همشهری آنلاین: یک دانشمند انگلیسی می‌گوید اولین انسانی در جهان است که بدنش ناقل یک ویروس کامپیوتری شده‌است

به گزارش بی‌بی‌سی، دکتر مارک گاسون از دانشگاه ردینگ انگلیس در داخل دست خود یک چیپ کامپیوتری دارد. این چیپ به وی این اجازه را می‌دهد که بدون تماس مستقیم بتواند از گوشی تلفن خود استفاده و یا درب منزلش را باز کند.

این چیپ کامپیوتری نسخه پیشرفته‌تر چیپ‌هایی است که برای کنتزل از راه دور وضعیت حیوانات در حیات وحش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دکتر گاسون می‌گوید یک نوع خاص از ویروس کامپیوتری می‌تواند باعث شود که دستگاه‌های دیگر از طریق این چیپ آلوده به همین نوع ویروس شوند.

نکته‌ای که دکتر گاوسون در آزمایش‌های خود بر آن تأکید می‌کند این است که با پیشرفته تر شدن چیپ‌های کامپیوتری که در بدن افراد جاسازی می‌شوند، ریسک حملات کامپیوتری به آن‌ها افزایش می‌یابد.

وی می‌گوید بعضی دستگاه‌های پزشکی مانند باتری‌های قلب یا سمعک‌هایی که در داخل گوش جاسازی می‌شوند هر چقدر پیچیده‌تر شوند، امکان وقوع حملات کامپیوتری به آن‌ها بیشتر می‌شود.

برای مثال وی‌ می‌گوید در آمریکا نوعی قطعه کامپیوتری به فروش می‌رسد که با وارد کردن آن در داخل بخشی از بدن، می‌توان اطلاعات پزشکی فرد را در آن ذخیره کرد و اگر فرد مورد نظر در محلی دچار حادثه و بیهوش شود، می‌توان از بازخوانی این چیپ به صورت بی‌سیم، مشخصات فردی و پرونده پزشکیش را بازخوانی کرد.

چندسال پیش که تلفن‌های همراه تازه به بازار عرضه شده‌بودند کسی فکرش را هم نمی‌کرد که روزی این دستگاه‌ها به یکی از اهداف مجرمان سایبر تبدیل شوند. دکتر گاسون اکنون اخطار می‌دهد که همین اتفاق هم ممکن است برای دستگاه‌های دیجیتالی جدید نظیر این‌ها رخ دهد.

کد خبر 108308

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار