گروه محیط‌زیست - اسد افلاکی: حیوانات موجود در پارک پردیسان در یک اقدام غیرمنتظره به باغ وحشی خصوصی در بابلسر منتقل شدند

یک منبع آگاه در این باره به همشهری گفت: این حیوانات که شامل پلنگ، سیاه گوش، گوزن زرد، کل و بز و قوچ بودند به باغ وحش بابلسر منتقل شده‌اند بی‌آنکه در این خصوص با دفتر حیات وحش هماهنگی صورت گرفته باشد.

این درحالی است که بنا بر ضوابط تعریف شده، نقل و انتقالاتی از این دست باید با هماهنگی دفتر حیات وحش و پس از بررسی‌های فنی صورت پذیرد.این منبع آگاه افزود: این انتقال به‌طور غیرمنتظره و طی 2‌ساعت انجام شده درصورتی که باید ابتدا، مکان جدید حیوانات مورد نظر توسط کارشناسان دفتر حیات وحش سازمان، ارزیابی می‌شد و در صورت اطمینان از شرایط مناسب نگهداری انتقال صورت می‌گرفت.

این در حالی است که مسئولان استانی هم (‌اداره کل مازندران) از انتقال بی‌خبر بوده‌اند ضمن آنکه بنا به اذعان این مسئولان شرایط باغ وحشی که حیوانات به آنجا منتقل شده‌اند بسیار نامناسب و فاقد کیفیت لازم است.

وی ضمن تأسف از اقداماتی اینچنینی تصریح کرد: قرار بود دفتر حیات وحش براساس رایزنی‌هایی که طی 6‌ماه با باغ‌وحش ارم صورت گرفته بود، پلنگ و سیاه‌گوش را با هدف تکثیر در اسارت به این پارک منتقل کند اما به‌نظر می‌رسد اداره کل هماهنگی گارد امور استان‌ها این مجوز را بدون طی سلسله مراتب و بدون اخذ نظرات فنی از دفتر حیات‌وحش صادر کرده است.

وی با اشاره به کیفیت پایین باغ وحش بابلسر گفت: بیم آن می‌رود که پلنگ و سیاه گوش تلف شوند، به‌خصوص این نگرانی درباره پلنگ بیشتر است چرا که این توله پلنگ سال گذشته در یک مرغداری در مازندران به دام افتاد و در آنجا به‌دلیل آزار واذیت روستاییان استرس فراوانی را متحمل شد.

بنا‌به اظهار کارشناسان ذیربط این توله پلنگ هنوز آن اتفاقات را فراموش نکرده و استرس ناشی از آن در این حیوان پا برجاست به همین دلیل امکان تلف شدن این‌گونه نادر وجود دارد مگر آنکه مسئولان بالادست در این باره چاره‌ای بیندیشند.

کد خبر 97855

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار