همشهری‌آنلاین: پلیس مصر برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در اطراف میدان التحریر قاهره اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور کرد. معترضان همچنین دفاتر حزب اخوان‌المسلمین در شهرهای مختلف این کشور را به آتش کشیدند. این رویدادها پس از آن به وقوع پیوست که رئیس جمهور مصر مدت کار مجلس موسسان تدوین قانون اساسی را افزایش داد و تصمیمات خود را لازم الاجرا و غیرقابل اعتراض دانست.

هزاران تن از مردم مصر در اعتراض به فرمان جدید محمد مرسی رئیس جمهوری مصر و افزایش شدید اختیارات وی در قاهره دست به تظاهرات زده‌اند. محمد مرسی دیروز با حضور در میان ده‌ها هزار تن از هوادارنش که در برابر کاخ ریاست جمهوری در قاهره تجمع کرده بودند، با دفاع از فرمان اخیر خود مبنی بر افزایش قدرت ریاست جمهوری، گفت که مصر در مسیر آزادی و دموکراسی به پیش می‌رود. وی همچنین تاکید کرد که او همواره با مردم بوده و با آنها خواهد ماند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، گاز اشک‌آور در خیابان منتهی به میدان التحریر در حد فاصل ساختمان کابینه و پارلمان پرتاب شد. یک شاهد عینی می‌گوید، برخی از تظاهرکنندگان در این خیابان‌ آتش افروخته‌اند.

نیروهای سیاسی مخالف محمد مرسی در اعتراض به دستورات اخیر وی از ادامه تحصن خود در میدان التحریر خبر دادند.

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، نیروهای سیاسی مخالف محمد مرسی عصر روز جمعه از آغاز تحصن خود در میدان التحریر قاهره برای منصرف کردن مرسی از تصمیمات اخیرش خبر دادند.

"جریان مردمی" به ریاست حمد بن صباحی، یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اخیر مصر اعلام کرد: جریان مردمی از عصر جمعه در میدان التحریر با توافق با تمام گروه‌های سیاسی انقلابی از برگزاری تحصن خبر می‌دهد و خواهان تجمع گسترده در میدان التحریر در روز سه‌شنبه شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از حامیان این تحصن گزارش داد که 26 جنبش و حزب سیاسی تاکنون موافقت خود را برای مشارکت در تحصن اعلام کرده‌اند.

خبرنگار شبکه روسیا الیوم در قاهره گزارش داد که تظاهرات در میدان التحریر ادامه دارد و درخواست‌هایی برای برگزاری تحصن تا زمان منصرف شدن مرسی از تصمیمات اخیرش بیان شده است.

در حالی که هزاران تن از مخالفان اخوان المسلمین همچنان در میدان التحریر تجمع کرده‌اند، هواداران اخوان‌المسلمین از اطراف کاخ ریاست جمهوری مصر خارج شدند.

این خبرگزاری همچنین گزارش داد، حمله‌ به دفاتر اخوان‌المسلمین در استان‌ها مختلف مصر ادامه دارد و نیروهای پلیس نیز در این مساله مداخله‌ای نمی‌کنند.

به گفته شاهدان، خیابان‌های مصر صحنه "جنگ خیابانی" میان هواداران و مخالفان اخوان‌المسلمین است.

برچسب‌ها

برچسب‌ها

۴ آذر ۱۳۹۱ - ۰۷:۴۲