جمعه ۱۵ خرداد ۱۳۸۸ - ۱۸:۲۷
۰ نفر

جوادنصرتی: دانشمندان می‌گویند روزی دوبار استفاده از گوجه فرنگی به‌صورت قرص‌ می‌تواند از بروز بیماری‌های قلبی و سکته جلوگیری کند.

به گزارش بی‌بی‌سی، قرص‌های گوجه‌فرنگی محتویات مخصوصی دارد که از بیشتر شدن کلسترول ال‌دی‌ال در بدن جلوگیری می‌کند؛ این کلسترول باعث بسته شدن شریان‌های بدن می‌شود.

از این‌رو یک قرص گوجه‌فرنگی که اخیرا توسط یک شرکت داروسازی انگلیسی تهیه شده قرار است به‌زودی در بازار عرضه شود. با این حال برخی از کارشناسان می‌گویند برای اینکه نتیجه استفاده این نوع قرص مشخص شود باید زمان بیشتری صرف آزمایش روی آن شود.

در آزمایش‌های اولیه این قرص که آتنورون نام دارد و روی 150 بیمار قلبی انجام شده است مشخص کرده که مصرف 8هفته این قرص، میزان چربی‌های مضری را که در خون وجود دارد تقریبا به صفر می‌رساند.

یکی از متخصصان در این زمینه گفته است: مصرف این قرص می‌تواند از مصرف داروهای استاتین که از سوی پزشکان برای پایین آوردن کلسترول تجویز می‌شود مؤثرتر باشد.

با این حال رئیس بنیاد قلب انگلیس در مورد مصرف این دارو هشدار داده است: مانند همیشه ما از مردم می‌خواهیم تا قبل از اینکه فواید هر داروی جدید طبیعی به‌صورت کلینیکی و علمی مشخص شود در مورد مصرف آن احتیاط کنند.

برای تایید فواید این قرص باید وقت بیشتری صرف شده و چندین آزمایش علمی در کلینیک‌ها انجام شود.در همین حال پروفسور آنتونی لیدز از خیریه قلب انگلیس در این باره گفته است که داروی جدید می‌تواند به روش‌های جدیدی برای درمان قطعی کلسترول بالا در قلب بینجامد.

وی یافته‌های ابتدایی در این باره را بسیار امید‌بخش دانسته است.در این قرص جدید، آنتی اکسیدان‌های موجود در پوست گوجه که به آن رنگ قرمز می‌دهند، به‌صورتی قابل جذب به بیماران داده می‌شود.

این آنتی‌اکسیدان‌‌ها که نقش بسیار مؤثری در کنترل کلسترول خون دارند به وفور در پوست گوجه قرار دارند اما درصورت مصرف طبیعی به سختی توسط بدن جذب می‌شوند.

کد خبر 82877

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز