هلن صدیق بنای: فضای‌ مجازی مجال شکل‌گیری اجتماعات جدید از کاربران را فراهم می‌کند.

شبکه اجتماعی

از زمان تونیس (Tonnies) و تلاش او برای تعریف دو گونه تجمع انسانی یعنی "اجتماع" در مقابل "جامعه" (گزلشافت و گمنشافت) به بعد همه متفکران علوم اجتماعی و فرهنگی  "رو در رو بودن"، "محدودیت تعداد"، و "ابتناء بر روابط عاطفی و نه روابط عقلانی  را از خصائص بنیانی "اجتماع" عنوان کرده‌اند.

هر چند روابط کاربران فضای مجازی رابطه‌ای با واسطه است و نه رو در رو، بسیاری از مطالعه کنندگان اینترنت تمایل دارند از اصطلاح "اجتماع" برای اشاره به جمع کاربران استفاده کنند.

more  تاریخچه شبکه‌های اجتماعی اینترنتی

در این میان تلاش‌های متعددی در حال انجام است تا حوزه و دامنه معنایی کاربردهای جدید این اصطلاح را برای اشاره به تجمعات کاربران فضای مجازی، روشن سازد. ازجمله می‌توان به تلاش‌های خانم شلینی ونچرلی* اشاره کرد.

نظرات ونچرلی در سایت USINFO ارائه شده است. او به شبکه‌ها و سازمان‌های رسمی که به سامان بخشیدن به روابط و مقررات ارتباطاتی در فضای مجازی اشتغال دارند می‌پردازد و در ادامه به موضوع اجتماعات کاربران و خصوصیت های آنها اشاره می‌کند.

شبکه های اجتماعی برپایه اینترنت از قبیل facebook.com و myspace.com در بین جوانان آمریکایی محبوبیت به سزایی کسب کرده‌اند. این شبکه‌های اجتماعی درعین حال که فضاهایی هستند که درآنها افراد دوستان جدیدی پیدا می‌کنند و یا دوستان قدیمی خود را در جریان تغییرات زندگی شان قرار می‌دهند، مکان‌هایی برای تبادل نظر هستند که در آنها جوانان عقاید و نظرات خود را با هم به اشتراک می‌گذارند.

این قابلیت که یک جوان بتواند با امثال خود در کشورهای دیگر جهان ارتباط برقرار کند باعث می‌شود تا این شبکه‌ها به مکانی تبدیل شوند که در آنها ایده‌های جدید معرفی می‌شوند و مورد بحث قرار می‌گیرند.

ونچرلی در بحث از قوانین بین المللی ارتباطات الکترونیک، قوانین مهم موجود در زمینه ارتباطات الکترونیک و توافقات بین‌المللی و پیامدهای آنها بر قوانین تصویبی در سطوح ملی را تحت عناوین زیر طبقه بندی می‌کند:

سیاست اینترنتی بین‌المللی (International Internet Policy)

تعدادی از گروه‌های محلی و بین‌المللی درحال بسط و بهبود سیاست‌های مرتبط با اینترنت هستند. بعضی دیگر در خدمت اهداف همکاری بین‌المللی هستند.  سایت‌هایی که با لینک‌های متعدد به صفحات اینترنتی مختلف مانند تکنولوژی اطلاعات و ...  به مالکیت معنوی برخی از این مجموعه‌های بین المللی متعدد، اشاره می‌کنند.

سازمان ملل متحد (UN)

اجلاس سران جهان درباره جامعه اطلاعاتی (WSIS ) سوالاتی را در زمینه "حاکمیت اینترنت" عنوان کرد.

اتحادیه اروپا (European Union)

• اتحادیه اروپا (EU) مجموعه‌ای فراگیر از قوانین را جهت ماندن در گردونه رقابت ارتباطات تدوین کرده است. جهت مشاهده چهارچوب تنظیمی این قوانین می توانید به این آدرس مراجعه کنید.  

• جهت اطمینان از این امر که شهروندان عضو اتحادیه کاملا از مزایای جامعه اطلاع رسانی بهرمند شوند، اتحادیه اروپا حرکتی جدید با نام ای یوروپ (eEurope ) را آغاز کرده که هدف آن بهبود امکان دسترسی و استفاده از تکنولوژی‌های اینترنتی در تمامی زمینه های توسعه انسانی است.

• در زمینه محتویات مضر و یا غیرقانونی، در حال اتخاذ تدابیری عملی هستند.

بانک جهانی (World Bank)

دایره تکنولوژی‌های ارتباطی و اطلاع رسانی جهانی بانک های بین‌المللی جی آی سی تی (GICT) ارائه گر موارد زیر هستند.

• مشاوره در امر سیاست گذاری برای بخش تکنولوژی های ارتباطی و اطلاع رسانی (ICT)شامل مخابرات تلفنی (آزادسازی، خصوصی سازی، اختیارات تولیدی)، اینترنت (اتصالات الکترونیکی، دولت الکترونیکی و تجارت الکترونیکی)، خدمات پستی و پخش برنامه

•  پشتیبانی سرمایه گذاری برای کمک مالی عمومی در زمینه ارائه زیرساخت تکنولوژی های ارتباطی و اطلاع رسانی ارائه شده توسط بخش خصوصی به خانوارهای روستایی و یا شهرنشینان در کنار شبکه های پست عمومی.

• سرمایه گذاری روی ارائه کنندگان خصوصی تلفن همراه و زیرساخت های ثابت مخابرات تلفنی، ارائه دهندگان سرویس های اینترنتی آی اس پی ها  (ISPs)، ارائه دهندگان سرویس‌های کاربردی ای اس پی ها (ASPs)، دفاتر توسعه نرم افزار، چهارچوب‌های گردآوری اطلاعات و تجارت های بصورت دو طرفه (B۲B)

• جهت مشاهده تامین وجه و تکوین پروژه های آی سی تی(ICT) به این آدرس زیر مراجعه کنید.


آیکان (ICANN)

موسسه اینترنتی "اسامی و اعداد واگذار شده آی. سی. ای. ان. ان" (ICANN)، موسسه‌ای غیر انتفاعی است که مسئولیت مدیریت اعطای اسامی دامنه‌های اینترنتی و دیگر فعالیت‌های مدیریتی مربوطه را بر عهده دارد.

آیکان دارای نقشی مهم اما محدود و عموماً فنی در اداره اینترنت دارد. آیکان را نباید به عنوان جایگاه اداره وسیع تر اینترنت در نظر گرفت.

 یکی از فعالیت های آیکان تنظیم سیاست واحد رفع اختلاف در زمینه اسامی آدرس‌ها یو دی آر پی (UDRP) بود که بر اساس آن دارندگان نام‌های تجاری می‌توانند اسامی آدرس‌هایی را که به حقوقشان تجاوز می‌کنند، لغو یا به لیست شرکت‌های تجاری متخلف انتقال دهند.

سازمان جهانی تجارت (WTO)

سازمان  جهانی تجارت (WTO) دو موافقتنامه مهم در زمینه های آی تی (IT) – آی پی(IP) دارد. توافقنامه تریپز  TRIPS استانداردهای بین المللی برای حفاظت از حقوق مالکیت‌های معنوی را تعیین کرده است. متن این دو موافقتنامه را می توانید در این آدرس مشاهده کنید.

بیانیه وزیران در ارتباط با تولیدات تکنولوژی اطلاعات آی. تی. ای (ITA) توسط ۲۹ شرکت کننده در اجلاس وزیران در سنگاپور در سال ۱۹۹۶ تنظیم شد. این بیانیه به امضا کنندگانش(تولیدکنندگان ITA) امکان می‌داد تا از تاریخ اول ژانویه سال ۲۰۰۰ تعرفه های محصولات مرتبط با تکنولوژی ارتباطات (IT) خود را حذف کنند.

اضافه شدن کشورهای عضو بیشتر باعث شده تا این تاریخ برای بعضی محصولات تمدید شود. برای مشاهده بیانیه به این آدرس زیر مراجعه کنید.

ونچرلی در ادامه می افزاید: اینترنت در عین حال که برای جوانان ابزار مفیدی برای کسب و تبادل اطلاعات است اما می‌تواند مخرب نیز باشد. اینترنت ابزار قدرتمندی است که می‌تواند باعث فساد و درعین حال ابزار آموزش و تعلیم نوجوانان و دانش آموزان باشد.

اینترنت در ابتدا به گونه ای طراحی شد تا فضایی خود گردان باشد و افراد در آن بتوانند بدون کنترل رسمی به بیان عقاید خود بپردازند.

همچنین فرض بر این بود که قوانین و پروتکل‌های مربوط به این فضا از راه توافق بین اعضای آن و نه از راه سلسله مراتب و توسط مراکز تصمیم گیرنده مرکزی، تهیه شود.

اینکه اینترنت ارائه دهنده هر دو دسته از اطلاعات مفید و غیر مفید است به همین تفکر اساسی اولیه برمی‌گردد. فرض اولیه بر این بود که اینترنت به بازار مجازی آراء و عقاید شباهت داشته باشد که در آن کاربران و اعضاء خود تصمیم بگیرند که کدام کلام خوب و کدام یک بد است.

اگر دولت‌ها تلاش کنند به اینترنت فشار بیاورند تا مانند رسانه‌های متعارف دیگر عمل نماید، آنگاه دیگر نمی توان واژه اینترنت را که  شبکه‌ای از شبکه‌های ارتباطات اجتماعی بین افراد و گروه‌هاست، بر آن گذارد، بلکه در آن صورت اینترنت بصورت شعبه ای از یک سازمان کلاسیک رسمی و حکومتی در خواهد آمد.

با علم به این تفاوت، دولت ایالات متحده همواره در ارتباط با اعمال محدودیت‌های کلامی بر اینترنت محتاط عمل نموده است. حوزه قوانین مرتبط با گفتار مجازی در اینترنت مواردی از قبیل حفاظت از کودکان در برابر منحرفین اینترنتی، کسب اطمینان درباره حقوق مالکیت معنوی و آزادی بیان سیاسی و خلق قوانین مشترک در ارتباط با نقل و انتقالات دیجیتال و بسیاری موارد دیگر از این دست را پوشش می دهد.

نکته جالب در خصوص افراد و مردمی که برای کوچکترین مورد مربوط به حفظ حریم خصوصی خود مبارزه می کنند، اما وقتی پای اینترنت به میان می آید اطلاعات شخصی فراوانی را در اختیار اشخاص مختلف قرار می دهند.

این امر به پارادوکس جالبی در بازار اطلاعاتی فضای مجازی اینترنت اشاره می نماید. هدف از ایجاد اینترنت، فراهم آوردن ساده ترین شکل دسترسی به و به اشتراک گذاشتن اطلاعات است. بشر در تمامی تاریخ خود این کار را تجربه نکرده است.

طراحی ذاتی اینترنت به گونه ای است که تشویقی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات است، اما درعین حال ایجاد قدرتی موازی و فزاینده بین اطلاعات با ارزش و  استفاده نامناسب از آنها است.

بنابراین لازم است تا هر شخص بین نفع سهولت دسترسی و به اشتراک گذاری همزمان داده ها و خطر از دست رفتن ارزش و یا استفاده نامناسب از آنها تعادلی ایجاد کند.

جهت تخفیف بخشی از این ریسک، دولت‌ها در جوامع دموکراتیک بعضی قوانین حفاظتی شخصی را وضع کرده اند. اما تکنولوژی، همواره در حال خلق روش های جدید برای دور زدن این موارد حفاظتی و محدودیت ها است.

در تحلیل نهایی، از آنجا که مزایای به اشتراک گذاشتن اطلاعات مضرات حفاظتی آنرا خنثی می کند، دانستن این امر مهم است که دولتهای دموکراتیک در زمینه حفظ حقوق فردی محدودیت هایی دارند.

تنها تدابیر حقوقی سخت که توسط قوه قهریه یک دولت دیکتاتور اعمال می شود، می تواند باعث کاستن انتشار اطلاعات در اینترنت شود. به عنوان یک کاربر، ما باید از این ریسک مطلع باشیم و هر بار که قصد به اشتراک گذاری اطلاعاتی در اینترنت داریم درباره مزایا و خطرات آنها بخوبی تحقیق کنیم.

