دوشنبه ۹ آذر ۱۳۸۸ - ۰۵:۵۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: نتایج انتخابات جنجال برانگیز هندوراس حکایت از پیروزی پورفیریو لوبو کاندیدای محافظه کار از حزب ملی این کشور دارند.

به گزارش بی بی سی، انتخابات اخیر ریاست جمهوری هندوراس 5 ماه پس از کودتا علیه مانوئل سلایا رئیس جمهوری سابق این کشور برگزار شد.

اگرچه اغلب اعضای دولت موقت کنونی از حزب لیبرال هستند به نظر می‌رسد از نتایج این انتخابات استقبال کنند.

طبق گزارش کانال 5 تلویزیون هندوراس ورادیوی دولتی این کشور، پرفیریو لوبو که بسیاری او را به عنوان یک زمیندار ثروتمند در هندوراس می‌شناسند، بر اساس نتایج اولیه این انتخابات جنجالی با 56 درصد آرا به پیروزی رسیده و اصلی ترین رقیب وی الوین سانتوس از حزب لیبرال 38 درصد آرا را کسب کرده است. سیاستمداران محافظه کار در هندوراس بر این باورند که لوبو می‌تواند این کشور را به اتحاد برساند.

به رغم انکه این انتخابات در دوران زمامداری دولتی برآمده از یک کودتای نظامی انجام شده دولت موقت این کشور قصد دارد آن را به عنوان انتخاباتی ملی جلوه دهد و این گونه بنمایاند که کشور در مسیر دمکراسی قرار گرفته است.

با این حال مانوئل سلایا رئیس جمهوری پیشین هندوراس که 5 ماه قبل طی یک کودتای نظامی از قدرت برکنار و مدتی را در خارج از کشور بوده و در ماه سپتامبر به طور مخفیانه به هندوراس بازگشت و اکنون نیز در سفارت برزیل در تگوسگالپا پایتخت زندگی می‌کند، این انتخابات را جعلی توصیف کرده و خواستار آن شده است که طرفدارانش از شرکت در آن خوددداری کنند.

طی روزهای تبلیغات این انتخابات نیز تظاهرات متعددی در شهر سن پدرو سور برگزار شد که پلیس در نهایت تظاهرکنندگان را با استفاده از گاز اشک آور متفرق کرد.

بحران سیاسی و برگزاری انتخابات اخیر در هندوراس باعث ایجاد شکاف در منطقه شده است. در حالیکه آمریکا و کاستاریکا ادعا کرده‌اند که در صورتی که این انتخابات آزادانه و منصفانه برگزار شود از آن حمایت خواهند کرد کشورهای آمریکای لاتین با برگزاری انتخابات تحت این شرایط مخالفت کرده‌اند.

آرژانتین و برزیل اعلام کرده‌اند که دولت برآمده از این انتخابات را به رسمیت نخواهند شناخت، زیرا اگر این دولت را به رسمیت بشناسند، این مساله به کودتا در این کشور مشروعیت خواهد بخشید.

کد خبر 96370

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز