دستورکارهای سفر رئیس‌جمهور ایران در دومین روز حضور در پاکستان در حالی پیگیری شد که استقبال مردم و افکارعمومی این کشور از سفر سیدابراهیم رئیسی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشته‌ است؛ موضوعی که پیش از هر چیز از افزایش محبوبیت ایران به ‌دنبال انجام عملیات «وعده صادق» حکایت دارد.

عملیات وعده صادق

همشهری آنلاین – گروه سیاسی: سفر رئیس‌جمهور ایران به پاکستان، چند روز پس از انجام عملیات تنبیهی نیروهای مسلح جمهوری ‌اسلامی علیه اهداف نظامی در سرزمین‌های اشغالی نشان داد عملیات «وعده صادق» با استقبال گسترده مسلمانان در کشورهای مختلف جهان مواجه شده‌ و محبوبیت ایران در افکار عمومی جهان اسلامی را افزایش داده ‌است.

بر این اساس هم بود که سفر رئیس‌جمهور ایران به پاکستان با استقبال پرشور مردم پاکستان مواجه شد؛ تا جایی که اسحاق دار، وزیر امور خارجه پاکستان با بیان اینکه جهان ‌اسلام قدردان موضع ایران در قبال فلسطین و تحولات اخیر منطقه‌ای است، تأکید کرد: مردم پاکستان طی روزهای اخیر با اشتیاق در انتظار ورود رئیس‌جمهور ایران به این کشور بوده‌اند.

محبوبیت ویژه ایران در افکارعمومی پاکستان

رصد رسانه‌های پاکستانی طی روزهای اخیر بازتاب‌دهنده استقبال افکار عمومی این کشور از سفر رئیس‌جمهور ایران بوده؛ موضوعی که با انجام اقدام‌های گسترده‌ای به ‌منظور استقبال هرچه پرشورتر از رئیسی در اسلام‌آباد، لاهور و کراچی بوده‌ است. بر این اساس هم بود که آذین‌بندی خیابان‌های اسلام‌آباد و کراچی با عکس‌های رئیسی و پرچم ایران، پیش ‌از ورود رئیس‌جمهور ایران به پاکستان مورد توجه رسانه‌های این کشور قرار گرفت و به‌ عنوان نمودی از افزایش محبوبیت جمهوری ‌اسلامی در افکار عمومی پاکستان پس ‌از عملیات «وعده صادق» ارزیابی شد.

استقبال گسترده از رئیس‌جمهور ایران

سفر رئیس‌جمهور ایران به پاکستان علاوه ‌بر مردم پاکستان، با استقبال احزاب و گروه‌های مختلف سیاسی و مذهبی این کشور نیز مواجه شد؛ تا جایی که بسیاری از آنها با انتشار فراخوان‌هایی، خواستار استقبال گسترده مردمی از رئیس‌جمهور ایران شدند. از سوی دیگر جمعی از رهبران احزاب اهل‌ سنت و شیعه پاکستان نیز در پیام‌هایی از حضور رئیس‌جمهور ایران در پاکستان استقبال کردند. این درحالی است که پیش از این و به‌ دنبال انجام عملیات «وعده صادق» بسیاری از علمای اهل ‌سنت پاکستان ضمن حمایت از این اقدام ایران، آن را سبب دلگرمی مردم مظلوم غزه عنوان و تأکید کرده بودند که «مردم پاکستان در کنار برادران ایرانی خود هستند».

- مولانا فضل‌الرحمن، رئیس جمعیت علمای اسلام: سفر آیت‌الله رئیسی، گامی رو به جلو برای توسعه روابط بین ۲ کشور مسلمان است.

- سیدجواد نقوی، رئیس جنبش بیداری امت اسلامی: مردم مسلمان پاکستان، چه شیعه و چه سنی، منتظر ورود آیت‌الله رئیسی به این کشور هستند و با آغوش باز از ایشان استقبال می‌کنیم.

- مولوی صاحب‌زاده ابوالخیر زبیر، رئیس شورای همبستگی ملی متشکل از ۳۰ حزب شیعه و سنی: مردم پاکستان مفتخر به میزبانی از رئیس‌جمهور کشوری هستند که در مبارزه با رژیم اسرائیل در خط مقدم قرار دارد.

- افراسیاب ختک، سیاستمدار پشتون‌زبان: پاسخ کوبنده ایران به اقدام تروریستی اسرائیل، معادلات منطقه‌ای را تغییر داده ‌است.

- لیاقت بلوچ، نایب امیر جماعت اسلامی پاکستان: ما از حمله ایران به اسرائیل استقبال و از آن حمایت می‌کنیم. اسرائیل یک موجودیت تروریستی و غیرقانونی است.

شادی پاکستانی‌ها پس از «وعده صادق»

استقبال گرم پاکستانی‌ها از رئیس‌جمهور ایران در حالی است که پیش ‌از این و به‌ دنبال انجام عملیات «وعده صادق» از سوی ایران، مردم برخی شهرهای پاکستان با حضور در خیابان‌ها، حمایت و شادی خود را از عملیات تنبیهی ایران در سرزمین‌های اشغالی نشان دادند؛ ازجمله جمعی از مردم کراچی، به ‌عنوان بزرگ‌ترین شهر پاکستان، با برگزاری مراسمی، به شادی پرداخته و حمایت خود را از اقدام‌های ضدصهیونیستی جمهوری ‌اسلامی اعلام کرده بودند.

نیویورکی‌ها: ایران، به تو افتخار می‌کنیم

استقبال از عملیات «وعده صادق» به کشورهای اسلامی محدود نشد و برخی شهروندان آمریکایی نیز طی روزهای اخیر به شیوه‌های مختلف حمایت خود را از این اقدام جمهوری‌ اسلامی نشان دادند. در روزهای اخیر انتشار ویدئویی از شعارهای برخی شهروندان نیویورکی در حمایت از ایران، یمن و مردم غزه در متروی این شهر بازتاب گسترده‌ای داشت و نشان‌دهنده افزایش محبوبیت ایران در نقاط مختلف جهان بود. این ویدئو شهروندانی را نشان می‌داد که در مترو شعار می‌دهند: «ایران به تو افتخار می‌کنیم».

قدردانی مردم ترکیه از ایران

عملیات «وعده صادق» حمایت گسترده مردم ترکیه را نیز به ‌دنبال داشت. بر این اساس هم بود که پس از انجام عملیات تنبیهی ایران علیه اهدافی در سرزمین‌های اشغالی، جمع زیادی از مردم استانبول با حضور در مقابل سرکنسولگری جمهوری‌اسلامی در این شهر، از ایران برای تنبیه رژیم ‌صهیونیستی قدردانی کردند. شهروندان در این اجتماع، با در دست داشتن پرچم‌های ایران، فلسطین، حزب‌الله لبنان و تصاویری از شهید حاج قاسم سلیمانی، جنایات رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی را محکوم کردند.

نشانه‌ های افزایش محبوبیت ایران در افکارعمومی جهان | نیویورکی ها درباره «وعده صادق» چه گفتند؟

جشن لبنانی‌ها

مردم لبنان هم به‌دنبال انجام عملیات «وعده صادق» از سوی جمهوری ‌اسلامی، با برگزاری جشن‌های خیابانی در نقاط مختلف این کشور، از این اقدام تنبیهی ایران قدردانی کردند. لبنانی‌ها با در دست داشتن پرچم‌های ایران و حزب‌الله لبنان، ضمن اعلام حمایت خود از راهبردهای ضدصهیونیستی جمهوری‌اسلامی، از اقدام‌ها و فعالیت‌های ایران در مسیر حمایت از مردم مظلوم غزه و آرمان‌های قدس‌ شریف تقدیر کردند.

خوشحالی فلسطینی‌ها

عملیات «وعده صادق» خوشحالی مردم فلسطین را نیز به‌دنبال داشت؛ موضوعی که به شکل‌های مختلف، نمود یافت و بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت. علاوه بر تجمع مردم فلسطین در صحن مسجدالاقصی و شادی آنان به ‌دنبال حمله تنبیهی جمهوری‌اسلامی به اهداف نظامی در سرزمین‌های اشغالی، هنرمندان فلسطینی هم دست به‌کار شدند و با اشتراک‌گذاری نقاشی‌ها و طرح‌های گرافیکی متنوع، حمایت و قدردانی خود را از این اقدام جمهوری‌اسلامی نشان دادند.

جشن خیابانی در کانادا

طی روزهای اخیر انتشار تصاویری از جشن خیابانی جمعی از ساکنان تورنتو کانادا از حمایت از عملیات «وعده صادق» خبرساز شد و بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت. تصاویر منتشر شده، جمعی از مردم این شهر را نشان می‌داد که با در دست داشتن پرچم‌های ایران و فلسطین، حمله تنبیهی ایران به برخی اهداف نظامی در سرزمین‌های اشغالی را جشن گرفتند و حمایت خود را از این اقدام نشان دادند.

ایرانی قهرمان

حمله تنبیهی ایران به اهدافی در سرزمین‌های اشغالی، حمایت و شادمانی مردم افغانستان را نیز به‌دنبال داشت. علاوه ‌بر حمایت ویژه مقام‌های افغانستانی از این اقدام، مردم این کشور در شبکه‌های اجتماعی و همچنین در گفت‌وگو با رسانه‌های مختلف، ضمن اینکه عملیات «وعده صادق» را حق مشروع ایران دانستند و از جمهوری‌اسلامی حمایت کردند، از مسلمانان و مقام‌های جهان اسلام خواستند از این اقدام ایران حمایت کنند. براین اساس هم بود که طی روزهای اخیر روایت یک تاجر ایرانی از نحوه برخورد مردم افغانستان با او به‌عنوان «ایرانی قهرمان» پس از عملیات «وعده صادق» بسیار پربازدید شد.

افزایش محبوبیت ایران در جهان عرب

عملیات «وعده صادق» نیروهای مسلح ایران علیه پایگاه‌های نظامی رژیم صهیونیستی، واکنش‌های گسترده‌ای در افکار عمومی جهان عرب به‌ دنبال داشت و با تحسین نخبگان و تحلیل‌گران سیاسی مواجه شد. این درحالی است که بی‌عملی برخی دولت‌های عربی در مقابل اقدام‌های جنایتکارانه رژیم صهیونیستی با انتقادهای مردمی گسترده‌ای روبه‌رو شد؛ موضوعی که با بازتاب گسترده‌ای در برنامه‌های تلویزیونی در کشورهای عربی همراه بوده است.

کد خبر 846757
منبع: روزنامه همشهری

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  4 1
  از برکات حمله هیمنه شکن ایران یه صهیونیست‌های درنده و کودک کش افزایش محبوبیت ایران در جهان عرب و اروپا و آمریکا ست
 • ترنم سحری IR ۰۱:۵۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۷
  0 0
  صحیح است وموردتایید