چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۳۸۹ - ۱۷:۰۳
۰ نفر

میلان بزرگ حالا دیگر به یک خاطره می‌ماند. همین 3 سال پیش بود که میلان با کاکا به قهرمانی اروپا رسید

ولی بعد از آن، این تیم سقوط ممتدی را تجربه کرده است.

قهرمانی اروپا نقطه اوج گروهی بود که اکثر نفراتش در شروع دهه چهارم زندگی شان قرار داشتند و حتی در همان زمان هم نیاز به تغییر نسل احساس می‌شد. میلان اما با همان نفرات ادامه داد تا به‌تدریج به حریفی بی‌آزار تبدیل شود.

پروژه جوانگرایی فصل گذشته به لئوناردو سپرده شد ولی در عمل بازیکنان جدید زیادی به تیم تزریق نشدند و مربی جوان برزیلی که با مدیریت باشگاه هم اختلاف پیدا کرده بود، فرجام خوشی نداشت.

فصل گذشته میلان در حالی در سری Aسوم شد که تقریبا از نیم فصل امیدی به قهرمانی نداشت. البته فصل 2010-2009 یکی از ضعیف‌ترین فصول سری Aبود که به جز اینتر که همه بازیکنان اصلی‌اش خارجی بودند، هیچ تیم قدر دیگری وجود نداشت و پیامد آن ناکامی تاریخی ایتالیا در جام جهانی نوزدهم بود.

پس از 3 سال سخت، تحمل هواداران میلان به پایان رسیده؛ به‌ویژه اینکه نزول تیم محبوبشان با اوج‌گیری اینتر همزمان شده است.‌ 2ماه پیش ‌رقیب همشهری‌اش، پس از 45 سال به قهرمانی اروپا رسید تا سه‌جانبه لیگ، جام حذفی و اروپا را تکمیل کند. بدتر اینکه این هواداران دورنمای خوبی را هم برای تیمشان متصور نیستند.

برای فصل جدید هم فعلا خبری از خرید‌ ستاره نیست  و آنها حاضر نیستند یکسال دیگر برای دیدن نمایش پیرمردها پول بدهند. سه‌شنبه، همزمان با شروع تمرینات پیش فصل میلان، 3هزار نفر از هواداران در اعتراض به سیاست‌های برلوسکنی در این باشگاه به زمین تمرین رفته بودند.

در همان زمان هواداران «اولترا»   در نامه‌ای سرگشاده به مدیریت باشگاه خواهان جوانگرایی در تیم شدند: «ما به‌خوبی وضعیت اقتصادی عمومی و مشکلاتی را که باشگاه‌های بزرگ برای مدیریت بودجه‌شان دارند، درک می‌کنیم‌ ولی باز هم می‌توانید بدون هزینه کردن روی چهره‌های مضحک، بازیکنان بزرگ بخرید. ما به اعتراض‌مان علیه افرادی که دیگر علاقه‌ای به میلان نشان نمی‌دهند و کاملا مشغول فعالیت‌های غیرورزشی هستند ادامه می‌دهیم. موضع ما نسبت به برلوسکنی تغییر نکرده. برای ما، او همچنان غیبت غیرموجه دارد.»

شروع تمرینات میلان با معارفه ماسیمیلیانو آلگری به‌عنوان سرمربی جدید تیم همراه بود. پدیده مربیگری 2سال گذشته فوتبال ایتالیا که در کالیاری موفقیت بسیار خوبی داشت، وظیفه دارد میلان را از این وضعیت نجات دهد. این جلسه اما به دفاع برلوسکنی از سیاست‌هایش گذشت.

نخست‌وزیر ایتالیا که سابقه طولانی در دخالت در کار مربیان دارد، به آلگری هم توصیه کرد که میلان را با 2مهاجم به زمین بفرستد تا مثل لئوناردو ناکام نشود‌ : «نمی‌خواهیم که تنها یک مهاجم را ببینیم. برای بردن باید گل بزنید. برای اینکه فرصت داشته باشید، باید مهاجمانتان نزدیک دروازه باشند. از لئوناردو خیلی خوشم می‌آمد ولی با تیمی که به زمین می‌فرستاد، موافق نبودم. رونالدینیو باید پشت سر مهاجمان بازی کند؛ حتی اگر خودش به چپ متمایل می‌شود.»

مهم‌ترین خرید تابستانی میلان فعلا سوکراتیس پاپاستوپولوس، مدافع 22 ساله جنواست‌. ماریو یپس، مدافع کلمبیایی و مارکو آملیا، دروازه بان ایتالیایی دیگر خریدهای میلان هستند. با وجود این، برلوسکنی همچنان از سیاست نقل و انتقالاتش دفاع کرد. بهترین خبری که او به هواداران میلان داد، حفظ رونالدینیو بود: «رونالدینیو فروشی نیست و همه موافقیم تا زمانی که او بازی کند، در میلان می‌ماند.

او نمی‌خواهد برود و مطمئنم او از بودن در اینجا خوشحال است. برای من، او بهترین بازیکن تاریخ است. او جذاب‌ترین چهره میلان است. دیدن او به تنهایی به خرید بلیت بازی می‌ارزد. ارزش او 10 برابر چیزی است که روزنامه‌ها اخیرا درباره او نوشته‌اند.» در عوض هیچ تضمینی درباره ماندن گاتوزو که هواداران دیگر او را نمی‌خواهند و هونتلار وجود ندارد.

کد خبر 112138

پر بیننده‌ترین اخبار فوتبال ايران

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز