پنجشنبه ۱۱ تیر ۱۳۸۸ - ۱۰:۵۶
۰ نفر

آیدا ابوترابی: چه زیبا! چه عجیب! چه بدبو! چه خطرناک! اینها گیاهانی هستند که کمتر کسی تا به حال آنها را دیده است

رشد و تغذیه و تکثیر این گیاهان آن­قدر با بقیه  فرق دارد که می توان از آنها  به عنوان شگفتی­های دنیای آفرینش یاد کرد. اسم این گیاهان هم مثل خودشان عجیب است. پس بهتر است وقتی با آنها آشنا می­شویم، دنبال اسم تازه­ای برایشان باشیم!

به من دست نزن!

اگر به این گیاه دست بزنی چیز عجیبی را می­بینی؛ این که ظرف مدت چند ثانیه، برگ­های گیاه پژمرده می­شوند. اما ناراحت نباش! به محض این که گل احساس کرد خطری تهدیدش نمی­کند، برگ­هایش باز شده و مثل روز اولش می­شود. در واقع، این عمل یک جور مبارزه  است تا حیوان­های علف‌خوار آن را نخورند.  البته وقتی که هوا تاریک می­شود، برای صرفه‌جویی در مصرف آب خودش را جمع می­کند تا سطح تماس کمتری با هوا داشته باشد. پس می­توان اسمش را گذاشت: نازک­نارنجی صرفه­جو!

گیاه سنگی!

این گیاهان ریز هستند و ریگی شکل؛ اگر گل نداده باشند، ممکن است فکر کنید خرده سنگ‌اند، ولی وقتی به آنها دست بزنید می­بینید نرم و توپر هستند. محل زندگی این گیاهان صحرا و منطقه­های گرم است. حیوان­ها علاقه زیادی به خوردن آنها دارند، چرا که آبدار هستند و خوردن آنها به رفع تشنگی کمک می­کند. البته اگر حیوانی بتواند میان ریگزار این ریزهای خوشمزه را تشخیص بدهد!

گلِ دوست نداشتنی!

چه گل زیبایی! چه قدر هم بزرگ! بگذار از نزدیک ببینم.  وای نه! چه بوی بدی دارد، حالم دارد به هم می­خورد! بهتره از اینجا دور شویم! بوی این گل، مثل بوی گوشت فاسد است. اما لابد از خودتان می­پرسید که چرا بوی این گیاه به این بدی است، آن قدر که هیچ کسی دوست ندارد آن را در خانه­اش نگه­داری کند؟! تازه این گل، جزو بزرگ­ترین گل­های دنیاست! بوی این گل سبب تحریک گیاهان دیگر می شود تا گرده­افشانی کنند. حالا شما چه اسمی برای آن پیشنهاد می کنید؟!

حشره‌خوارهای بیچاره!

این گیاهان به گوشت­خوارها معروفند؛ اما در واقع آنها حشره­خوار هستند، نه گوشت­خوار! و این که حشره را نمی­خورند، بلکه شکار را گیر می­اندازند و باعث مرگ آن می­شوند. وقتی بدن حشره تجزیه می­شود، آمینو اسیدها توسط برگ­ها جذب می­شوند. بیشتر این گیاهان در خاک­های نامرغوب می­رویند، به همین دلیل از  بدن حشره­ها  به عنوان یک ماده مغذی استفاده می­کنند. با این توضیح­ها بهتر نیست اسم دیگری برای آنها پیدا کنیم؟!

همیشه زنده!

دشمن گیاهان چیست؟ بی­آبی، نه؟ اما برای از بین بردن این گونه از سرخس، نباید منتظر باشید تا در اثر آب ندادن خشک شود! این گیاه عجیب بعد از این که آب کافی به آن نرسید، به شکل یک توپ جمع می­شود و برای سال­ها به همین شکل باقی می­ماند. به محض این که آب درون شاخه‌هایش برود، دوباره باز ­شده و بعد از مدتی سبز و مثل روز اول می­شود! حتما می‌‌توانید حدس بزنید که خانه این گیاه در چه منطقه­هایی از زمین است؟

کد خبر 84568

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز