چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۸۸ - ۰۹:۱۵
۰ نفر

‌عموما شبکه‌های ریلی به 2‌دسته توری و ستاره‌ای تقسیم می‌شوند.

train

در شبکه توری تمامی شهرها از طریق ریل به هم متصل می‌‌شوند،‌ در حالی که در شبکه ستاره‌ای همه شهرها به یک مرکز منتهی می‌شوند. در حال حاضر شبکه ریلی کشور ما ستاره‌ای است که مرکز آن تهران است.

اگر قصد دریا و تماشای زیبایی‌های طبیعت شمال کشور را دارید در محور تهران- گلستان می‌توانید به شهرهای گرمسار، فیروزکوه، پل سفید، قائم‌شهر، ساری، بهشهر، بندرترکمن و گرگان سفر کنید. اگر زائر بارگاه امام رضا(ع) هستید در محور تهران- خراسان با عبور از شهرهای گرمسار، سمنان، دامغان، شاهرود، سبزوار و نیشابور به مشهد خواهید رسید.
چنانچه برای دیدن‌ شهرهای آذری زبان عازم مسافرت هستید در محور تهران- آذربایجان، شهرهای کرج، قزوین، زنجان، میانه، مراغه و تبریز را خواهید دید. این محور در مسیر قطارهای بین‌المللی تهران- دمشق و تهران- استانبول قرار دارد.

همچنین اگر قصد مسافرت به شهرهای مرکزی کشور یا جزایر جنوبی را دارید، در محور تهران- اصفهان، کرمان و هرمزگان می‌توانید به شهرهای کاشان، اصفهان، میبد، یزد، زرند، کرمان، بم، بافق، سیرجان و بندرعباس سفر کنید و چنانچه می‌خواهید به دیدن اماکن تاریخی و مناطق جنگی جنوب بروید، در محور تهران- خوزستان از شهرهای قم، اراک، دورود، اندیمشک، اهواز و خرمشهر دیدن خواهید کرد.

‌بار همراه مسافر شامل چه مواردی است؟

هر مسافر می‌تواند وسایل ضروری سفر خود را با قطار همراه ببرد به شرط آنکه به تناسب فضای در اختیار مسافر باشد و حجم آن از ابعاد 75 سانتی متر و وزن 30 کیلوگرم تجاوز نکند. وسایل همراه مسافر نباید موجب خطر یا مشکلی برای مسافران دیگر یا آسیب‌رساندن به قطار شود. همراه داشتن موادمحترقه، آتش‌زا، بیماری‌زا، بدبو، مایعات روغنی و لبنی، قاچاق، سمی، شکستنی و... ممنوع است و مأموران ایستگاه مانع همراه بردن این‌گونه بارها توسط مسافر خواهند شد. در هر صورت چنانچه به هر دلیلی بار شما بیش از حد متعارف باشد، لازم است بار مازاد خود را به باجه توشه در ایستگاه تحویل دهید.

چگونه خودروی شخصی را می‌توان با قطار حمل کرد؟

تعجب نکنید. اگر علاقه‌مند به رانندگی در جاده نیستید ولی مایلید خودروی خود را در مقصد به همراه داشته باشید، ‌می‌توانید هنگام مراجعه به مراکز فروش بلیت، ضمن تهیه بلیت خود و همراهان، برای تهیه بلیت حمل خودرو با قطار نیز اقدام کنید. بهای بلیت حمل خودرو با واگن ویژه یکسره از تهران به مشهد، بندرعباس، اهواز، تبریز و همچنین اصفهان به بندرعباس یا بالعکس 300هزار ریال و از تهران به بندرعباس یا بالعکس 550هزار ریال است. فراموش نکنید خودرو باید حداقل 3ساعت قبل از حرکت قطار برای حمل، تحویل داده شود.

کد خبر 80156

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ثبت نام و قیمت خودرو

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز