همشهری آنلاین: گروهی از دانشمندان آلمانی با استفاده از تصاویر ارسالی توسط ماهواره اروپایی GOCE مدل‌هایی را از میدان گرانش زمین ارائه کردند که نشان می‌دهد سیاره ما کروی نیست و شبیه به سیب زمینی است

به گزارش خبرگزاری مهر، بطلمیوس معتقد بود که زمین صاف است، پس از آن دانشمندانی چون کوپرنیک و گالیله اثبات کردند که سیاره مسکونی ما کروی است، اما تحقیقاتی که در سال‌های اخیر با استفاده از ماهواره اروپایی GOCE انجام شده است، نشان داده‌اند که زمین کاملا کروی نیست و شکلی شبیه به یک سیب زمینی، کدو و یا کره‌ای نامنظم دارد.

اکنون تازه‌ترین تصاویری که ماهواره GOCE (مکتشف میدان گرانشی و حالت پایدار چرخش اقیانوسی) از میدان گرانش زمین ارسال کرده است، تحقیقات گذشته را تائید می‌کنند.

ماهواره GOCE در 17 مارس 2009 پرتاب شد و تاکنون بیش از 70 میلیون اطلاعات به زمین ارسال کرده است.

ماموریت این ماهواره آژانس فضایی اروپا تا سال 2012 به طول می‌انجامد و احتمالا تا سال 2014 نیز تمدید می‌شود. در مدت دو سال گذشته این ماهواره توانسته است نقشه جدیدی از زمین را برپایه نیروی گرانش طراحی کند.

اطلاعات جمع آوری شده توسط GOCE می‌تواند اندازه گیری‌های دقیقی از سطح اقیانوس‌ها و تغییرات آنها را ارائه کند. نقشه‌ای که این ماهواره ارائه کرده است بسیار دقیق و با جزئیات کامل است و اطلاعات آن به طور ثابت به روز می‌شود.

"راینر رومل" از دانشگاه فنی مونیخ آلمان و مسئول علمی ماموریت اطلاعات جمع آوری شده توسط GOCE در این خصوص توضیح داد: "علاوه بر مطالعه بر روی اقیانوس‌ها و یخ‌ها اطلاعاتی که این ماهواره به زمین ارسال می‌کند برای مطالعه بر روی پدیده‌هایی چون زلزله و علل مربوط به آن بسیار بنیادی هستند. در حقیقت، حرکات زمین از خود ردپایی در میدان گرانش برجای می‌گذارند. بنابراین در آینده، اطلاعات مربوط به گرانش می‌توانند برای درک فرایندهای منجر به فجایای محیطی و یا شاید حتی پیشگیری از آنها مفید باشد."

به گفته این دانشمند آلمانی، تصاویری که ماهواره GOCE ارسال کرده است یک نسخه اغراق شده از زمین است اما با وضوح بالایی نشان می‌دهد که چگونه جاذبه گرانشی بر روی سنگ‌هایی که زیر پای ما هستند اثر می‌گذارند.

برپایه این تصاویر، سطح دریا در تمام دنیا تا حداکثر 100 متر متغیر است. این ماهواره توانسته است یخ‌های مناطق قطبی و تراکم آنها را نیز اندازه‌گیری کند.

در این گرافیک‌ها، تفاوت‌های نیروهای گرانشی در نقاط مختلف زمین 10 هزار برابر شده‌اند. در نواحی زرد رنگ (غرب اروپا، آمریکای جنوبی و آسیا) نیروی گرانش قوی‌تر است، درحالی که در نواحی آبی رنگ که بیشتر در اقیانوس هند و اقیانوس آرام دیده می شوند نیروی گرانش در ضعیف ترین حالت قرار دارد.

برچسب‌ها

۱۴ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۴:۲۴