رئیس پلیس مبارزه با جرایم رایانه‌ای آگاهی ناجا با بیان اینکه کمیته ویژه‌ای برای رسیدگی به جرایم رایانه‌ای تشکیل شده است، گفت:

نیروی انتظامی یکی از 12 عضو ستاد مبارزه با جرایم رایانه‌ای است اما با تمامی جرایم در فضای اینترنت برخورد می‌کند.

سرهنگ امیدی در گفت‌وگو با ایلنا، اظهار کرد: نیروی انتظامی همانطور که با جرایم عادی همچون سرقت و زورگیری برخورد می‌کند، با توجه به گسترده‌تر شدن روزافزون اینترنت و عمومی شدن استفاده از آن، با جرایمی که در فضای اینترنت رخ می‌دهد هم برخورد می‌کند.

به گفته او، نیروی انتظامی یکی از 12 عضو ستاد مبارزه با جرایم رایانه‌ای است و زیرنظر دادستانی فعالیت می‌کند.رئیس پلیس مبارزه با جرایم رایانه‌ای آگاهی ناجا ادامه داد: کمیته ویژه‌ای در پلیس مبارزه با جرایم رایانه‌ای ایجاد شده که فضای اینترنت را رصد می‌کند و در رابطه با جرایمی همچون، فروش لوازم غیرمجاز، کلاهبرداری و... وارد عمل می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا پلیس تنها با جرایمی همچون کلاهبرداری در اینترنت برخورد می‌کند، گفت: نیروی انتظامی بنا بر قانون، ضابط قضائی است و با هرگونه جرمی در اینترنت از کلاهبرداری و آگهی‌های غیرمجاز تا توهین به افراد و نشر اکاذیب برخورد می‌کند.

امیدی ادامه داد: در رابطه با توهین، عموما باید شاکی خصوصی داشته باشد اما در رابطه با برخی اشخاص احتیاج به شاکی خصوصی نیست که این افراد را قانون مشخص کرده است. نیروی انتظامی با موضوعات سیاسی نیز درصورتی‌که کار غیرقانونی صورت گرفته باشد بنابر قانون ورود پیدا می‌کند.

رئیس پلیس مبارزه با جرایم رایانه‌ای آگاهی ناجا در رابطه با ایجاد پلیسی به نام پلیس اینترنت، تصریح کرد: همانطور که وظیفه پلیس در جامعه ایجاد امنیت است، در فضای اینترنت نیز باید امنیت را برقرار کند و با توجه به گسترده‌تر شدن استفاده از اینترنت، دقت و بررسی پلیس نیز افزایش می‌یابد.

او ادامه داد: جرایم در فضای اینترنت هنوز به شکل سازمان یافته نیست که با باندهای مجرم در این فضا روبه‌رو باشیم و بیشتر جرایم انفرادی صورت می‌گیرد.امیدی پرونده‌های تشکیل شده در رابطه با جرایم رایانه‌ای در پلیس را بیشتر مربوط به کلاهبرداری، توهین، نشر اکاذیب و... عنوان کرد.

کد خبر 95091

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز