همشهری‌ آنلاین: بانو خدیجه ثقفى، همسر گرامى حضرت امام خمینى (ره) ، فرزند میرزا محمد ثقفى تهرانى از شاگردان آیت‌الله حائرى یزدى در سال 1294 هجرى شمسى متولد شد

خدیجه ثقفى

خدیجه خانم تا کلاس ششم تحصیل کرد و خانواده مادرى براى ایشان معلمى خصوصى براى تدریس زبان فرانسه استخدام کرده بود که بین شش ماه تا یک سال به ایشان فرانسه درس می‌داد.

میرزا محمد ثقفى تهرانى در زمان تحصیل در شهر مقدس قم  با حاج آقا روح‌‌الله مصطفوى خمینى (حضرت امام ) که در آن زمان 27 سال داشت آشنا شد که همین آشنایی، واسطه‌ ازدواج امام خمینى با بانو ثقفى در سال 1308 شمسى شد.

ثمره این ازدواج تولد سید مصطفی، فرزند اول آنان در آذر 1309؛ سید احمد در 26 اسفند 1324 و خانم ‌ها سیده فریده‌،‌ سیده زهرا و سیده صدیقه بود.

خانم ثقفى خود درباره نام خانوادگی‌اش گفته بود: "ثقفى به نام عشیره‌اى از اجدادمان باز می‌گردد که در کربلا در رکاب سیدالشهدا (ع) جنگیده بودند".

خانم ثقفى که حدود 70 سال با حضرت امام خمینى (ره) زندگى کرد، درباره خاطراتش ‌گفته است: "حضرت امام به من خیلى احترام می‌گذاشتند و خیلى اهمیت می‌دادند و حتى در اوج عصبانیت هرگز بی‌احترامى و اسائه ادب نمی‌کردند، همیشه در منزل ، جاى بهتر را به من تعارف می‌کردند و تا من نمی‌آمدم سر سفره، خوردن غذا را شروع نمی‌کردند و حتى حاضر نبودند که من در خانه کار کنم".

در خاطراتى از زندگى امام خمینى (ره) نیز آمده است: حضرت امام منزل خود را به محلى براى تدریس تبدیل کرده بودند و به همسر خود، به عنوان شاگرد «جامع‌المقدمات» می‌آموختند.

بانو خدیجه ثقفى در مبارزات طولانى حضرت امام خمینى (ره) همواره یار و مددکار ایشان بود.

بانو خدیجه ثقفى ساعت 6 صبح امروز اول فروردین 1388درگذشت [درگذشت همسرگرامی حضرت امام خمینی (ره)]

در حال حاضر 15 نوه از فرزندان حضرت امام (ره) به یادگار مانده‌اند.

کد خبر 77568

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار