سه‌شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۸۸ - ۰۷:۲۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: کریم باقری، هافبک تیم فوتبال پرسپولیس تنها دو گل تا شکستن رکورد گل‌های علی دایی در این باشگاه فاصله دارد.

 کریم باقری، کاپیتان پرسپولیس با به ثمر رساندن دو گل در بازی مقابل تیم آلومینیوم اراک در رقابت‌های جام حذفی باشگاه‌های کشور، شمار گل‌های خود در تاریخ باشگاه پرسپولیس را به عدد 42 رساند و رکورد گلزنی محمود خوردبین را شکست. 

 به گزارش فوتبال 3 به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، بازیکن شماره 6 سرخپوشان با این تعداد گل اکنون ششمین گلزن برتر تاریخ باشگاه پرسپولیس محسوب می‌شود و فقط یک گل تا رسیدن به رکورد گلزنی علی دایی و دو گل تا شکستن آن فاصله دارد. 

 با توجه به در پیش بودن حداقل هفت بازی در لیگ برتر و سه مسابقه در جام حذفی، این بازیکن فرصت شکستن رکورد علی دایی و قرار گرفتن در رده پنجم گلزنان تاریخ باشگاه پرسپولیس را دارد. 

 بهترین گلزنان تاریخ پرسپولیس بر اساس آمار گلزنان بالای 30 گل عبارتند از:

1- فرشاد پیوس با 153 گل برترین گلزن تاریخ باشگاه پرسپولیس از سال 1370 محسوب می‌شود که این رکورد را در اختیار دارد و به نظر می‌رسد تا یکی دو دهه آینده هم این رکورد همچنان به نام آقای گل همه ادوار تاریخ پرسپولیس باقی بماند.

پیوس در 212 بازی موفق به زدن 153 گل شد که میانگین وی 72/0 گل در هر بازی است که این بهترین میانگین در بین گلزنان برتر تاریخ باشگاه است.

این بازیکن 9 گل خود را از نقطه پنالتی به ثمر رساند و از سال 65 تا 76 بارها آقای گل مسابقات مختلف شد.

2- علی پروین با 95 گل تا قبل از ظهور پیوس، بهترین گلزن تاریخ پرسپولیس محسوب می‌شد که در 278 بازی موفق به زدن این تعداد گل شده بود.

پروین 20 گل خود را از نقطه پنالتی به ثمر رسانده و با این آمار بهترین پنالتی‌زن تاریخ پرسپولیس به شمار می‌رود.

او در همه مسابقات مختلف پرسپولیس حضور داشته و فقط در کارنامه وی جای بازی‌های آسیایی خالی است.

در بین 10 گلزن برتر تاریخ پرسپولیس فقط یک هافبک قرار دارد که ضربات آزاد و پنالتی او در دهه پنجاه و شصت زبانزد همگان بود.

3- مرحوم صفر ایرانپاک با 74 گل بهترین گلزن سرخپوشان در دهه پنجاه بود که در 143 بازی موفق به زدن این تعداد گل شد و با این حساب میانگین گلزنی وی 52/0 گل در هر بازی بود که پس از پیوس و دایی سومین رکورد برتر در این زمینه است.

ایرانپاک از سال 49 تا 59 به مدت 11 سال در پرسپولیس توپ زد و رکورد زدن هفت گل وی در شهرآوردها هنوز در تاریخ فوتبال ایران ماندگار است.

ایرانپاک 45 گل نیز در لیگ تخت جمشید زده است که تا چند سال پیش یکی از رکوردهای برتر گلزنی در تاریخ لیگ ایران بود.

4- ناصر محمدخانی با 59 گل از سال 61 تا 72 به تناوب در پرسپولیس توپ زد و البته بهترین سال‌های فوتبال خود را در قطر سپری کرد.

او آقای گلی تهران در سال 60 را با پیراهن بانک ملی به دست آورد.

محمدخانی در سال‌هایی در پرسپولیس بازی می‌کرد که در یک فصل حداکثر 20 تا 25 بازی برگزار می‌شد.

گلزن قهار پرسپولیس در نیمه اول دهه 60 در 152 بازی موفق به زدن 59 گل شد و یکی از برترین مهاجمان فوتبال ایران در دهه شصت بود.

5- علی دایی با 43 گل زده، اگر تمام دوران فوتبال خود را در پرسپولیس سپری می‌کرد، اکنون رکورد پیوس را شکسته بود و آقای گل تاریخ پرسپولیس لقب می‌گرفت. دایی با میانگین گلزنی 6/0 گل در هر بازی پس از پیوس بهترین آمار را دارد و در 71 بازی موفق به زدن 43 گل شده است. البته شش گل دایی از ضربات پنالتی بوده است.

برترین گلزن تاریخ فوتبال ملی جهان فقط سه فصل و نیم در پرسپولیس بازی کرد و در فصل 82 نیز آقای گل لیگ برتر شد.

6- کریم باقری با 42 گل زده در نهمین فصل حضور در این تیم، بهترین فصل فوتبالی خود را پشت سر می‌گذارد.

کریم باقری با زدن 12 گل در این فصل خود را به جمع 10 گلزن برتر پرسپولیس رساند و اکنون فرصت صعود تا رده پنجم را نیز دارد.

باقری در 218 بازی برای پرسپولیس موفق به زدن 42 گل شده است. 32 گل در لیگ، هفت گل در جام حذفی و سه گل در جام باشگاه‌های آسیا عمکلرد گلزنی کریم برای سرخپوشان بوده است.

7- مجتبی محرمی با 41 گل زده، چپ پای سابق پرسپولیس در دهه هفتاد است که بیشتر اوقات در پست دفاع چپ بازی می‌کرد، وی بهترین مدافع گلزن تاریخ پرسپولیس محسوب می‌شود که در 174 بازی موفق به زدن 41 گل شده است.

محرمی 15 گل خود را از نقطه پنالتی به ثمر رسانده که پس از پروین، دومین پنالتی‌زن برتر تاریخ پرسپولیس محسوب می‌شود.

او ضربات پنالتی مهمی را از دست داده است که برخی از آنها مثل بازی مقابل تیم ملی عربستان یا باشگاه پوهانگ سرنوشت‌ساز بوده‌اند.

محرمی در میان 10 گلزن برتر تاریخ پرسپولیس پایین‌ترین میانگین گلزنی را دارد که البته این به پست بازی او بر می‌گردد.

کد خبر 102640

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فوتبال ايران

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز