همشهری آنلاین: محققان به تازگی از روبات‌های هوشمندی پرده‌برداری کرده‌اند که توانایی تفسیر نتایج آزمایش‌ها و شرکت در تحقیقات علمی را‌ دارند.

دو تیم از مراکز تحقیقاتی جهان روز سه‌شنبه هفته گذشته ماشین‌های هوشمندی را معرفی کردند که توانایی نتیجه گیری و تبدیل داده‌ها به فرمول و قضیه را دارند.

به این ترتیب این روبات‌ها به زودی می‌توانند در فعالیت‌هایی نظیر طراحی سیستم‌های زیستی، ساخت دارو و ساخت مدل‌های پیش‌بینی آب و هوا به دانشمندان کمک کند.

به گزارش روییترز محققان دانشگاه آبریستویت ولز روباتی به نان آدام تولید کرده‌اند که در اولین مراحل کارش آزمایشی بر روی متابولیسم مخمرها انجام داده‌است.

Adam is not a humanoid robot, but consists of components that include computers, robotic arms, cameras and incubators. (Courtesy of Jem Rowland/Aberytswyth University)

نقش آدام در این آزمایش، مشاهده، جمع‌آوری اطلاعات، اعلام نتیجه و طراحی یک آزمایش پیشرفته تر بود.

راس کینگ که رهبری تیم سازنده آدام را بر عهده دارد در مصاحبه‌ای می‌گوید: "آدام به تنهایی می‌تواند فرضیه‌هایی را بسازد و بر اساس آن‌ها آزمایش انجام دهد. و ما درستی فرضیه‌های آدام را تست کرده‌ایم... مردم زیادی از دهه 60 میلادی بر روی چنین فعالیت‌هایی کار کردند، از زمانی که اولین روبات به مریخ فرستاده شد و همه امیدوار بودند که روزی روباتی به مریخ برود که بتواند آزمایشات دلخواهی را در این سیاره انجام دهد. اکنون ما این قابلیت را داریم."

این تیم بر روی روبات دیگری کار می‌کند که دارای قابلیت‌های بیشتری است و برای ساخت ترکیبات دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ژورنال Science علاوه بر چاپ نتایج مطالعات دکتر کینگ و تیمش، به تحقیقات تیم دیگری در دانشگاه کورنل در نیویورک اشاره کرده‌است.

این تیم که هاد لیپسون رهبری آن را بر عهده دارد بر روی ساخت یک برنامه کامپیوتری تحقیق می‌کند که توانایی درک قوانین پایه فیزیک در حرکت آونگ را دارد.

این برنامه تنها با دسترسی به اعداد و نتایج آزمایش معروف آونگ موفق به درک مفاهیم قوانین حرکت و مکانیک این آزمایش شده‌است.

کد خبر 78224

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی