بعد از چندین بار وتو آتش‌بس دائم در غزه توسط ایالات متحده، اکنون سناتور آمریکایی در راستای حمایت از اسرائیل، قضات داگاه لاهه را تهدید کرده است.

لاهه-كاتن

به گزارش همشهری آنلاین، دیوان بین‌المللی کیفری (International Criminal Court)، دادگاهی دائمی واقع در شهر لاهه هلند است که رسیدگی به جرائمی همچون نسل‌کشی و جنایت جنگی، بخشی از وظایف آن به شمار می‌رود.

شکایت آفریقا علیه رژیم صهیونیستی به جرم نسل‌کشی در غزه، در این دادگاه طرح و بررسی شد. دادگاه لاهه همواره به عنوان یک نهاد مستقل در نظام بین‌الملل معرفی می‌شود.

اما اخیرا تام کاتن، سناتور آمریکایی از ایالت آرکانزاس، قضات دادگاه لاهه را تهدید کرد و گفت: «من به مقامات دادگاه بین المللی کیفری(ICC) هشدار می‌دهم. اگر در کنار ایران و حماس(متحدان پوتین) بایستید و وارد نبرد سیاسی در مقابل اسرائیل شوید، تحریم خواهید شد. همین حالا دلارهای خود را از ایالات متحده خارج و با سفر مجدد به آمریکا خداحافظی کنید.»

هشدار به قضات لاهه؛ اگر در کنار ایران و حماس و متحدان پوتین بایستید تحریم خواهید شد!


ساختار نظام بین‌الملل، ساختاری است که بعد از جنگ جهانی دوم پایه‌ریزی شده و به وضوح حفظ منافع آمریکا در آن به چشم می‌خورد. نمونه مهم آن، اعضای دائم شورای امنیت با حق وتو هستند. این اعضا شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین می‌شود.

روند چند دهه‌ای شورای امنیت سازمان‌ملل ثابت کرده است که قطع‌نامه‌ها و وتوها، اغلب در کفه منافع کشورهای غربی به ویژه آمریکا قرار دارد و همچنین در راستای منافع اشغالگران صهیونیست استفاده می‌گردد. به عنوان مثال، در چند ماه گذشته، آمریکا بارها قطع‌نامه آتش‌بس دائم در غزه را وتو کرد.

توییت اخیر سناتور آمریکایی در کنار چندین بار وتو آتش‌بس، نشان داد که ایالات متحده نه تنها با سو استفاده از نهادهای بین‌المللی و حقوق غیرعادی خود، برای تامین منافع رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند، بلکه حتی این نهادها را به طور علنی تهدید می‌کند.

کد خبر 845832
منبع: فارس

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 3
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • IR ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  8 0
  خواهیم دید بعد از تهدید امریکا دادگاه لاهه با چشم پوشی از جنایت جنگی واعمال وحوش آمریکایی صهیونیستی اگر حکمی سنگین علیه ایران به جرم طرفداری از انسانیت صادر ولازمالاجرا میکند و جالبتر که جنایتکاران آمریکایی و غربی میشوند مامور اجرای حکم علیه ایران پس زودتر باید بمب هسته ای را آماده کنیم والا به دردسر میافتیم
 • مسعود IR ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  7 1
  اینجاست که دنیا باید حق و ناحق را تشخیص بدهد و بدانند غربی‌ها چقدر بی شرافت هستن که به دستور صهیونیست‌ها بزرگترین دادگستری بین المللی را تهدید میکنند
 • ابوالقاسم باقری IR ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  8 0
  بسمه تعالی اگرقضات دیوان بین المللی کیفری برای خودشان حرمت انسان بودن قائل باشند وجیره خوار و سرسپرده وآلت دست آمریکا واستکبارنباشند،دراسرع وقت نسبت به این اقدام وتهدید آمریکا واکنش نشان داده وداراییهاشان را از آمریکاخارج نموده ویفر به آمریکارا تحریم میکردند،که البته این احتمال بسیار کم است وبرای حفظ منافع شخصی چنین کاری نخواهم کرد وخفت همسویی باآمریکا وتضییع حقوق مظلومین را به جان می‌خرند