دولت‌ها به شیوه های مختلف از جستجو درباره اطلاعات شخصی افراد منع شده اند. اما شبکه ها حاوی بسیاری از داده های شخصی هستند که در دسترس همگان قرار دارد. (در خبرها آمد بود که یک متهم به جنایت، هنگامی که بطور احمقانه ای از جنایت خود در یک اتاق مجازی گپ اینترنتی صحبت می کرد، دستگیر شد.)

در خصوص این خبر و اینکه آیا دولت ها می توانند هر چیز را که بخواهند در اینترنت بررسی کنند، باید گفت که اینترنت تسهیلات اطلاعاتی فراوانی را نه تنها در اختیار افراد بلکه دولت ها نیز قرار می دهد، این نیز خود یکی دیگر از پارادوکس های اینترنت است.

قدرت گرفتن کاربران اینترنتی به معنی قدرتمندتر شدن دولت هایشان است. این همان چیزی است که ما اکنون درباره دولت هایی در سرتاسر دنیا مشاهده می‌کنیم که اکنون دارای قابلیت زیر نظر گرفتن و سانسور شهروندان خود به روش هایی هستند که تا پیش از این به هیچ وجه ممکن نبود.

دولت های خودکامه در سرتاسر جهان بصورت موثر از این تکنولوژی جهت کنترل سرکوب گرانه جامعه و نشر تبلیغات نظام خود بهره برداری می‌کنند.

اما در نهایت، تنها ضامن رسیدن به اهداف اولیه اینترنت یعنی گسترش آزادی ارتباطات، وجود دولتی دموکراتیک می باشد که به حقوق اساسی اطلاع رسانی از قبیل آزادی بیان، اجتماعات، ابراز نظرهای فرهنگی، مذهبی، آموزشی، فهم و ادراک و نوآوری احترام می‌گذارد.

بنابراین جهت کسب اطمینان از وجود آزادی های فردی در این فضای مجازی ما باید در چهارچوب جامعه ای دموکراتیک فعالیت نمائیم تا این ضمانت ها استمرار داشته باشند.

در ارتباط با کنترل موارد جنایی در اینترنت، مجددا جوامع دموکراتیک باید قوانین جنایی خود در اینترنت را تحت قوانین حقوقی و مشابه آنچه در دنیای حقیقی اتفاق می افتد، در آورند.

اینترنت نباید به‌عنوان بهشتی برای اعمال جنایی در بیاید و این امر توسط تمامی جوامع دموکراتیک در سرتاسر جهان به تائید رسیده است.

چند سال پیش کتابی به نام " تنها بولینگ بازی کردن " به بازار آمد که در آن از کاهش ارتباطات اجتماعی در بین آمریکایی‌ها بحث شده است. نویسنده کتاب، رابرت پوتنام  Rabert Putnam، در این کتاب نظریه بسیار جالبی درباره موقعیت جامعه آمریکایی و فرهنگ آن ارائه می کند.

نتیجه گیری‌های پوتنام بر مبنای این واقعیت استوار است که میل به فعالیت های اجتماعی در زمینه ورزش بولینگ در بین همسایگان کاهش یافته است. در این زمینه علت را باید در جایگزینی این اجتماعات توسط نوع اینترنتی شان یافت.

زندگی بر مبنای مشارکت از یک قرن و نیم پیش و هنگامی‌که آلکسیس دو توکوویل (Alexis de Toqueville) در قرن ۱۹ خصوصیات بارز آن را برشمرد، مایه فخر و مباهات مردم  آمریکا بود. بخاطر داشته باشیم که " مشکل اجتماعات " به مدت صدها سال و از بدو شروع انقلاب صنعتی مورد توجه و زیر ذره بین محققین اجتماعی بوده است.

تونیس (Tonnies) و وبر(Weber) در اروپا و دیویی (Dewey) و مک لوهان(Mcluhan) در آمریکا همگی نگران سرنوشت اجتماعات در عصر جدید بودند. با ظهور هر تکنولوژی اطلاعاتی جدید، از فیلم، رادیو، تلویزیون و رایانه گرفته تا اینترنت و تلفن همراه، محققین اجتماعی احتمالات متعددی در این زمینه که آیا پایه‌های اجتماعات در حال سست شدن است، ارائه می‌دهند. کتاب پوتنام را نیز باید از این نظر مورد توجه قرار داد.

بر مبنای رویدادهای پدید آمده در زمینه اینترنت، باید با ظرافت بیشتری  به پیش بینی های کاهش مشارکت، نگاه کرد. می توان گفت که حداقل کاری که اینترنت در این زمینه تا به حال انجام داده است، ایجاد روابط اجتماعی قوی تر در بین دوستان و خانواده ها و ایجاد اجتماعاتی بوده که تا پیش از آن متصور نبود.

اینترنت کار خود را به‌عنوان ابزار ارتباط دانشمندان و خصوصاً جهت تبادل داده ها و منابع تحقیقاتی، یا به عبارتی جهت خلق اجتماعی علمی شروع کرد. اما به مرور زمان اینترنت توانست خود را تا سطح برقراری ارتباط بین افراد از طریق پست الکترونیکی ارتقاء بخشد و از این رهگذر باعث بیشتر شدن گزینه های ارتباطات مخابراتی شود.

پس از مدتی، اینترنت بعنوان فضایی جدید جهت بسط فعالیت های تجاری در امور نقل و انتقالات مالی، بازاریابی و همچنین ابزار پیگیری برای مصرف کنندگان، مورد توجه واقع شد.

هنوز هیچکس تصور نمی‌کرد که روزی جنبه اجتماعی اینترنت بصورت کاربرد اصلی آن درآید. قوه محرکه این امر، نیاز اجتماعی به یافتن اجتماعات آنلاین است. اما طنز جالب در این میان در این است که بر اساس فرضهای اولیه درباره اثرات اجتماعی اینترنت، از آنجا که این ابزار باعث محدود کردن فزاینده افراد به روابط غیر شخصی و رودررو می‌شود بنابراین می بایست به آن به چشم یک نابود کننده اجتماعات نگریسته می‌شد.

به نظر می‌رسد اینترنت در حال خلق تغییراتی اساسی است. در نتیجه ذات و طبیعت روابط در جامعه و اجتماعات اینترنتی نیز  با وضع قوانین جدید تغییر می‌کند. به عبارتی ما تنها در حال تغییر کانال های ارتباطی خود نیستیم بلکه به دنبال راهی برای ایجاد روابط اینترنتی صحیح و منافع طولانی مدت مشترک هستیم.

این گونه جوامع جدید هیچوقت جایگزین جوامع اجتماعی از نوع واقعی شان نخواهند گردید، بلکه به عنوان تسهیل کننده تجارب اجتماعی عمل خواهند کرد. به گونه ای همزمان، این اجتماعات جدید در حال جهانی تر و محلی تر شدن هر چه بیشتر هستند. تسهیلات ارتباطی به ما امکان می دهد تا در سطح جهانی و از راه دور به شیوه ای جدید با اجتماعات که منافع مشترکی داریم، بپیوندیم.

در نتیجه پیوستن به این "اجتماعات از راه دور"  قادر خواهیم بود تا در دنیای واقعی نیز روابط اجتماعی بهتری  با همسایگان، بازارها و دولت های محلی برقرار سازیم.

تغییر و تحولات در نظام اجتماعی ناشی از اینترنت انکار ناپذیر است. این تغییرات حتی شیوه برقراری ارتباط  شاگرد و استاد و روش تدریس در سطوح دانشگاهی را هم متحول کرده است. این امر بطور اساسی قابلیت انجام تحقیقات توسط دانشجو یان و به اشتراک گذاشتن یافته‌های آنها با دیگران را بالا برده است. امروزه حتی  بچه ها هم به نوعی برای تکالیف درسی و برقراری روابط اجتماعی خود به اینترنت وابسته شده اند.

نظریه جامعه علمی بین المللی در اواخر دهه ۱۹۸۰ مطرح بود، و در اوایل دهه قرن بیست و یکم، دانش آموزان آمریکایی به دنیایی وسیع و در حال رشد از اطلاعات دسترسی پیدا کردند.

امروزه، دیگر اینکه استاد درباره حقایق، ارقام و داده ها به شاگردان خود مطلب بیاموزد کافی نیست زیرا دانشجویان خود می توانند در منابع الکترونیکی که به وفور نیز یافت می‌شوند این‌گونه اطلاعات را بدست آورند.

در عین حال، دیگر حتی نمی‌توان از آنها انتظار داشت تا مطالب کتاب های درسی خود را حفظ و یا درس پس بدهند. در عوض آنچه اکنون دانشجویان بدرستی به دنبال آن هستند پرداختن عقلانی و انتقادی به روابط بین پدیده ها و ایجاد ساختارهای تحلیلی برای مواجهه با مسائل از ابعاد مختلف است.

ونچرلی معتقد است که اینترنت انتظارات درباره تدریس و آموزش را بالا برده زیرا اساتید امروزه مجبورند مطالب خود را با عمق بیشتری بیان و حوزه های شناختی جدید را بسیار بیشتر از آنچه در گذشته مورد توجه بود، پوشش دهند.

دانش آموزان نیز همچنین انتظار دارند که دامنه فرآیند یادگیری خود را در هر لحظه که نیازمند سئوال و برقراری رابطه با استاد باشند، به خارج از محدوده های کلاس گسترش دهند. پست الکترونیکی، اتاق های گفتگو، نشست های اینترنتی و ... باعث گردیده تا ارتباط دانشجویان با استاد و مطالب درسی خود بیشتر گردد.

این امر نکته مثبتی برای آینده آموزش و تعلیم محسوب می شود. در عین حال که شبکه های اجتماعی برای جوانان در ایالات متحده و دیگر کشورها بسیار مهم است، این امر باعث بروز سردرگمی در کلاس ها نشده است.

افراد زیادی به اینترنت به عنوان منبع دوست‌یابی و کسب اطلاعات مراجعه می نمایند. کاملا بدیهی است که این امر به روابط دیپلماتیک در سطح بین الملل کمک خواهد کرد.

اینترنت امروزه امکان کاملا غیر منتظره برقراری ارتباطات بین افراد و شهروندان را فراهم نموده است، امری که در تاریخ روابط بین الملل در تئوری و در عمل به یک رویا شبیه بود. اینترنت به کلی این خط سیر را تغییر داده و امکان برقراری ارتباطات بین افراد و گروه های یک اجتماع با افراد و گروه های جوامع دیگر را مهیا کرده است.

طبیعی است که این امر اثراتی جهانی از خود بجای خواهد گذاشت، همان‌گونه که ارتباط بین نخبگان و رهبران جوامع اثرات مشهودی روی امکان برقراری روابط در سطح بین الملل داشت. امروزه، شهروندان در دو طرف مرزها می‌توانند عقاید، نظرات و اطلاعات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند، و از این گذر به خلق قلمرو عمومی جهانی بپردازند که می‌تواند کاملا مجزا، و در مواردی متناقض، با قلمروهای ارتباطی در سطوح دیپلماتیک و دولتی باشد.

آنچه که یک دولت، خوب و ضروری می‌پندارد، ممکن است با نظرات کاربران اینترنتی در سرتاسر جهان مطابق نباشد. این امر باعث ایجاد تنش در سیستم های بین المللی و در عین حال نوعی جدید از محدودیت در حوزه توانایی‌های دولت‌ها می‌شود.

آدرس‌های شبکه اجتماعی

در اینجا نشانی بعضی از سایت هایی که در زمینه ترکیب و ارتقاء ارتباطات اجتماعی موجود و همچنین تشکیل گروه های اجتماعی جدید هستند را مشاهده می نکنید. این سایت ها از جمله شبکه هایی هستند که با سرعت در اینترنت در حال رشد بوده و نشان دهنده پدیده ای غیر معمول به نام اعتبار روز افزون اجتماعی هستند.

myspace یک گروه اینترنتی است که در آن شما می توانید با دیگر دوستان رفقای خود آشنا شده و در عین حال فضایی اختصاصی را در اختیارتان قرار می دهد تا در آن عکسها، ژورنال ها و سلایق خود را با شبکه ای در حال گسترش از رفقای مشترک خود به اشتراک بگذارید.

facebook فهرست راهنمای اجتماعی که به افراد اجازه می دهد تا اطلاعات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. این آدرس همچنین به افراد کمک می کند تا به آن بخش از اطلاعات که بیشترین ارتباط با فرد را داراست، دسترسی داشته باشند.

در سایت craigslist شما می‌توانید به مواردی از قبیل؛ بازارها، طبقه‌بندی انجمن‌های محلی، کاریابی، مسکن، لوازم و خدمات، آگهی، فعالیت‌های اجتماعی، دوستیابی، مشاوره و اطلاعات اجتماعی و بسیاری از اطلاعات دیگر را بدست آورید.

wikipedia بزرگترین دایره المعارف مرجع در اینترنت است، ویکی پدیا دایره المعارف رایگان و بصورت اشتراکی توسط مردم سرتاسر جهان نوشته می‌شود.

dailykos فضای اینترنتی آزادی خواهانه جهت تفسیرهای سیاسی و به تحرک وا داشتن آراء و عقاید و townhall فضای اینترنتی محافظه کارانه جهت تفسیرهای سیاسی و به تحرک وا داشتن آراء و عقاید است.

یک شرکت رسانه ای که استفاده کنندگانش آن را اداره می کنند. در این سایت افراد تصاویر ویدئویی حقیقی خود را با دیگران به اشتراک گذارده و موارد ارائه شده توسط دیگران از سرتاسر جهان را روی شبکه اینترنت مشاهده می کنند. گوگل اخیرا این سایت را خریداری کرده است.

این سایت نیز، فضایی را برای تبادل اطلاعات دانشمندان و محققین درباره نو آوری و آخرین دستاوردهای علمی اختصاص داده تا در آن بتوانند یافته های جدید خود را با هم به اشتراک بگذارند و سطح دانش خود را با یافته های جدید علمی بروز کنند.

این سایت با برقراری ارتباط بین افراد یک اجتماع محلی به آنها در یافتن شغل، آپارتمان، رستوران و دندانپزشک مناسب، راهپیمایی و علایق مشترک، کسب راهنمایی و ایجاد اشتراک، می کند. کاربران این سایت یا خود گروهی جدید را پایه ریزی می کنند یا به گروه های موجودی می پیوندند که توسط دوستان و یا دیگرانی که در همسایگی و یا در شهر شان زندگی می کنند و دارای علایق مشترک اند، درست شده است.

این سایت با آوردن توان سازماندهی شبکه های اجتماعی به تمامی شئونات زندگی افراد، سعی می کند تا دنیا را به مکانی کوچکتر تبدیل کند.

سایت ourstory نیز این امکان را فراهم می سازد تا افراد بتوانند داستان ها و خاطرات خود را نگهداری و با هم به اشتراک بگذارند و همچنین روابط بین خود را از راه یادآوری، نوشتن و به اشتراک گذاشتن خاطرات مهم، توسعه دهند.

* شلینی ونچرلی، Shalini Venturelli مدیر و استادیار رشته ارتباطات بین‌الملل مدرسه خدمات بین‌الملل دانشگاه آمریکایی تحقیقات متعددی در زمینه چالش‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی ارتباطات جهانی انجام داده که از آن جمله می‌توان از تحقیق در رابطه با توسعه تکنولوژی اطلاعات و اینترنت نام برد.

وی همچنین در زمینه قوانین اینترنتی و سیاست بین‌الملل، حقوق آزادی بیان و قوانین مربوط به محتوا، حقوق و سیاست های فرهنگی، حقوق مالکیت‌های معنوی و توافقات بین‌الملل، ارتباطات بین‌الملل، رسانه‌های بین الملل و سیاست‌های جهانی و ارتباطات دو سوی اقیانوس اطلس بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده، دارای تخصص است.

مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه‌ای روزنامه همشهری

کد خبر 7761

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار