مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۸۸ - ۱۶:۰۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: آتشکده نیاسر توسط اردشیر بابکان ساخته شد.

آتشکده نیاسر بوسیله اردشیر بابکان مؤسس سلسله ساسانی ساخته شده و اولین معبد و آتشکده‏ای است که سلسله ساسانی در اوج رواج دین و آئین زرتشتی در ایران بنا کرد.

این بنا نمونه کامل یک گنبد ساسانی است، بر زیربنائی مربع نهاده شده است و بزرگی و عظمتی که در این چهار طاقی به چشم می‌خورد، از تعادل عناصر متشکل و توازن و هماهنگی ترکیب بنا نشأت می‌گیرد.

طول و عرض این آتشکده 14 در 14 متر می‌باشد. این بنا پس از یورش تازیان ویران ولی سپس توسط مردم بازسازی شد و امروز تقریبا سالم می‌باشد.

نیاسر در 35 کیلومتری شمال‌غربی شهر کاشان قرار دارد و در منطقه‌ای کوهستانی در ارتفاعات کرکس می‌باشد و چشمه‌ای باستانی به نام چشمه اسکندر نیز در آنجا قرار دارد.

در نیاسر غاری که متعلق به دوره پارتیان بوده است نیز وجود دارد. به احتمال قوی این غار معبد میترایی بوده است که امروزه از مکان‌های دیدنی این شهر می‌باشد.

بنای این آتشکده گنبددار که به‌نام آتشکده اردشیر موسوم است از زیباترین چهارطاقی‌های دوره ساسانی است که بر فراز نیاسر واقع شده و همچنان، پس ازعبوردهه‌ها و سده‌ها، پابرجا مانده است.

بر اساس نظر آندره‌گدار معمار و باستانشناس فرانسوی چهارطاقی آتشکده نیاسر به‌ وسیله اردشیر بابکان ساخته ‌شده و اولین معبد و آتشکده‌ای که به ‌وسیله ساسانیان دراوج رواج دین و آیین زرتشتی در ایران بنیاد گرفته، آتشکده نیاسر است.

بنای این آتشکده سمبل 4 عنصر اصلی باد، آب ،خاک و آتش است و هر کدام از ستون‌ها دقیقا یکی از 4 جهت اصلی را نشان می‌دهند. در کنار بیشتر آتشکده‌ها چشمه آب و درخت چنار وجود دارد.

آتشکده نیاسر با شماره 316 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

کد خبر 78607

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار