همشهری آنلاین: وزیر نیرو گفت: تاکنون آبی که به شبکه آبرسانی تهران تزریق شده استاندارد بوده و غیر از آن گزارش نشده است.

 به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، مجید نامجو در پاسخ به اظهارات اخیر وزیر بهداشت تاکید کرد: در صورتی که مواردی غیراستاندارد گزارش شود، برخورد می‌کنیم.

وزیر بهداشت گفته بود میزان نیترات آب تهران بیشتر از حد استاندارد است.

وزیرنیرو گفت: نیترات موجود در آب تهران یک موضوع جدیدی نیست و در سال‌های قبل نیز چنین اتفاقی می‌افتاد، چون ورود فاضلاب شهر تهران موجب آلودگی سفره‌های زیرزمینی می‌شود.

نامجو اظهار داشت: هم اکنون 30 درصد از آب تهران از آب های زیرزمینی تأمین می‌شود اما بلافاصله بعد از استخراج کیفیت آن کنترل و سپس در شبکه و مخازن آب تزریق می‌شود.

وزیر نیرو گفت‌: در صورتی که چاهی نیتراته باشد و چاه دیگری آب سالم داشته باشد بعد از استخراج، آب این دو چاه با هم ترکیب می‌شود که این کار را در سال‌های گذشته نیز انجام می‌دادیم.

وی افزود: دیروز هم در مجمع نمایندگان تهران درباره کیفیت آب تهران توضیح دادم.

نامجو گفت: برای رفع مشکل نیترات در آب تهران؛ طرح بزرگ فاضلاب در دست اجراست که باید تسریع شود و تاکنون هم اعتبارات خوبی به آن اختصاص داده شده است.

وی افزود: در سال 86 یک میلیارد تومان ردیف بودجه برای فاضلاب تهران در نظر گرفته شد، که در سال 87 به 30 میلیارد تومان و در سال گذشته به 45 میلیارد تومان بودجه رسید.

نامجو تأکید کرد: برای اتمام طرح فاضلاب تهران 3هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

مرحله نخست طرح فاضلاب تهران اجرا شده و در حال بهره برداری است و مرحله دوم هم در حال اجراست.

وی با اشاره به اینکه شورای شهر تهران مصوبه‌های خوبی برای کمک به طرح‌های عمرانی شهر دارد، گفت: شورای شهر تهران می‌تواند بخشی از اعتبارات مورد نیاز طرح‌های عمرانی ازجمله طرح فاضلاب شهر تهران را تأمین کند که در حال انجام این کار است.

نامجو افزود: برای کم کردن مشکلات آب تهران ، سد ماملو در شمال شرق تهران ساخته شده است که تا چند ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید و با ساخت تصفیه خانه و خطوط انتقال این سد، تا حدود 2 سال آینده مشترکان جنوب شهر تهران می توانند از آب این سد استفاده کنند.

وی گفت: مسئولان باید شاخص های آب تهران را در حد مجاز نگه دارند.

کد خبر 111941

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار