همشهری‌آنلاین: ورود آفت جدید به جنگل‌های شمال، این جنگل‌ها را با خطر آلودگی کامل و حتی نابودی درختان بلوط روبه‌رو کرده است.

جنگل

به گزارش CHN به نقل از خبرگزاری محیط‌زیست ایران، قائم مقام حفاظت و حمایت سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: آفتی به نام فیتو فیتورا در جنگل‌های شمال شیوع پیدا کرده که به‌شدت به رطوبت علاقه داشته و با آن هماهنگ است.

به همین دلیل با سرعت در حال گسترش در جنگل‌های شمال است. عبدالرضا سنگاری افزود: این آفت که از گونه‌های قارچی است در مدت زمانی نزدیک به 2 تا 4 هفته می‌تواند سبب خشک شدن درخت شود. وی با بیان اینکه هنوز نتوانسته‌ایم منشأ آفت را شناسایی کنیم، اظهار داشت: البته این آفت اکنون شناسایی شده و دفاتر گوناگونی دارند روی آن کار می‌کنند.

سنگاری با بیان اینکه دامنه آلودگی آفت جدید به‌گونه‌ای است که می‌تواند جنگل‌های شمال را تماما آلوده کند، تصریح کرد: به‌دلیل شیوه گسترش این آفت حتی احتمال مرگ بلوط در جنگل‌های شمال نیز وجود دارد.

قائم مقام حفاظت و حمایت سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور در بیان شیوه‌های انتقال آفت قارچی نوظهور فیتو فیتورا گفت: این آفت به‌شدت به رطوبت علاقه دارد و همین امر نیز سبب گسترش آن شده است. در عین حال که پرنده‌ها، حیات وحش، کفش‌های انسان و لاستیک ماشین، همه می‌توانند سبب انتقال این قارچ و افزایش دامنه گستره شیوع آن شوند. وی در ادامه تصریح کرد: حتی باد هم می‌تواند سبب انتقال این قارچ شود.

سنگاری با بیان اینکه تصمیم گرفته شد در مناطق آلوده اجازه تردد گردشگران به‌دلیل امکان انتقال آفت به سایر درختان و مناطق داده نشود، در بیان میزان خسارات وارده و حجم آلودگی گفت: برآوردهای اولیه حکایت از آلودگی هزار هکتار از جنگل‌های شمال دارد، در عین حال که بخش‌هایی از جنگل گلستان، منطقه قرق، بخش‌هایی از جنگل‌های گیلان و حتی بخش‌هایی از جنگل‌های ساری را نیز آلوده کرده است. این کارشناس در تشریح راه‌های پیشگیری از گسترش این آلودگی عنوان کرد: قطع پایه‌های درختان آلوده و محصور کردن منطقه آلوده و قطع ارتباط آن با مناطق سالم ازجمله کارهایی است که برای جلوگیری از گسترش این آفت در حال انجام است.

سنگاری همچنین در تشریح منشأ این آفت گفت: منشأ آفت هنوز به‌درستی مشخص نیست، می‌تواند منشا محیطی داشته باشد و حتی می‌تواند از زباله‌ها نیز باشد. وی تصریح کرد: این آفت کاملا جدید است و از 2 ماه پیش تاکنون کارشناسان متوجه ورود این قارچ به جنگل‌های شمال شده‌اند.

کد خبر 112379
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز