اگرچه به‌دنبال حمله ترکیبی شنبه‌شب ایران به اهدافی در اسرائیل، مقام‌ها و برخی رسانه‌های غربی – صهیونیستی بر رویکرد «موفقیت پدافندی تل‌آویو» متمرکز شده‌اند و می‌کوشند ابعاد گسترده این حمله را پنهان کنند، واقعیت‌های میدانی اما از «پیروزی بزرگ» ایران در مواجهه راهبردی با این رژیم حکایت دارد.

ایران و اسرائیل

همشهری آنلاین – گروه سیاسی: عملیات «وعده صادق» با رمز «یا رسول‌الله (ص)» درحالی اهداف معینی را در سرزمین‌های اشغالی هدف قرار داد که از نخستین لحظات پس از پایان عملیات، صهیونیست‌ها تلاش کردند با بزرگ‌نمایی عملکرد سامانه‌های پدافندی این رژیم، ضمن نادیده گرفتن تبعات بی‌نظیرترین حمله تاریخ به این رژیم و پنهان‌کاری درباره میزان تلفات و خسارات، وضعیت را در سرزمین‌های اشغالی عادی جلوه داده و این‌گونه جلوه دهند که تل‌آویو در مواجهه با توان پهپادی – موشکی ایران، موفق عمل کرده‌است.

در شرایطی که مقام‌های ایران اعلام می‌کنند حمله شنبه شب تنها یک «تنبیه» بوده و توان راهبردی ایران بسیار فراتر از آن چیزی است که صهیونیست‌ها در آسمان سرزمین‌های اشغالی مشاهده کردند، ارزیابی‌های میدانی نشان می‌دهد گنبدآهنین نتوانسته مقابله موثری با عملیات «وعده صادق» داشته باشد؛ موضوعی که سبب شده آسیب‌پذیری سامانه‌های پدافندی رژیم‌صهیونیستی به یکی از اصلی‌ترین محورهای تحلیل‌های اندیشکده‌ها و تحلیلگران غربی تبدیل شود. براین اساس هم بود که ناظران تحولات منطقه، عملیات تنبیهی اخیر جمهوری‌اسلامی را به «پیروزی بزرگ» و البته راهبردی ایران بر رژیم صهیونیستی ارزیابی می‌کنند و آن را به‌مثابه تغییری در معادلات منطقه‌ای ارزیابی می‌کنند.

تقویت محور مقاومت

ناظران تحولات منطقه معتقدند یکی از مهم‌ترین پیامدهای عملیات «وعده صادق»، تقویت روزافزون محورمقاومت در مواجهه موثر با محور آمریکایی – صهیونیستی است که نمودهای متفاوتی نیز دارد.

 • بازتر شدن دست نیروهای مقاومت با افزایش سطح کنشگری منطقه‌ای ایران
 • ارتقای روحیه سیاسی – عملیاتی جبهه‌مقاومت
 • وارد آوردن ضربه اساسی به ماشین ترور تل‌آویو به نفع محورمقاومت
 • تقویت پیوستگی جبهه مقاومت با محوریت جمهوری‌اسلامی ایران
 • افزایش شکاف‌ها میان غرب و اسرائیل به نفع جبهه مقاومت
 • ارتقای بازدارندگی گروه‌های در محور مقاومت در برابر حملات محور غربی – صهیونیستی
 • ایجاد فضای مناسب برای تقویت بنیه نظامی گروه‌های مقاومت فلسطینی
 • آسیب‌پذیر کردن سامانه‌های پدافندی رژیم‌صهیونیستی به نفع جبهه مقاومت
 • تقویت پیوندهای محورمقاومت برای تحقق اهداف مشترک در سرزمین‌های اشغالی
 • تنگ‌تر شدن حلقه محاصره رژیم صهیونیستی ازسوی جبهه مقاومت در سرزمین‌های اشغالی
 • شکستن هیمنه پوشالی محور غربی – صهیونیستی در مواجهه با جبهه مقاومت

ارتقای بازدارندگی ایران

اجرای موفق یکی از بزرگ‌ترین عملیات‌های پیشرفته پهپادی و موشکی در جهان ازسوی ایران، یک پیام روشن داشت؛ اینکه جمهوری‌اسلامی به سطحی از قدرت بازدارندگی رسیده‌است که می‌تواند دشمنان قسم خورده خود را زمینگر و آنان را از انجام اقدام‌های مقابله‌ای باز دارد. ازسوی دیگر عملیات «وعده صادق» نشان داد ایران توانایی ایجاد توازن منطقه‌ای در برابر تهدیدهای فزاینده محور غربی – صهیونیستی را دارد و می‌تواند خاورمیانه را به منطقه‌ای ناامن برای رژیم صهیونیستی و متحدانش تبدیل کند؛ موضوعی که بی‌شک نمودی از قدرت بازدارندگی ایران به‌حساب می‌آید. در چنین شرایطی نمایش اقتدار موشکی – پهپادی ایران ثابت کرد زمان مواجهه دشمنان ایران با تبعات تهدید منافع و امنیت ملی ایران فرا رسیده‌است و هر تخاصمی با واکنش بازدارنده و البته متوازن ایران مواجه خواهد شد؛ موضوعی که سبب می‌شود محور غربی – صهیونیستی در محاسبات خود درباره مقابله با ایران دقت بیشتری کند.

تحقیر اتحاد نظامی غربی - صهیونیستی

اعلام مقام‌های ارشد نظامی ایران مبنی بر اینکه عملیات «وعده صادق» به اهداف مدنظر دست یافته و موشک‌های ایرانی با موفقیت به اهداف مدنظر اصابت کرده‌اند را باید تحقیر بزرگی برای اتحاد غربی حامی رژیم صهیونیستی به‌حساب آورد. هدف‌گیری دقیق موشک‌ها و پهپادهای ایرانی در شرایطی است که به اذعان منابع آمریکایی، چیزی در حدود ۱۰ کشور به اسرائیل در رهگیری پهپادها و موشک‌های ایران کمک می‌کردند. این درحالی است که دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش رژیم‌صهیونیستی نیز اعتراف کرده‌است که در طول حملات هوایی شنبه‌شب ایران، آمریکا، فرانسه و انگلیس همکاری گسترده‌ای به‌منظور مقابله و رهگیری پهپادها و موشک‌های ایرانی با رژیم صهیونیستی داشته‌اند.

نخستین حمله مستقیم ایران به رژیم صهیونیستی

اگرچه قدرت و کیفیت عملیات «وعده صادق» مورد توجه ویژه رسانه‌ها و کارشناسان بین‌المللی قرار گرفت و تحلیلگران آن را به‌عنوان «بزرگ‌ترین حمله تاریخ اسرائیل» ارزیابی کردند، اما نکته اینجاست که عملیات تنبیهی جمهوری‌اسلامی علیه اهداف معینی در سرزمین‌های اشغالی، نخستین حمله مستقیم ایران به رژیم‌صهیونیستی پس از انقلاب اسلامی به شمار می‌رود؛ موضوعی که از تغییر محسوس روندها و رویکردها در معادلات منطقه‌ای حکایت دارد. اگرچه ایران در طول سال‌های اخیر با درپیش گرفتن سیاست «صبر استراتژیک»، پاسخ مستقیمی به حملات و تجاوزات رژیم صهیونیستی نداده بود، اما عملیات وعده صادق نشان داد عبور تل‌آویو از خطوط قرمز تهران، پاسخ‌های سختی به‌دنبال دارد. ناظران تحولات منطقه‌ای معتقدند پس از عملیات تنبیهی ایران باید در انتظار تحولات تازه‌ای در غرب‌آسیا؛ تحولاتی که محور غربی – صهیونیستی را از موضع آفندی به وضعیت پدافندی هدایت خواهد کرد.

این فقط «تنبیه» بود

عملیات «وعده صادق» در حالی بازتاب گسترده‌ای در محافل سیاسی – رسانه‌ای جهان داشته که ایران طی آن تنها گوشه‌ای از توان راهبردی خود را به نمایش گذاشته‌است. به اذعان کارشناسان نظامی، پهپادها و موشک‌های کروز و بالستیک استفاده شده دراین عملیات، تنها بخش بسیار کوچکی از زرادخانه تسلیحات راهبردی جمهوری‌اسلامی است که می‌توان اهداف ویژه‌ای را در سرزمین‌های اشغالی مورد هدف قرار دهد. عملیات اخیر آسیب‌پذیری سامانه‌های پدافندی رژیم صهیونیستی را در برابر بخشی کوچکی از فناوری‌های موشکی – پهپادی ایران نشان داد. این درحالی است که نسل جدید موشک‌های برد بلند و پهپادهای تهاجمی دراین عملیات مورد استفاده قرار نگرفته‌است.

کد خبر 844413
منبع: روزنامه همشهری

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • IQ ۰۹:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۷
  31 2
  پاسخی کوبنده بود برای کسانی که فکر میکردن جمهوری اسلامی هراسی داره از صهیونیست ها و آمریکا هر چند این قدرت واقعی ایران نبود هشداری بود به صهیونیست ها حامیان مزدور منطقه ای این رژیم جعلی
 • ژد IR ۱۲:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۷
  4 3
  پیروزی زمانی هست که اونا جواب ندن . اسراییل جواب میده ولی باید دید سطح جواب چقدره.
  • IR ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۷
   1 1
   پدافند باید بسیار هوشیار باشد.اف ۳۵ها از خاک کدام همسایه ممکن است حمله ای انجام دهند؟
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۷
  0 0
  کم زدیم بخدا خیلی کم زدیم. باید با خاک یکسان میکردیم اسرائیل حروم زاده رو
 • حامد NL ۱۸:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۷
  1 0
  ایران و خاک ایران و مردمان سر زمینش شوخی نیست انشالاه در تمام عملیتها موفق و سر بلند باشید به گفته آقا و رهبرمان دوره بزن درو تمام شد اجرتان با سرو شهیدان آقا ابا عبدالله الحسین علیه السلام جوابتان کوبنده و عالی بود