استان کردستان

 • صنایع دستی کردستان در تکاپوی دیده‌ شدن

  صنایع دستی کردستان در تکاپوی دیده‌ شدن

  لیلا علی‌بیگی - سنندج- خبرنگار: صنایع دستی بخشی از میراث فرهنگی و نمادی از سبک زندگی یک جامعه است و به علت ویژگی زندگی سنتی در بسیاری از نقاط کردستان، صنایع ‌دستی استان از لحاظ زیبایی هنری، کیفیت و گستردگی در کشور مطرح است، به گونه‌ای که فرش و گلیم کردستان و کلاش ‌شهرت جهانی پیدا کرده است.

 • راه سخت کردستان برای حضور در بازار عراق

  راه سخت کردستان برای حضور در بازار عراق

  محمد توفیق مشیرپناهی - سنندج- خبرنگار: چندی پیش در ادامه تبادلات فرهنگی و کنگره مشاهیر کُرد در کردستان، هیاتی متشکل از مدیران اجرایی کشاورزی، دام‌پزشکی، کنترل کیفیت، گمرک، ارشاد و جوانان.

 • درخواست از هیات بازرسی مستقر در شهرداری بانه

  درخواست از هیات بازرسی مستقر در شهرداری بانه

  بختیار عزت‌پناه- استاد دانشگاه: سازمان بازرسی کل کشور در کنار مجلس شورای اسلامی و دیوان عدالت اداری یکی از نهادهای نظارتی در کشور محسوب می‌شود که وظیفه نظارت بر اجرای صحیح قوانین و حسن جریان امور در وزارتخانه‌ها، دستگاه‌های دولتی و عمومی و شرکت‌های دولتی و موسسات یا نهادهای عمومی غیردولتی و به طور کلی دستگاه‌های اجرایی کشور را برعهده دارد.  

 • شگرد جدید برای قاچاق لاستیک سنگین

  شگرد جدید برای قاچاق لاستیک سنگین

  لیلا علی‌بیگی - سنندج- خبرنگار: استان‌های مرزی از یک‌سو به‌ دلیل اوضاع نابسامان کشورهای همسایه و از سوی دیگر به‌ دلیل تحریم‌های خارجی همواره مستعد قاچاق در زمینه‌های مختلفند.

 • پس‌انداز بی‌پس‌انداز

  پس‌انداز بی‌پس‌انداز

  فاطمه محمدی - کرمانشاه- خبرنگار: رفاه، امنیت اقتصادی و امید به زندگی و آینده‌ای بهتر، انگیزه‌ای است که جوامع را به سوی پس‌انداز مالی سوق ‌می‌دهد.

 • هنر برای صلح

  هنر برای صلح

  مقداد امینی - سنندج- خبرنگار: «سروه سهرابی» متولد ۱۳۶۶ شهرستان پاوه و ساکن سنندج است؛ هنرمندی که استعدادهایش را در زمینه‌های موسیقی، نقاشی، عکاسی، شعر و گویندگی نشان داده و خود را آزموده است.

 • رانندگان بی‌اسپانسر

  رانندگان بی‌اسپانسر

  ژینا شریعتی - سنندج- خبرنگار: موتورسواری و اتومبیلرانی یکی از رشته‌های پرهیجان و جذاب است که علاقه‌مندان زیادی دارد.

 • ضعف‌های گردشگری کردستان از زبان آقای راننده

  ضعف‌های گردشگری کردستان از زبان آقای راننده

  محمد توفیق مشیرپناهی - سنندج- خبرنگار:  حضور گردشگران خارجی از کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه، ژاپن، اتریش و... در استان کردستان، لزوم فراهم‌سازی برخی خدمات و امکانات اولیه ویژه گردشگران‌ را بیش از پیش نشان داده است.

 • دمای هوا در کردستان افزایش می‌یابد

  دمای هوا در کردستان افزایش می‌یابد

  همشهری آنلاین: کارشناس مسوول هواشناسی کردستان گفت: از امروز تا اواسط هفته آینده با افزایش ارتفاع سطوح میانی جو گرمای هوا تشدید شده و انتظار داریم که دمای حداکثر روزانه در این مدت ۲ تا سه درجه سانتیگراد نسبت به دیروز افزایش یابد.

 • جای خالی بخش خصوصی در کشاورزی کردستان 

  جای خالی بخش خصوصی در کشاورزی کردستان 

  شیما صادقی - سنندج- خبرنگار : اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در هر استان به عنوان مهم‌ترین تشکل قانونی بخش خصوصی و پارلمانی نقش مهم و قابل توجهی در توسعه اقتصادی آن استان دارد.

 • ۱۵۰ هزار تومان؛ درآمد روزانه برخی متکدیان 

  ۱۵۰ هزار تومان؛ درآمد روزانه برخی متکدیان 

  شیما صادقی - سنندج- خبرنگار: تکدیگری علاوه بر این‌که آسیب اجتماعی است، طبق ماده ۷۱۲ و ۷۱۳ قانون مجازات اسلامی جرم هم است.

 • رکوردداری «نزاع» در پرونده‌های قضایی دیواندره

  رکوردداری «نزاع» در پرونده‌های قضایی دیواندره

  هیوا محمدپور - دیواندره- خبرنگار: بسیاری از جدل‌ها با یک حرف آغاز می‌شوند. سخن یا پاسخی نسنجیده که موجب واکنش طرف مقابل می‌شود و پس از رد و بدل شدن چند جمله تندتر و احیانا به زد و خورد می‌انجامد.

 • روزهای خوش بدن‌سازی کردستان

  روزهای خوش بدن‌سازی کردستان

  ژینا شریعتی  - سنندج- خبرنگار: بدن‌سازی و تناسب اندام یکی از رشته‌های جذاب در دنیای امروز است.

 • ابتکار: زنان مدیریت اقتصاد در خانواده را آموزش می بینند 

  ابتکار: زنان مدیریت اقتصاد در خانواده را آموزش می بینند 

  معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده دیروز شنبه به منظور بررسی مشکلات و مسائل حوزه زنان وارد کردستان شد و در این سفر یک روزه‌ از برنامه‌های در حال اجرای مرتبط با زنان و خانواده در استان بازدید کرد.  

 • استقبال سرد دانش‌آموزان از پژوهش

  استقبال سرد دانش‌آموزان از پژوهش

  محمد توفیق مشیرپناهی - سنندج- خبرنگار: برای پژوهش تعاریف متعددی بیان شده است.

 • سیر تا پیاز کشاورزی دهگلان

  سیر تا پیاز کشاورزی دهگلان

  محمد توفیق مشیرپناهی - دهگلان- خبرنگار: ۴ ماه از سال ۹۸ سپری شده است. فصل بیشترین فعالیت کشاورزی در حوزه باغ و زراعت در این چهار، پنج ماه اول سال است.

 • جای خالی مسیرهای فرهنگی در سنندج

  جای خالی مسیرهای فرهنگی در سنندج

  محمدتوفیق مشیرپناهی- سنندج- خبرنگار: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه کنگره مشاهیر کُرد با اشاره به سایت‌های میراثی و مسیرهای فرهنگی هنری اظهار کرد که از این مسیرها حمایت می‌کنند.

 • ‌تشییع پیکر شهید احمدی در قروه

  ‌تشییع پیکر شهید احمدی در قروه

  پیکر پاک و مطهر پاسدار شهید «محمد احمدی» روز پنجشنبه بر دستان مردم قدرشناس و انقلابی شهرستان قروه تشییع و برای خاک‌سپاری به زادگاهش روستای بهارلو منتقل شد.

 • کارنامه ۳ ماه مبارزه با قاچاق در کردستان

  کارنامه ۳ ماه مبارزه با قاچاق در کردستان

  رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان گفت: ارزش ریالی کشفیات کالاهای قاچاق توسط پلیس در ۳ ماه آغازین سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد رشد داشته است.

 • ۱۸ سال انتظار برای یک سد

  ۱۸ سال انتظار برای یک سد

  هیوا محمدپور - دیواندره- خبرنگار:  دیواندره با جمعیتی بالغ‌بر ۸۱ هزار نفر یکی از ۱۰ شهرستان کردستان است که بیش از ۵۵ درصد از جمعیت آن درآمدی بر پایه کشاورزی دارند، اما امروزه کشاورزی دیم و سنتی در برابر هزینه‌ها کم می‌آورد و به‌رغم وجود آب مناسب در دیواندره اقدامی برای تبدیل اراضی کشاورزی به آبی برداشته نشده است.

 • شاعر امروز

  شاعر امروز

  محمد توفیق مشیرپناهی - سنندج- خبرنگار: شعر نسل امروز و آن دسته از شاعرانی که شعر را جدی گرفته‌اند، ‌ویژگی‌های دوران معاصر را به‌خوبی نشان می‌دهد.

 • ۵ مانع بزرگ سرمایه‌گذاری در کردستان

  ۵ مانع بزرگ سرمایه‌گذاری در کردستان

  محمد توفیق مشیرپناهی - سنندج- خبرنگار: یکی از راه‌ها برای توسعه اقتصادی استان، جذب سرمایه‌گذاری خارجی است، به همین منظور وظیفه دولت حمایت از سرمایه‌گذاران است و از زمان آغاز به‌کار سرمایه‌گذاران تا پایان پروژه از آنان حمایت می‌کند.

 • روابط کردستان و سلیمانیه؛ یک گام به پیش

  روابط کردستان و سلیمانیه؛ یک گام به پیش

  استاندار سلیمانیه پس از سفر به کردستان به بهانه حضور در کنگره مشاهیر کُرد چند روزی را در ایران ماند تا ضمن سفر به مناطق دیدنی استان‌های کردستان و کرمانشاه از واحدهای صنعتی کردستان هم دیدن کند و با مشاهده ظرفیت‌های این استان، مشکلات سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان و ارائه‌دهندگان خدمات فنی و مهندسی را بررسی و رفع کند.

 • دریغ از یک سالن آبرومند

  دریغ از یک سالن آبرومند

  محمد توفیق مشیرپناهی-سنندج- خبرنگار: توجه به رشد و تامین زیرساخت‌های فرهنگ و هنر استان، توجه به ارتقای سطح فرهنگی بودن کردستان است که به‌عنوان یک نیاز ضروری در کنار هنرمندان بسیار زیادش احساس می‌شود.

 • مالیات کردستانی ها کجا خرج می‌شود؟

  مالیات کردستانی ها کجا خرج می‌شود؟

  محمد توفیق مشیرپناهی - سنندج- خبرنگار: مالیات به عنوان یکی از منابع درآمدی استان، با هدف توسعه شهری و روستایی به حساب شهرداری‌ها واریز می‌شود.

 • کردستان به افتخار نامدارانش تمام‌قد ایستاد

  کردستان به افتخار نامدارانش تمام‌قد ایستاد

  نخستین کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد در سنندج برگزار شد؛ کنگره‌ای که انتقادهایی هم به شیوه برگزاری آن وارد شد، اما اقدامی ارزشمند در کردستان محسوب می‌شود.

 • داستان ۱۰۰ ساله  سنه

  داستان ۱۰۰ ساله  سنه

  محمدتوفیق مشیرپناهی  - سنندج- خبرنگار:  محی‌الدین حق‌شناس یکی از شاخص‌ترین هنرمندان و مشاهیر کُرد در حوزه فرهنگ و ادب کردستان است؛ استاد فرزانه‌ای که با تدوین اثر با ارزش و والا «شاره‌که‌م سنه» تاریخ شفاهی کردستان و به‌ویژه سنندج را شناسنامه‌دار کرد.

 • توسعه دیپلماسی منطقه‌ای 

  توسعه دیپلماسی منطقه‌ای 

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان، مشاهیر را سرمایه‌های فرهنگی و معنوی جامعه معرفی کرد و گفت: برگزاری کنگره مشاهیر کُرد ادای دین به هویت فرهنگی استان است و امیدواریم این کنگره به یک جریان فرهنگی تبدیل شود و موتور محرکه توسعه همه‌جانبه باشد.

 • «کنگره‌ مشاهیر کُرد» برند فرهنگی کردستان

  «کنگره‌ مشاهیر کُرد» برند فرهنگی کردستان

  محمد توفیق مشیرپناهی - سنندج- خبرنگار: برگزاری کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد گامی موثر در تولید سرمایه‌های نمادین است که از محورهای اصلی توسعه هر جامعه‌ای به شمار می‌رود.

 • مبارزه بی‌امان با افیون

  مبارزه بی‌امان با افیون

  مقابله با مصرف مواد مخدر هر سال پیچیده‌تر می‌شود. ورود انواع مواد مخدر صنعتی و متنوع شدن آنها از یک‌سو و تغییر سن مصرف، افزایش گرایش زنان و نوجوانان به مصرف مواد و نیز جایگزین شدن مواد جدید به جای مواد قبلی بر این پیچیدگی‌ها افزوده است.