گروه سلامت: فشار خون بالا معمولا هنگامی رخ می‌دهد که شریان‌ها باریک می‌شود و کار قلب در تلمبه‌کردن خون در سراسر بدن مشکل‌تر می‌شود.

با اینکه این بیماری بیشتر در بزرگسالان شایع است، اما کودکان هم می‌توانند دچار فشارخون بالا شوند، به‌خصوص اگر اعضای خانواده‌ هم به این عارضه مبتلا باشند.فشار خون بالا در کودکان اغلب به‌علت عارضه‌ای دیگر مانند بیماری قلبی و کلیوی رخ می‌دهد.اگر کودک شما فشارخون بالا داشته باشد، باید ورزش کند و وزن متعادلی را حفظ کند. غذای او باید کم‌نمک، کم‌چربی و کم‌قند باشد.

فشارخون چیست؟

فشار خون نیرویی است که باعث می‌شود، خون درون رگ‌ها جریان پیدا کند. یک شلنگ آب‌پاشی را در نظر بگیرید که مستقیما به سوی آسمان قرار گرفته باشد، اندازه‌گیری ارتفاعی که آب به بالا می‌جهد، می‌تواند به‌طور قابل‌اعتمادی فشار آب درون شلنگ را تخمین بزند. درمورد فشاری که خون را درون شریان‌ها حرکت می‌دهد، هم همین اصل صادق است.

فشار یک مفهوم فیزیکی است. در اینجا مقصود از ما فشار به سادگی اشاره به قدرت یک مایع متحرک است. در اندازه‌گیری فشار خون، این قدرت برای حرکت‌دادن خون درون یک رگ که با بازوبند فشارسنج از خارج فشرده می‌شود، عمل می‌کند. اگر این قدرت زیاد باشد، می‌تواند خون را از درون رگی که تا حد بسته‌شدن فشرده شده است، عبور دهد.

به طرز مشابهی در شلنگ آب‌پاشی که گره خورده است، اگر فشار آب به حد کافی باشد، می‌تواند آب را از گره شلنگ عبور دهد. اما فکر کنید آیا می‌توانید یک شلنگ آب آتش‌نشانی را به تنهایی گره بزنید؟ نه، چون قدرت یا فشار آب خیلی زیاد است. هنگامی که به فشار خون اشاره می‌شود، معمولا مقصود فشار خون میانگین شریانی‌ است. شریان‌ها خون را از قلب با مقدار زیادی فشار به بقیه نقاط بدن حمل می‌کنند.

همانطور که می‌دانید قلب یک اندام 4حفره‌ای است که خون را تلمبه می‌کند. هنگامی که از روبه‌رو به قلب نگاه می‌کنید، حفره‌ای که در کف قلب قرار دارد، خون را به تمام اندام‌ها به جز ریه‌ها تلمبه می‌کند. به این بخش قلب بطن چپ می‌گویند.

خون از بطن چپ به شریان آئورت وارد می‌شود. شریان آئورت خون را به مغز و سایر نقاط بدن می‌‌رساند.در محل خروج شریان آئورت از بطن چپ، درون قلب دریچه‌ای وجود دارد که به آن دریچه آئورتی می‌گویند. این دریچه دارای 3  بخش است و به آن دریچه نیم هلالی هم می‌گویند. اگر فشار خون درون بطن چپ بیشتر از فشار خون درون شریان آئورت باشد، این دریچه باز می‌شود. فشار حاصل از انقباض عضله دیواره بطن چپ آن قدر قوی است که این دریچه را بگشاید و خون را به درون آئورت وارد کند.

 هنگامی که بطن چپ در مرحله استراحت و انبساط قرار دارد، فشار خون درون شریان آئورت از فشار درون بطن چپ بیشتر می‌شود، دریچه نیم‌هلالی که در واقع نوعی دریچه یک طرفه است، در نتیجه نیروی وارد آمده بسته می‌شود و خون به درون قلب پس نمی‌زند. خون تلمبه‌شده به درون شریان آئورت به تمام بدن منتقل می‌شود.

کد خبر 105229

برچسب‌ها