گروه دانش و سلامت: در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر ابراز نگرانی و هشدار کارشناسان درباره تاثیر منفی امواج بر سلامت انسان‌ها،

یک مقام شرکت ارتباطات سیار ضمن ابراز اطمینان نسبت به امواج تلفن همراه در ایران آمادگی شرکت متبوعش را برای اندازه‌گیری میزان سنجش امواج آنتن‌ها و دکل‌های تلفن همراه براساس درخواست مردم هر منطقه اعلام کرد.

سیدحسن سیدموسوی، مدیرکل دفتر تحقیقات و مطالعات راهبردی شرکت ارتباطات سیار در مورد اقدامات انجام‌شده برای اندازه‌گیری انرژی تشعشعی ناشی از سایت‌های BTS به مهر گفت: مطالعات مقادیر اندازه‌گیری شده با حدود استاندارد باید در بدترین شرایط از نظر فاصله از سایت‌ها و ارتفاع قرارگیری و شرایط آب و هوایی صورت گیرد.

وی افزود: همراه اول نیز هم‌اکنون با دراختیار داشتن دستگاه‌های متعدد، اندازه‌گیری پارامترهای الکترومغناطیسی شبکه و مقایسه آنها با حدود استاندارد ICNIRP را انجام می‌دهد. این اپراتور اقدامات لازم را برای انجام اندازه‌گیری‌های اختصاصی شبکه تحت پوشش خود انجام داده و حسب درخواست شهروندان آماده انجام اندازه‌گیری در مکان‌های مورد نظر است.

با وجود اینکه مسئولان ارتباطات سیار در کشور معتقدند این تشعشعات کمترین تاثیر را بر سلامتی انسان‌ها دارند اما کارشناسانی در کشور با این امر مخالف هستند تا جایی که شورای شهر تهران نیز این موضوع را در دست بررسی دارد.

از سوی دیگر دکتر منیره پورجواد، رئیس بیمارستان ام‌البنین مشهد در گفت‌وگو با ایسنا گفت: مطالعات انجام شده روی امواج الکترومغناطیسی نشان داده است که این امواج، طیف وسیعی از بیماری‌ها، از آسیب DNA تا انواع ناهنجاری‌های مادرزادی و سرطان‌ها را باعث می‌شود.

به‌گفته وی تشعشعات تلفن همراه روی 100 گونه از پروتئین‌های موجود در سلول‌های رشد یافته در آزمایشگاه که از خون شناور انسان گرفته شده است، اثر می‌گذارد.

پورجواد اضافه کرد: پزشکان توصیه کرده‌اند که زنان باردار روزانه بیشتر از 8 ساعت در معرض امواج الکترومغناطیسی که در رایانه، تلفن همراه، دستگاه‌های مایکروویو و به میزان بسیار کم در تلویزیون وجود دارد، قرار نگیرند زیرا این امواج ممکن است روی رشد جنین تاثیر‌گذار باشد.

این متخصص زنان، با اشاره به خطرات ناشی از تشعشعات تلفن همراه بر سلامتی انسان اظهارداشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که استفاده از تلفن همراه و تشعشعات ناشی از آن خطرات فراوانی دارد از جمله اینکه خطر افزایش فعالیت‌ مغز را طی اوایل خواب با حرکات چشمی آهسته دو برابر می‌کند،

همچنین سرطان مغز و ایجاد تومورهای مغزی در سمتی که بیشتر از تلفن همراه استفاده می‌شود، زیاد شده و به اعصاب دور گوش آسیب‌های جدی وارد می‌کند و نیز تومورهای اعصاب شنوایی در استفاده‌کنندگان از تلفن همراه حدود 3 برابر افزایش می‌یابد.

وی افزود: بعد از 35 دقیقه قرارگیری در معرض تلفن همراه، ضربان قلب، فشار خون سیستولی، دیاستولی و جریان مویرگی افزایش می‌یابد. استاد گروه زنان و مامایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه به خطر تلفن همراه برای کودکان اشاره کرد و گفت: نتایج برخی مطالعات حاکی از آن است که کودکانی که از تلفن همراه استفاده می‌کنند در معرض خطر ابتلا به صرع، کاهش حافظه و اختلالات خواب و مشکلات دیگر سلامتی هستند.

وی با اشاره به اثرات زیانبار امواج الکترومغناطیسی شامل امواج رادار، مایکروویو و... روی سلامتی خاطرنشان کرد: بیشترین اثرات حیاتی امواج الکترومغناطیسی ناشی از امواج ماکروویو، سیستم‌های راداری، امواج رادیویی روی نظامیان و افرادی است که در نزدیکی ایستگاه‌ها زندگی می‌کنند.

کد خبر 110001

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان