کارشناس اداره کل نظارت بر فرآورده‌های آرایشی سازمان غذا و دارو درباره عوارض و اثرات جبران ناپذیر افراط در استفاده از رژ لب و وجود فلزات سنگین در رژهای گمنام و جعلی هشدار داد.

تاریخ رژ لب

به گزارش همشهری آنلاین، دکتر حلاج با تاکید بر این که رژلب از جمله فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی است و استفاده فراوانی را در نقاط مختلف دنیا دارد عنوان کرد: زنان در طول زندگی خود مقدار قابل ملاحظه‌ای رژلب را به صورت ناخواسته می‌بلعند. مصرف مستقیم خوراکی این محصول اثرات منفی مواد شیمیایی مانند فلزات سنگین را تشدید می کند.

وی افزود: استفاده مداوم از این فرآورده های آرایشی می‌تواند جذب فلزات سنگین را در بدن هنگام بلع رژلب افزایش دهد. همچنین فلزات سنگین موجود در رژلب‌های غیراستاندارد و قاچاق به ویژه برای زنان باردار و کودکان، پیامدهای زیانبار به همراه دارد.

حلاج استفاده نادرست از لوازم آرایشی و بهداشتی، کاهش سن استفاده از لوازم آرایشی بدون در نظر گرفتن استاندارد بودن آنها، قاچاق و تولید محصولات تقلبی را تهدید کننده سلامت عموم مردم به ویژه زنان عنوان کرد و افزود: فرآورده‌های غیراستاندارد و قاچاق اکثراً حاوی مقادیر بالای فلزات سنگین نظیر ترکیبات سرب، آرسنیک و جیوه هستند. چنین ترکیباتی به دلیل داشتن خواص رنگی اغلب به عنوان رنگدانه‌ها در آن فرآورده‌ها استفاده می‌شوند که منجر به انباشته شدن این آلاینده‌ها در بافت‌های نرم خواهند شد. این امر می‌تواند عوارض و اثرات جبران ناپذیری را برای بدن ایجاد کند.

بیشتر بخوانید

از این لوازم آرایشی دوری کنید

کلاه پیج‌های اینستاگرامی و تلگرامی لوازم آرایشی خارجی

جولان محصولات آرایشی و بهداشتی زیرزمینی در بازار

کد خبر 844619
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha