مجموع نظرات: ۰
شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۸۸ - ۱۱:۰۴
۰ نفر

گروه سلامت: محققان به‌تازگی اعلام کرده‌اند دو‌سوم افرادی که از رنگ‌موهای شیمیایی استفاده می‌کنند، دچار نوعی از واکنش‌های آلرژیک می‌شوند.

این محققان هشدار داده‌اند که واکنش‌های آلرژیک می‌توانند به ابتلا به درماتیت یا التهاب پوست صورت و یا در موارد شدیدتر به تورم صورت منجر شوند. همچنین تحقیقات اخیر نشان داده است درصد مراجعه بیماران مبتلا به درماتیت طی 6سال گذشته دو برابر افزایش یافته و در درمانگاه‌ها به 7.11 درصد برای بزرگسالان رسیده است.

این در حالی است که متخصصان پوست در کشور ما نیز علاوه بر اینکه تاکید می‌کنند مسئله آلرژی ناشی از رنگ‌مو، جدید نیست و از زمانی که رنگ‌موها وارد سیستم آرایشی و بهداشتی شد‌ه‌اند، آلرژی و حساسیت نسبت به آنها هم وجود داشته، معتقدند افزایش آمار افراد مبتلا به آلرژی‌های ناشی از استفاده از رنگ‌مو به‌دلیل افزایش جمعیت و افزایش استفاده‌کنندگان از این فراورده‌هاست.

«اساسا در محصولات خارجی همیشه جمله« قبل از استفاده تست شود» برای استفاده از رنگ‌موها قید می‌شد چون اغلب مردم نسبت به ماده موجود در این رنگ‌ها به نام پارافنی‌لینیدیامین حساسیت داشتند.»

دکتر حسین طباطبایی دبیر انجمن پوست و مو ضمن بیان این‌جملات تاکید می‌کند، این به آن معنا نیست که تمام استفاده‌کنندگان به این ماده حساسیت داشته باشند.وی به تحقیقی که در مورد رنگ‌موها و آلرژی ناشی از آنها در مرکز آموزش و پژوهش بیماری‌های پوست و جذام دانشگاه تهران انجام شده اشاره می‌کند و می‌گوید:« از سال‌1371 تا 1381 به‌مدت 10سال روی 222 نفر از این بیماران مطالعه‌ای انجام شد و مشخص‌شد که 3.6 درصد از این افراد به ماده اصلی رنگ‌مو که همان پارافنی‌لینیدیامین است حساسیت و آلرژی نشان دادند. همچنین در مطالعه‌ای که از سال‌1382 تا پایان 1383 روی250‌نفر از افراد استفاده‌کننده از این رنگ‌موها انجام شد، 2درصد از این افراد نسبت به رنگ‌مو واکنش آلرژیک نشان دادند.»

با این اوصاف، متخصصان ایرانی معتقدند درصد افرادی که به رنگ‌موها آلرژی پیدا می‌کنند زیاد نیست؛ یعنی این‌طور نیست که دو‌سوم مردم نسبت به این رنگ‌موها، آلرژی تماسی پیدا کنند ولی در درصدی از مردم حساسیت‌های آلرژیک نسبت به رنگ‌موها به‌خصوص رنگ‌موهای تیره و سیاه که حاوی ماده پارا‌فنی‌‌لینیدیامین است، به‌وجود می‌آید.

دکتر بلیغی، متخصص پوست‌و‌مو در مورد واکنش به حساسیت ایجادشده نسبت به این ماده می‌گوید: «این افراد نسبت به این ماده بار اول حساسیت پیدا می‌کنند و بارهای بعدی که از آن استفاده می‌کنند دچار یک واکنش آلرژیک نسبتا شدید در قسمت‌سر می‌شوند. جالب اینجاست که این واکنش آلرژیک در خود موها اتفاق نمی‌افتد و در اطراف مو یعنی در پیشانی، گوش و پشت گردن واکنش‌های آلرژیک به‌صورت خارش، تاول، پوسته‌ریزی و قرمزی رخ می‌دهد که گاهی‌اوقات تمام صورت را می‌گیرد و باعث تورم چشم‌ها می‌شود.»

وی با اشاره به اینکه اکثرا بیماران این واکنش‌ها را مربوط به آلرژی نسبت به رنگ‌مو نمی‌دانند چون انتظار دارند این علائم در ناحیه سر، خودشان را نشان دهند نه در ناحیه صورت، ادامه می‌دهد: «این در حالی‌ است که ماده رنگ‌مو زیاد با پوست کف سر تماس پیدا نمی‌کند و با پوست اطراف بیشتر در تماس است اما به‌طور‌کلی رنگ‌مو به خاطر مواد شیمیایی مختلفی که دارد (به‌خصوص رنگ‌موهایی که برای روشن‌کردن و بلوند‌کردن مو استفاده می‌شوند و در آنها اکسیدان به‌کار می‌رود) به ساقه مو صدمات جدی می‌زند و مو را بد‌حالت می‌کند یا حتی ممکن است در برخی موارد منجر به ریزش مو شود.

پس به‌نظر می‌رسد عوارض رنگ‌موها بیشتر عوارض تحریکی ناشی از آنهاست و واکنش‌های آلرژیک ناشی از آنها تا سال‌ها باقی می‌ماند.»دکتر بلیغی در این باره معتقد است: «در این موارد ما به افرادی که تمایل زیادی به استفاده از رنگ‌مو دارند توصیه می‌کنیم که از هیچ‌گونه فرمول شیمیایی استفاده نکنند چون با وجود اینکه تمام این فراورده‌ها با اسامی مختلف و محصول کارخانه‌های مختلف هستند ولی اکثرا ماده شیمیایی آنها یکی است. در این موارد بهتر است از رنگ‌موهای گیاهی مثل حنا و فراورده‌هایی نظیر آن استفاده کرد.»

کد خبر 79291

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی