همشهری آنلاین: فضا در سال ۲۰۱۳ شاهد دستاوردهای علمی و نجومی فراوانی بود که تصاویر ارائه‌شده از آنها چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

 

 

به گزارش ایسنا، در این تصاویر برگزیده، عکاسان آماتور و فضانوردان در آشکارسازی نماهای کیهان مشارکت داشته‌اند.

کریس هدفیلد، فرمانده سابق ایستگاه بین‌المللی فضایی، جزئیات زیبای زمین را از فضا، برای زمینیان ارسال کرد.

یکی از برجسته‌ترین تصاویر وی عکسی از «پل گلدن‌گیت» سان‌فرانسیسکو بود که وی از ایستگاه بین‌المللی و از 321 کیلومتر بالای سطح زمین گرفته بود.

به غیر از این بنا، هدفیلد که نمای زمین از ایستگاه بین‌المللی فضایی را "آهنربای ابدی" خوانده است، نورافشانی‌های زیبای منهتن، سواحل استرالیا و ابرهای گل‌کلم مانند موجود بر فراز آمازون را شکار کرد.

وی طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که بیش از 40 هزار عکس را در طول حضورش در ایستگاه بین‌المللی تهیه کرده و این تصاویر،توسط ناسا منتشر می‌شوند.

از دیگر تصاویر برگزیده امسال می‌توان به تصویری موزائیکی از کویر مرکزی ایران اشاره کرد که دریاچه نمک در سمت چپ آن بخوبی به نمایش درآمده است. دشت کویر یا کویر مرکزی، بیابان غالبا کویری وسیعی به طول تقریبی ۸۰۰ کیلومتر و عرض تقریبی ۳۲۰ کیلومتر در جنوب رشته کوه البرز در مرکز شمالی ایران است.

تصویر دیگرثبت شده از ایستگاه بین‌المللی، انبوهی از ابرهای توفان‌زا را نشان می‌دهد که بر فراز اقیانوس اطلس و نزدیک برزیل و استوا قرار دارند.

این عکس توسط یکی از خدمه‌های ناسا و در ایستگاه فضایی گرفته شده است.

در میان این تصاویر نمای زیبایی از سحابی اوریون، ناحیه‌ای از کهکشان راه شیری را به نمایش می‌گذارد که محل شکل‌گیری ستارگان، گازهای داغ و غبار تاریک بوده است.

مجموعه سحابی اوریون کنونی به کندی و طی 100 هزار سال پراکنده خواهد شد.

در میان این تصاویر، عکس‌هایی از مریخ که توسط کاوشگر کنجکاوی گرفته شده‌اند، نیز هنرنمایی می‌کنند.

همچنین تصویر «گراند کنیون» مریخ که توسط کاوشگر مارس اکسپرس آژانس فضایی اروپا گرفته شده نیز از لحاظ جذابیت مثال‌زدنی است.

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

برچسب‌ها

۷ دی ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۹