امسال با تلاش دست‌اندرکاران حج و زیارت و سایر مسئولان، سفرهای عمره پس از وقفه‌ای ۹ساله ازسرگیری شد و نخستین گروه عمره‌گزاران در قالب ۲کاروان ۸۵نفره (۱۷۰نفر) رهسپار مدینه منوره شدند.

کعبه

همشهری آنلاین- علی‌الله سلیمی: سفر حج تمتع شاید برای خیلی از مسلمانان آرزو باشد؛ کسانی که به دلایل مختلف نمی‌توانند در ما ه ذیحجه عرفات و مشعر را درک کنند اما آرزو دارند مسافرخانه خدا باشند و در شهر پیامبر مضجع رسول خدا و ائمه بقیع را زیارت کنند؛ آنها دل به سفر عمره می‌بندند. چند سالی بود که شرایط برای سفر عمره هم فراهم نمی‌شد تا این که سرانجام خبر خوشی که خیلی ها در انتظارش بودند؛ اعلام شد ومراسم بدرقه نخستین کاروان‌های ایرانی عمره مفرده پس از ۹سال وقفه با حضور مسئولان حج و زیارت، سفیر عربستان و جمعی از مسئولان هواپیمایی و شهر فرودگاهی در ترمینال سلام فرودگاه امام‌خمینی(ره) برگزار شد.

سفر به خانه خدا بعد از ۹ سال | جزئیات عمره ۱۴۰۳
ایمان شمسایی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت

رعایت اولویت در اعزام کاروان‌ها
ایمان شمسایی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت، درباره اولویت اعزام به عمره می‌گوید: «در فراخوانی که سازمان حج و زیارت برای ثبت‌نام زائران اعلام کرده بود، بیش از ۴۲هزار نفر ثبت‌نام کرده بودند که قرار بود طبق برنامه و زمان‌بندی اعزام این افراد صورت گیرد. در برنامه‌ریزی اولیه زمان اعزام ۲۸آذرماه اعلام شده بود که با فرارسیدن این زمان، امکان اعزام فراهم نشد. زمان بعدی اعزام زائران ۱۳دی‌ماه بود که در این زمان هم به‌دلیل مواضع آن‌موقع کشور عربستان شرایط اعزام زائران حج فراهم نشد. در این مدت رایزنی‌های زیادی صورت گرفت؛ اما متأسفانه شرایط اعزام زائران به عربستان باز هم فراهم نشد. وقتی رایزنی‌ها نتیجه نداد، سازمان حج و زیارت از افرادی که ثبت‌نام کرده و پول واریز کرده بودند خواست تا زمان قطعی‌شدن زمان اعزام کاروان‌ها، پول واریزی خود را بازپس بگیرند. البته فیش ثبت‌نام آنها همچنان معتبر بود و اولویت‌بندی آنها براساس زمان ثبت‌نام در اعزام‌های آینده برقرار بود. درنهایت پول واریزی همه به آنها بازگردانده شد و در این مدت رایزنی‌ها همچنان ادامه داشت تا اینکه با تلاش‌های بی‌وقفه مسئولان سازمان حج و زیارت، موافقت‌های اولیه و نهایی با مقامات عربستان حاصل شد و تصمیم بر این شد که امسال اعزام کاروان‌های زائران عمره آغاز شود.»

اعزام ۵۷۰۰زائر به خانه خدا
توافق‌های اخیر بین مسئولان کشور و مقامات عربستانی برای اعزام زائران ایرانی به سفر معنوی عمره زمانی صورت گرفت که زمان زیادی برای اعزام زائران نمانده بود. معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت به این نکته اشاره می‌کند و می‌گوید: «با توجه به زمان کمی که امسال داشتیم خواستیم به‌نوعی استارت کار زده شود و نخستین کاروان‌های زائران ایرانی در فرصت محدود پیش رو به این سفر معنوی اعزام شوند. جمع‌بندی ما براساس شرایط فعلی این شد که حدود ۵۷۰۰نفر از ثبت‌نام‌کنندگان را براساس اولویت زمانی ثبت‌نام به این سفر اعزام کنیم. به همه استان‌ها هم اعلام کردیم براساس لیست ثبت‌نام‌ها، به افرادی که در اولویت، از نظر زمان ثبت‌نام، قرار دارند اعلام کنند که امکان سفر برای آنها فراهم است. اگر کسی به هر دلیلی امکان سفرعمره در این مقطع زمانی را نداشت، به نفر بعدی در لیست اطلاع داده شود و به این طریق لیست نهایی ۵۷۰۰نفر آماده شد که نخستین گروه از کاروان‌ها امروز (دوشنبه سوم اردیبهشت) به مدینه منوره اعزام شدند.»

- امسال با تلاش دست‌اندرکاران حج و زیارت و سایر مسئولان، سفرهای عمره پس از وقفه‌ای ۹ساله ازسرگیری شد و نخستین گروه عمره‌گزاران در قالب ۲کاروان ۸۵نفره (۱۷۰نفر) رهسپار مدینه منوره شدند. این گروه از زائران از استان‌های کرمانشاه و کردستان با پروازهای هواپیمایی ایران‌ایر رهسپار سرزمین وحی می‌شوند و به‌مدت ۵روز در مدینه منوره و ۵روز در مکه مکرمه اقامت خواهند داشت و ضمن زیارت حرم پیامبر اکرم(ص) و ائمه بقیع اعمال و مناسک عمره مفرده را انجام خواهند داد

- پروازهای عمره در ماه شوال با ۴۴پرواز رفت‌وبرگشت از ۱۱فرودگاه کشور انجام می‌شود. در این پروازها بیش از ۵هزار زائر به سرزمین وحی اعزام خواهند شد و این عملیات در ۲۳اردیبهشت‌ماه پایان خواهد یافت. عملیات انتقال زائران حج تمتع۱۴۰۳ هم از ۲۴اردیبهشت‌ماه آغاز خواهد شد

کد خبر 846665
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha