طبق آمارهای موجود، از هر ۸ زن ایرانی، یک نفر به سرطان پستان مبتلا است.

ماموگرافی

همشهری‌آنلاین - پروانه بندپی: سرطان پستان به‌عنوان شایع‌ترین سرطان زنان در ایران و جهان و مهم‌ترین عامل مرگ‌ومیر زنان بر اثر سرطان به شمار می‌رود. طبق آمارهای موجود، درحال‌حاضر از هر ۸ زن در ایران، احتمال ابتلای یک نفر به سرطان پستان وجود دارد.

سن ابتلا به سرطان پستان در ایران به دلایل مختلف ازجمله ناآگاهی زنان، عدم غربالگری منظم سالانه پستان‌ها و تشخیص دیرهنگام این بیماری پایین‌ آمده و به زیر ۴۰ سال رسید البته هنوز در حد متوسط جهانی است اما آمار ابتلا به این سرطان در کشور در حال افزایش است. این در حالی است که در صورت تشخیص زودرس این سرطان در مراحل اولیه، احتمال بهبود و زنده ماندن بیمار بسیار بالا است. 

متاسفانه بسیاری از مردم اطلاعات اولیه درباره مراقبت از پستان‌ها و چگونگی در امان ماندن از سرطان پستان را نمی‌دانند. مثلا نمی‌دانند که ممکن است روزی به سرطان پستان مبتلا شوند، نمی‌دانند چه مراقبت‌هایی باید انجام دهند تا از سرطان دور بمانند، نمی‌دانند بعد از ۴۰ سالگی هر سال باید برای ماموگرافی پستان مراجعه کنند، نمی‌دانند که مردها هم می‌توانند مبتلا به این سرطان شوند.

با هدف افزایش آگاهی عمومی در خصوص سرطان پستان و کمک به پیشگیری و تشخیص به‌موقع این بیماری، هر سال هم‏زمان با ماه اکتبر که ماه جهانی ارتقاء آگاهی زنان در زمینه سرطان پستان است، برنامه‌های متنوع آموزشی، اجتماعی و فرهنگی با هدف اطلاع‌رسانی به زنان و خانواده‌ها در خصوص این بیماری در سراسر دنیا برگزار می‏‌شود.

پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی تهران هم به‌عنوان قطب درمان سرطان پستان در کشور که بیش از ۲۵ سال در زمینه پژوهش، آموزش، پیشگیری و ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی در زمینه تشخیص و درمان سرطان پستان فعالیت دارد، طی ۵ سال گذشته با برگزاری برنامه‌های متنوع در سطح شهر و جلب حمایت سازمان‏ها و ارگان‏های مختلف و نهادهای دولتی و غیردولتی توانسته است گام موثری در زمینه ارتقای آگاهی زنان در این خصوص بردارد.

پنجمین پویش سراسری سرطان معتمد امسال در قالب برنامه‌های متنوع آموزشی، ترویجی و غربالگری از ۹ مهر در حال برگزاری است و تا ۹ آبان ادامه دارد. یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این پویش، غربالگری رایگان سرطان پستان است که در مناطق مختلف تهران و برخی استان‌ها انجام می‌شود.

غربالگری رایگان سرطان پستان در شهرهای مختلف

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی تهران و دبیر پویش سراسری سرطان معتمد درباره جزئیات این پویش به همشهری‌آنلاین می‌گوید: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های پویش سراسری سرطان معتمد، غربالگری رایگان شهروندان در زمینه سرطان پستان است که توسط تیم تخصصی پژوهشکده در برخی مراکز شهر تهران مثل پارک‌ها، میادین و نیز در تعدادی از اتوبوس‌های هلال احمر انجام می‌شود.

دکتر راحله انوری با بیان این که این پویش در تهران با همکاری شهرداری تهران، هلال احمر، صداوسیما و برخی سازمان‌های دیگر برگزار می‌شود، می‌گوید: هلال احمر امسال با اختصاص دادن اتوبوس‌آمبولانس‌های خود، در این زمینه به ما کمک کرده و متخصصین ما در این اتوبوس‌آمبولانس‌ها مستقر می‌شوند و رودررو با مردم، آموزش‌های لازم در زمینه سلامت و سرطان پستان را به آنان ارائه می‌دهند. علاوه بر این، غربالگری سطح یک را هم که همان معاینه پستان‌ها است، برای متقاضیان به خصوص زنان انجام می‌دهند. بعد از تست رایگان، افرادی را که مشکلی در سینه‌هاشان تشخیص داده شود، به پزشک و نیز به مراکز تصویربرداری برای انجام ماموگرافی و ... ارجاع می‌دهند.

دبیر پویش سراسری سرطان معتمد می‌گوید: ما هر روز در یکی از مناطق پرتردد شهر تهران اتوبوس و آمبولانس را مستقر می‌کنیم، میدان آن شهر را به اطلاع مردم می‌رسانیم، بیلبورد و بنر هم می‌زنیم که مردم بدانند کجا باید مراجعه کنند. این پویش در چند شهر دیگر کشور هم برگزار می‌شود.

دکتر انوری تاکید می‌کند: علاقه‌مندان برای پیوستن به پویش سراسری سرطان معتمد و آگاهی از برنامه‌ها و استفاده از مطالب آموزشی و ترویجی می‌توانند به وبسایت پژوهشکده سرطان معتمد به نشانی www.mci.ac.ir مراجعه کنند.

اشعه ماموگرافی باعث بروز سرطان پستان می‌شود؟

دکتر انوری تاکید می‌کند: یکی از مراکزی که امسال در آن مستقر بوده‌ایم و خیلی با استقبال مردم روبرو شده، پارک لاله بوده است. سخنرانی‌هایی هم درباره بحث خودمراقبتی در برابر سرطان پستان برای مردم داشتیم. برنامه‌های دیگری هم مثل تولید محتوا و انتشار آنها در فضای مجازی داریم. محتوای آموزشی این پویش توسط تیمی تخصصی پژوهشکده سرطان که شامل ۳۰ پزشک در رشته‌های جراحی، تغذیه، روانشناسی، آنکولوژیست‌ها و پزشکان لنفوتراپیست‌ها هستند، تولید می‌شود و به شکل ساده و قابل فهم برای عموم جامعه در قالب‌های مختلف از جمله برنامه‌های گفتگومحور رادیو و تلویزیونی، پوستر،‌ موشن‌گرافی، پادکست و پست‌های اینستاگرامی به مردم ارائه می‌شود.

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی تهران می‌گوید: یکی از مهم‌ترین محتواهای تولیدشده درباره باورهای غلطی است که درباره سرطان در بین مردم رایج است. یکی از این باورهای غلط این است که خود اشعه ماموگرافی باعث بروز سرطان پستان می‌شود. این باور نادرست باعث می‌شود که مردم برای ماموگرافی مراجعه سالانه نداشته باشند و به همین سادگی آمار سرطان پستان افزایش پیدا کند. در حالی که مردم به ویژه زنان باید بدانند که ماموگرافی هیچ ضرری برای سلامت‌شان ندارد.

      بیشتر بخوانید؛

آموزش معاینه تخصصی پستان‌ها به ۳۰۰ ماما | پویش در کدام استان‌ها برگزار می‌شود؟

دکتر انوری ادامه می‌دهد: برنامه اصلی پویش سراسری سرطان معتمد حول محور و موضوع سرطان پستان می‌گردد و ما در این حوزه قطب درمان کشور محسوب می‌شویم اما در خصوص سرطان‌هایی مثل سرطان دهانه رحم هم اطلاع‌رسانی می‌کنیم و آموزش می‌دهیم. به خصوص در مناطق محروم کشور.

او اظهار می‌کند: هفته قبل یک برنامه آموزشی اختصاصی برای ماماهای سراسر استان گیلان داشتیم که ۳۰۰ نفر بودند. این ۳۰۰ ماما آموزش‌های اختصاصی معاینه پستان را دیدند و با بیماری‌های پستان ازجمله سرطان آشنا شدند و هر یک از آنها تعداد زیادی از مردم را معاینه کردند و از بین آنها افرادی را ارجاع دادند. ما هم این هفته با تیم تخصصی خود به رشت آمده‌ایم و مستقر شده‌ایم تا کار معاینه تخصصی و ماموگرافی و سونوگرافی و سایر آزمایش‌های لازم را برای این افراد انجام دهیم.

به گفته دبیر پویش سراسری سرطان معتمد، این برنامه هفته گذشته در استان البرز (کرج) اجرا شد و قرار است تا آخر ماه جاری در استان‌های ایلام، خراسان شمالی، کردستان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و مرکزی هم برگزار شود. همچنین برنامه داریم که فعالیت‌های ترویجی و فرهنگسازی و آموزش را تا پایان سال در سراسر کشور انجام دهیم و غربالگری رایگان را هم به ترتیب در مناطق محروم و بعد در شهرستان‌های دیگر انجام بدهیم.

استقبال گرم مردم از پنجمین پویش سراسری | مردم قبلا از ترس سرطان مراجعه نمی‌کردند

دکتر انوری به استقبال گرم مردم از پنجمین پویش سراسری سرطان معتمد اشاره می‌کند و می‌گوید: استقبال مردم بسیار عالی است. قبلا بسیاری از مردم به خاطر ترس زیادی که از سرطان داشتند، به ما مراجعه نمی‌کردند اما ما در پویش‌هایی که طی ۵ سال گذشته برگزار کرده‌ایم و با فرهنگسازی‌هایی که انجام داده‌ایم، توانسته‌ایم این ترس و نگرانی را تبدیل کنیم به اهمیت دادن به خودمراقبتی. چون اگر سرطان به موقع تشخیص داده شود، قابل درمان است و آن ترس و تابو بی معنی است.

برای انجام غربالگری رایگان سرطان پستان کجا مراجعه کنیم؟

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی تهران درباره نحوه مراجعه مردم برای انجام غربالگری رایگان سرطان پستان توضیح می‌دهد: افرادی که می‌خواهند برای غربالگری رایگان سرطان پستان مراجعه کنند و از سلامت سینه‌های خود مطمئن شوند، می‌توانند برای گرفتن نوبت با شماره تلفن ۸۸۶۴۱۳۹۸ تماس بگیرند. بعد از نوبت گرفتن می‌توانند در روز تعیین‌شده به پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاه تهران واقع در میدان ونک، نبش گاندی جنوبی، ساختمان ۱۴۶ مراجعه کنند. غربالگری رایگان پستان‌ها هر روز تا ۹ آبان توسط تیم تخصصی پژوهشکده انجام می‌شود و مراجعه به منظور معاینه رایگان برای همه زنان آزاد است.

اشعه دستگاه ماموگرافی سرطان‌زا است؟ | برای غربالگری رایگان سرطان پستان با این مرکز تماس بگیرید | زنان بالای ۴۰ سال، انجام این تست را پشت گوش نیندازند

خیلی از مردم نمی‌دانند به چه پزشکی مراجعه کنند | بعضی شهرها جراح پستان ندارند

دکتر انوری بر لزوم مراجعه صحیح افراد به پزشک برای اطمینان یافتن از سلامت پستان‌ها تاکید می‌کند و می‌گوید: مهم‌ترین موضوع این است که مردم مراجعه صحیح به پزشک داشته باشند. خیلی از مردم برای مشکلات پستان به متخصص زنان مراجعه می‌کنند. در حالی که ابتدا باید نزد جراحی که در زمینه سرطان پستان تخصص دارد، بروند. جراح معاینه می‌کند و تشخیص می‌دهد و اگر لازم بداند، افراد بالای ۴۰ سال را برای ماموگرافی و سونوگرافی و ... می‌فرستد.

دبیر پویش سراسری سرطان معتمد می‌گوید: دلیل این که ما به ماماها معاینه تخصصی را آموزش داده‌ایم، این است که در همه شهرستان‌ها متخصص جراح پستان به اندازه وجود ندارد و در دسترس نیست. برای همین تلاش داریم که معاینه اولیه را به شکل تخصصی به ماماهای مراکز بهداشت آموزش دهیم تا آنها سفیرانی برای متخصصین و جراحان ما باشند که اگر احیانا مشکلی وجود داشت، زود تشخیص دهند و افراد را به مراکز تخصصی ارجاع دهند.

کد خبر 800034
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha