شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۸۷ - ۰۷:۱۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: روبات خانگی یکی از محصولاتی است که در نمایشگاه CeBIT در هانوفر در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

به گزارش دویچه‌وله، محوطه‌ای حدود ۳ متر در ۳ متر با دیوار کوتاه و شیشه‌ای محصور شده است. یک ضلع این مربع، دکور یک آشپزخانه است که یخچال، سینک ظرفشویی، ماشین ظرفشویی، فر و اجاق گاز دارد. کنار سینک ظرفشویی بر روی میز کار، یک بطری آب و تعدادی سیب و پرتقال قرار دارد.

روی ضلع دیگر مربع "فرمانده" نشسته و دو ضلع دیگر را علاقه‌مندان به موجودی پر کرده‌اند که با حوصله تمام به کار خود مشغول است. روبوتی با حدود یک متر و نیم قد که در یک سمت بدن دست و در سمت دیگر یک سینی دارد. این روبات به جای پا، چرخ دارد و یک دوربین بر روی سر، به او کمک می کند تا ببیند.

حرکات روبات در نگاه اول بسیار کند است. به عنوان مثال از زمان دریافت فرمان تا رسیدن بطری آب به دست یکی از تماشاکنندگان، حدود 3 دقیقه طول می کشد. روبوت حدود 1 دقیقه در برابر میز کار آشپزخانه می‌ایستد و به بطری نگاه می‌کند، سپس آن را برمی‌دارد، سینی خود را بالا آورده و آب را روی آن قرار می‌دهد، به سمت یکی از تماشاگران می‌رود، آب را با سینی و در کمال احترام تقدیم می‌کند و پس از تعظیم، با صدای مردانه و شبیه آدم آهنی جمله‌ای را می‌گوید که از لبخند مخاطب و تشکر متقابل او می‌توان آن را حدس زد.

 طراحان می‌گویند این روبات را برای کارهای خانگی ساخته‌اند، سخت‌افزار آن نیز به گونه‌ای است که می‌توان با تغییر برنامه‌ها به هدف مورد نظر رسید؛ به زبان دیگر، وی برای تنها یک کار، مثلا جاروکشیدن ساخته نشده است. دستورها را هم می‌توان تک تک یا فهرست‌وار به او داد. 

روبات همان گونه که اشاره شد، یک دست با ۳ انگشت دارد که از آن برای برداشتن اشیا استفاده می‌کند. وی، به گفته طراحان، جسم مورد نظر را می‌بیند و با لمس آن می‌فهمد که چه مقدار نیرو برای گرفتن و بلندکردن آن لازم است. بدین ترتیب برای برداشتن بطری شیشه‌ای یا پلاستیکی، بزرگ یا کوچک، نیاز به برنامه‌ریزی دوباره ندارد. 

روبات با وجود این، مثلا فرق بطری‌های مختلف در یخچال را تشخیص نمی‌دهد حتی اگر همه محتوی آب باشند و باید با استفاده از رنگ یا اندازه، برای او مشخص کرد که منظور کدام است. این که این آدم آهنی مؤدب به جای پا چرخ دارد هم سبب می‌شود که بتواند تنها در یک طبقه خانه کار کند. نسخه کنونی روبات یادشده، گوش هم ندارد و فرمان را باید از طریق رایانه به او داد.

کد خبر 76858

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فناوری‌

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز