایی دارد که آن را از سایر سایت‌ها متمایز می‌کند؟ گوگل برگرفته شده از کلمه Googol که به معنی یک عدد یک و صد صفر جلوی آن است که توسط میلتون سیروتا، پسر خواهر ادوارد کاسنر ریاضیدان آمریکایی اختراع شده‌است. این موضوع یک عدد یک و صد صفر جلوی آن، نوعی شعار و در واقع مقصود موضوع است؛ بدین معنی که گوگل قصد دارد تا سرویس‌ها، اهداف، اطلاع‌رسانی و اطلاعات خود را تا آن مقدار در وب گسترش دهد.

گوگل شرکتی آمریکایی است که از طریق تبلیغاتی که به همراه خدمات متنوع خود ارائه می‌کند یا فروش همان خدمات، بدون فرستادن تبلیغات، کسب درآمد می‌کند. این خدمات شامل مواردی چون جست‌وجوی اینترنتی، ای‌میل، نقشه برخط، نرم‌افزارهای اداری، شبکه‌های اجتماعی و اشتراک فایل‌های ویدئویی می‌شود.

2دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد، یعنی لری پیج و سرگئی برین، گوگل را در سال۱۹۹۸ تأسیس کردند. این شرکت خصوصی در ماه ژوئن ۱۹۹۹ رسما با سرمایه تأسیس ۲۵میلیون دلار معرفی شد. گوگل سرویس و خدمات عمومی اصلی خود را در وب سایت خود در www.google.com ارائه می‌دهد.

این شرکت همچنین سرویس جست‌وجوی پیشرفته را برای فراهم‌سازی‌ اطلاعات محتوایی نیز ارائه می‌دهد.فناوری متحول‌کننده جست‌وجوی گوگل و طراحی اینترفیس مطلوب برای کاربران، گوگل را به‌عنوان بخشی از ماشین‌های جست‌وجوی نسل جدید تبدیل کرده‌است. فراتر از استفاده از فناوری کلمات کلیدی، گوگل براساس فناوری رتبه صفحه (PageRank) نیز پایه‌گذاری شده، که این فناوری باعث می‌شود نتایج مهم‌تر در یک جست‌وجو، بالاتر دیده شوند.

بر خلاف ماشین‌های جست‌وجوی دیگر، گوگل طوری ساختاربندی شده تا نتایج جست‌وجو را به بهترین شکل برای تجارت ارائه دهد.قدرت جست و جوی عجیب و غریب و استفاده از تکنولوژی‌های به روز برای یافتن آن چیزی که شما می‌خواهید به آن برسید، گوگل را به محبوب‌ترین موتور جست‌وجوگر دنیای مجازی معرفی کرده‌است.

ماموریت گوگل ارائه بهترین تجربه جست‌وجو در اینترنت به‌وسیله در دسترس و مورد استفاده قراردادن عمومی اطلاعات جهان است. گوگل، ایجادکننده بزرگ‌ترین ماشین جست‌وجوی جهان، سریع‌ترین و آسان‌ترین راه پیدا کردن اطلاعات روی اینترنت را ارائه می‌کند. با دستیابی به بیش از 3/1میلیارد صفحه، گوگل نتایج را در ظرف کمتر از یک دوم ثانیه به کاربران در سراسر جهان ارائه می‌کند.

اکنون، گوگل روزانه به بیش از ۱۰۰میلیون تقاضای جست‌وجو پاسخ می‌دهد.از دیگر ویژگی‌های گوگل آرشیو عکس آن است؛ آرشیوی از ۳۵۰میلیون عکس که از سرتاسر وب گلچین شده‌اند. در این بخش شما به‌راحتی می‌توانید حتی به‌صورت فارسی دنبال عکس مورد نظرتان بگردید.

در اختیار قرار دادن امکانات فراوان برای تعیین نوع عکس، دستیابی شما را برای یافتن عکس آسان‌تر می‌سازد.نقشه‌های گوگل نیز دیگر خصیصه ممیزه این سایت نسبت به سایر موتورهای جست‌وجو است. موقع مسافرت و هنگام نیاز به یک نقشه خوب از ایران (یا هر جای جهان) بهترین جا برای مراجعه سایت نقشه گوگل است.

البته نقشه‌های ایران گوگل هنوز خیلی دقیق نیست اما به‌زودی خیلی از ایرانی‌ها از این نقشه‌ها استفاده خواهند کرد.گوگل نیز ابزار پست الکترونیکی مخصوص خود موسوم به جی‌میل را برای رقابت با یاهو میل ایجاد کرده است.

کد خبر 112979

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار