مجموع نظرات: ۰
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۴
۱ نفر

ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی جیمز وب سه کهکشان از نخستین کهکشان‌های جهان را یافته‌اند که به گفته آنها در حال شکل‌گیری فعال بوده‌اند زمانی که کیهان تنها ۴۰۰ میلیون تا ۶۰۰ میلیون سال عمر داشت.

کهکشان

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از سایت اسپیس، در تصاویر وب، این سه‌گانه کهکشانی شبیه لکه‌های قرمز تار دیده می‌شوند که از هلیوم و هیدروژن نزدیک خود تغذیه می‌کنند.

طی میلیون‌ها سال، این عناصر هستند که چنین کهکشان‌هایی را تغذیه و به آنها کمک می‌کنند تا به شکل‌های آشنای بیضی و مارپیچی که در سراسر کیهان می‌بینیم، تبدیل شوند. کاسپر الم هاینتز، نویسنده اصلی مطالعه و اخترفیزیکدان در مرکز سحر کیهانی (DAWN) در دانمارک، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «می‌توان گفت که این‌ها اولین تصاویر مستقیم از شکل‌گیری کهکشان‌ها هستند که تاکنون دیده‌ایم.

درحالی که جیمز وب پیش‌تر کهکشان‌های اولیه را در مراحل بعدی تکامل نشان داده است، اینجا شاهد تولد آنها و در نتیجه، ساخت اولین سیستم‌های ستاره‌ای در جهان هستیم.»

حدود ۴۰۰هزار سال پس از بیگ بنگ، جهان ما به تاریکی فرو رفت. این اتفاق پس از آن رخ داد که فضا به اندازه کافی از حالت آشوبناک و سوزان خود خنک شد و اجازه تشکیل اتم‌های هیدروژن خنثی را داد، که جهان را در یک مه اولیه و مات پوشاند. این مه حدود یک میلیارد سال پس از بیگ بنگ از بین رفت؛ زمانی که نور از نسل اول ستارگان جهان را پر کرد. تحقیقات اخیر نشان داده است که کهکشان‌های کوتوله‌ای که در چند صد میلیون سال اول جهان تشکیل شدند، به طور شگفت‌آوری نقش مهمی در این فرآیند رفع مه داشته‌اند.

بیشتر بخوانید:

داراخ واتسون، نویسنده همکار مطالعه، در بیانیه دانشگاه گفت: «این همان فرآیندی است که در مشاهدات خود شروع آن را می‌بینیم.» هاینتز هم افزود: «این کهکشان‌ها مانند جزایر درخشان در دریایی از گاز خنثی و مات هستند.»

کد خبر 854751

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha