یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۵:۴۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: برای کفپوش این خودرو به جای موکت از فرش دستباف ایرانی استفاده شده است . جنس صندلی‌های آن از جیر طبیعی و دستگیره‌های آن نیز از چرم طبیعی است.

خوردوی خاتم‌کاری که بر روی آن 150 قطعه الماس و 10 کیلو طلا نصب شده توسط هنرمندان و طراحان شیرازی مقیم خارج ساخته شده و توانسته به خوبی هنر اصیل ایران را به رخ تکنولوژی غرب بکشد.

golden one نام این خودرو است که توسط هنرمندان شیرازی در کشور امارت طی سال‌های 2004 تا 2006 ساخته شده و در آن از هفت نوع از صنایع دستی ایرانی نظیر خاتم، معرق، ملیله کاری، طلا کاری، نقره کاری و صدف کاری استفاده شده است.

سیامک حجت، طراح این خودرو بیان کرد: در این خودرو 150 قطعه الماس و 10 کیلو طلای 18 عیار استفاده شده است.

وی با اشاره به این که از خاتم در بدنه این خودرو به طول 6 متر و نیم استفاده شده است بیان کرد: در هر سانتی‌متر مربع 120 قطعه خاتم در خودروی مذکور استفاده شده که با احتساب این 6 و نیم متر حدود هفت میلیون و 200 قطعه خاتم در آن به کار رفته است.
طراح این خودرو با اشاره به این که برای کفپوش این خودرو به جای موکت از فرش دستباف ایرانی استفاده شده است بیان کرد: جنس صندلی‌های این خودرو از جیر طبیعی و دستگیره‌های آن نیز از چرم طبیعی است.

"گلدن وان" با یک میلیون دلار قیمت؛ زیباترین و گران‌ترین خودروی دنیا در سال 2007

طراح این خودرو همچنین با اشاره به این که ارزش golden one یک میلیون دلار است، افزود: در سال 2007 این خودرو در نمایشگاه معتبر "موتور شو" دبی که یکی از معتبرترین نمایشگاه‌های دنیا به شمار می‌رود در بین خودروهای مطرح جهان توانست عنوان زیباترین و گران‌ترین خودروهای دنیا را از آن خود کند.

حجت با اشاره به این که برای این خودرو 20 هزار ساعت کار انجام شده، افزود: ساخت این خودرو که بتواند با سرعت 240 کیلومتر در ساعت نیز حرکت کند برای ما افتخار بود که توانستیم هنر اصیل ایرانی را به کشورهای دیگر از جمله غرب نشان بدهیم.

وی با اشاره به این که با این کار قصد داشتیم فرهنگ، هنر و تمدن ایران را به رخ آنها بکشیم، افزود: در نمایشگاه "موتور شو"، این خودرو در میان بسیاری از خودروهای معروف جهان خوش درخشید و با این امر توانستیم هنرهای ایرانی از جمله خاتم‌کاری را به دنیا معرفی کنیم و نشان دهیم.

وی با اشاره به این که قرار بود رونمایی از این خودرو در ایران در این چند روز انجام شود، افزود: اما به دلیل بوروکراسی‌های اداری این امر میسر نشد و به نظر می‌رسد ظرف دو هفته آینده رونمایی انجام شود.

به گزارش مهر، اکنون خودروی golden One در گمرک است و امید می‌رود هرچه سریع‌تر مراحل نهایی کارهای اداری آن برای خروج از گمرک نیز انجام شود. ضمن این که خودروی مذکور پس از انجام مراسم‌های رونمایی برای همیشه در شیراز نگهداری خواهد شد.

کد خبر 109825

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز