شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۰۲:۰۶
۰ نفر

«صفر تا صد وارداتی»؛ این عبارت شرح حال بسیاری از تجهیزات پزشکی ایران در سال‌ها قبل بود و شاید هیچ وقت حتی خود پزشکان هم تصورش را نمی‌کردند در اتاق عملی جراحی کنند که صفر تا صد وسایل و تجهیزات و دستگاه‌هایش تماما ایرانی باشد.

دستگاه‌های رادیولوژی وطنی شد

به گزارش همشهری آنلاین، اما حالا صنعت تجهیزات پزشکی ایران روزهایی رویایی دارد و با تلاش متخصصان و محققان هر روز یک برگ برنده در این صنعت رو می‌شود. نوبتی هم که باشد، نوبت دستگاه‌های رادیولوژی است که وجود آن در مراکز درمانی از نان شب واجب‌تر است و حالا خبرها حاکی از آن است که محققان ایرانی موفق به بومی‌سازی دستگاه‌های رادیولوژی شده‌اند که اکثر قطعات آن با فناوری داخلی تولید می‌شود و توانسته میزان قابل توجهی از نیاز داخلی را برآورده کند.

مدیر فنی و عضو هیأت مدیره شرکت تولیدکننده گفته که تا قبل از تولید، این دستگاه‌ها کلا وارداتی بودند، اما محققان شرکت آنها توانسته‌اند برای تشخیص بهتر، دستگاه‌ها را با هزینه‌ کمتر در داخل تولید کنند. در حال حاضر این دستگاه‌های رادیولوژی وطنی در بیمارستان‌ها و مراکز تصویربرداری استفاده می‌شود که در ۲ نوع ثابت و متحرک است.

به‌گفته مسئولان، در حال حاضر ۹۰ درصد دستگاه‌هایی که در مراکز درمانی نصب می‌شود تولید داخل است. به‌ گفته مسئولان، نیاز کشور به این دستگاه‌ها سالانه حدود ۴۰۰ دستگاه است که تلاشگران این شرکت حداقل سالی ۱۰۰ عدد تولید می‌کنند و تا ۲۰۰ دستگاه هم ظرفیت تولید دارند.

بیشتر بخوانید:

کد خبر 861451

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فرهنگ عمومی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha