کلان‌ترین آمار صنعت ساختمان، از جهش ساخت‌وساز در بهار امسال حکایت دارد؛ این بالاترین جهش از فروردین ۱۴۰۰ تاکنون است که همزمان با آن، کاهش شیب رشد قیمت نهاده‌های ساختمانی و محصول نهایی این صنعت نیز محقق شده است.

ساخت و ساز

به گزارش همشهری آنلاین، اطلاعات شامخ بخش ساختمان که از سوی اتاق تعاون ایران محاسبه و منتشر می‌شود، نشان می‌دهد در اردیبهشت امسال، رقم این شاخص به ۶۶.۶۷ رسیده که در طول دوره محاسبه شامخ ساختمان یعنی از فروردین ۱۴۰۰ تاکنون بی‌سابقه است. شامخ بخش ساختمان در اردیبهشت امسال ۱۴.۴۵ واحد بالاتر از اردیبهشت سال قبل است.

شامخ ساختمان به قله رسید | رونق به ساخت و ساز بر می گردد؟

یکی از نکات قابل‌توجه در این گزارش، کاهش شیب تورم نهاده‌های ساختمانی است که با پایین آوردن هزینه سازندگان، هم میزان فروش کالا و خدمات آنها را بالا برده و هم میزان افزایش قیمت محصول نهایی آنها را کمتر کرده است.

دیگر نکته مؤثر در گزارش شامخ بخش ساختمان، مثبت ماندن انتظارات فعالان صنعت ساختمان برای فعالیت در ماه آینده بوده که می‌تواند تداوم رونق ساخت‌وساز و افزایش تولید را تضمین کند.

داده‌های آماری در شامخ ساختمان حاکی از این است که در اردیبهشت امسال، همه مؤلفه‌های اصلی شامخ بالای عدد ۵۰ ثبت شده و «سرعت انجام و تحویل سفارش و یا فرایند کار»، «موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری‌شده» و «میزان مصرف حامل‌های انرژی» تحت تأثیر افزایش قابل‌توجه «میزان سفارشات جدید مشتریان» با افزایش مواجه شده است.

شامخ ساختمان به قله رسید | رونق به ساخت و ساز بر می گردد؟

کد خبر 859087
منبع: روزنامه همشهری

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار راه و مسکن

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha